cd_2016_023 - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

RECENZIE
NOVEMBRE - Ursa

Dlhých deväť rokov po fenomenálnom albume "The Blue" sa talianska skupina NOVEMBRE vracia na scénu s novinkou nazvanou "Ursa". Sedem rokov táto formácia driemala v nečinnosti z nie úplne jasných dôvodov. Sami uvádzajú ako jeden z nich úpadok hudobného priemyslu, čo mi skôr príde ako maskovanie skutočných dôvodov. No to všetko je už história a NOVEMBRE sú späť, čo je skvelé. Hudobne ide o typický comebackový album, s ktorými sa stretávame v hudobnom svete často. Vracia sa totiž presne do okamihu, kedy skupina aktívne ukončí svoju činnosť, prípadne do obdobia kedy tvorila svoje najlepšie diela. U NOVEMBRE je to jeden a ten istý okamih, ktorého spoločným menovateľom je práve album "The Blue". Tu vyvrcholil ich tvorivý potenciál a vzniklo toto nezabudnuteľné dielo.

Nový album štýlovo osciluje medzi atmosferickým rockom, doomom a melancholickým metalom. Hlavnými nositeľmi ústredných krehkých melódií sú nádherné gitarové motívy podkreslované občasnými samplami, klávesami, decentnou rytmikou a výrazným vokálom Carmela Orlanda. Jeho hlavnou polohou je čistý vokál s typicky zasnenou atmosférou, ktorý asi najviac definuje celkový obraz ich hudobnej produkcie. Ten tradične prekladá agresívnejším spevom, ktorý má nádych black metalových škrekov, no je o niečo decentnejší. V tejto polohe skupina tvorí úžasné atmosferické plochy, ktorých je tu neúrekom. Ich hudba je krehká, vzdušná a aj napriek všadeprítomnej melanchólii má v podstate optimistický charakter. Aktuálny materiál nie je až tak výrazný ako jeho predchodca, no v podstate mu nie je veľmi čo vytknúť. Tématicky si možno album vyložiť hneď v niekoľkých rovinách. ˇUrsa" je v preklade z latinčiny medveď, čo by naznačoval aj obal albumu. No môžeme si ho vysvetliť aj ako skratku organizácie "Union des Républiques Socialistes Animales" zo známej knihy George Orwella "Zvieracia farma". K tomu by nás mohli priviesť pre zmenu promo fotky skupiny. Samotné texty sú tradične abstraktné, no skôr ma privádzajú k druhému výkladu. Cítiť z nich kritický postoj voči ľudskému chovaniu k iným živým tvorom a celej planéte všeobecne. To ako vieme je dlhodobo jednou z najväčších jaziev ľudskej rasy a je absolútne neospravedlniteľné. Človek stratil akúkoľvek úctu a rešpekt voči ostatným zvieratám, s ktorými by mal koexistovať a nie ich zotročovať. Ale táto téma je na dlhšiu debatu a to nech si preberie každý sám so sebou.

Každopádne NOVEMBRE sú späť a ich ôsmy štúdiový album je príjemným pripomenutím ich náladovej hudby. Ak ich tvorbu nemáte zmapovanú ale máte radi skupiny ako KATATONIA, ANATHEMA, NIGHTINGALE či ALCEST, určite sa s ich hudbou zoznámte.

Pridal: Martin Mayer
Pridané: 26.04.2016
Hodnotenie: 9/10
 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky