cd_2016_021 - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

RECENZIE
GOHOLOR - In Saeculis Obscuris

Do rúk sa mi dostalo CD, novinka a prvý album od chalanov z východu. Meno kapely je príznačné hudbe ktorú tvoria. Goholor, teda povstanie, vo vás vzbudí to, čo by ste od death-blacku očakávali.

Tajomnosť a patetické zúfalstvo vás začne pohlcovať, akonáhle sa k albumu In Saeculis Obscuris, teda "V Dobe Temna", dostanete. Nielen obsah, ale aj zaobalenie albumu temnotou dýchajú. Cover na CD zobrazuje temný rituál na depresívnom mieste, na ktoré by sa nikto zo smrteľníkov nikdy nechcel dostať... ešte že my, black metalisti, nie sme úplne smrteľní, že? :) Booklet je klasicky nečitateľný, ale na to sú praví blackáci úplne zvyknutí, takže to, čo by mi za iných okolností pravdepodobne prekážalo tu všetkými desiatimi kvitujem. Patrí to k tomu a tak to má byť.

Čo sa týka obsahu, ako prvé ma zaujala kvalita nahrávok, ktorá je na prvý album naozaj vysoká. Jednotlivé songy majú spoločné dynamiku a agresivitu. Ako album počúvate, hudba  vás postupne prenáša do rôznych sfér temnoty. Prvý song začína na death-blackové pomery celkom mierumilovne, ale pokiaľ však máte nejaké pochybnosti (čo však asi pri brutálnych lyricsoch ani nieje možné) z omylu vás vyvedú nasledujúce skladby, kedy sa už jedná o skutočný blackový masaker. Vaše ušné bubienky vás asi po vypočutí týchto "len" štyroch skladieb nebudú mať rady, avšak ak hľadáte nejakú pravú, temnú a depresívnu hudobnú náladičku, práve ste natrafili na ten hudobný album, ktorý ste pravdepodobne hľadali. Čo by som však chalanom trošičku vytkla je to, že nálada a atmosféra jednotlivých skladieb sa len mierne mení a tak sa piesne dajú len veľmi ťažko od seba po prvom či druhom počutí rozlíšiť. Na druhej strane to zachováva tú náladu, ktorú má album vytvárať, nepočúvame predsa žiadny melodický power ale temnú, blackovú klasiku.

Pokiaľ budú chalani takto aj naďalej pokračovať, tak si pravdepodobne vydláždia cestu k vzniku novej slovenskej blackovej legendy, na ktorú budeme my, zarytí fanúšikovia temnejších zákutí metalu chodiť s obľubou trošku pometliť. :) A určite sa teším, až si od nich znova niečo vypočujem, takže, chalani, s odvahou do toho!

Pridal: Andrea Boksová
Pridané: 18.04.2016
Hodnotenie: 8/10
 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky