cd_2016_015 - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

RECENZIE
HEXVESSEL - When we are death

Prvé dva albumy tejto fínskej formácie boli silne ovplyvnené folkovou hudbou, mágiou a celkovo spiritualitou. Zároveň boli silne naviazané na prírodu, vesmírne sily a po hudobnej stránke bolo v nich možné vystopovať prvky okultného rocku. Aktuálne sa však skupina posúva o krok ďalej a to v tom správnom okamihu. Nie je náhodou, že HEXVESSEL znamená v preklade spirituálna cesta a tá ich aktuálne nasmerovala do trocha iných sfér. To, že spevák skupiny Mat McNerney alias Khvost (DODHEIMSGARD, CODE) už dávno opustil black metalové vody je asi každému známe. Začala ho baviť rocková hudba šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov, punk ako aj psychedelický rock. So skupinou BEASTMILK vydal famóznu nahrávku „Climax“ a aktuálne po premenovaní sa na GRAVE PLEASURES pokračuje v podobnom duchu ďalej. Spomínaná nahrávka bola silne ovplyvnená tvorbou JOY DIVISION a z novinky HEXVESSEL je  pre zmenu cítiť závan a atmosféra legendárnych THE DOORS. Dalo by sa povedať, že je tu cítiť isté fluidum tohoto kultúrneho obdobia. Samozrejme nejde o nejaké kopírovanie a skupina si aj naďalej zachováva vlastnú tvár. No čo je na tejto nahrávke najpodstatnejšie, je jej mimoriadna sila a výrazná stopa, ktorú za sebou zanecháva. Každá jedna skladba je samostatným stavebným prvkom s výrazným rukopisom. Nádherné melódie spolu so skvelým Matovým spevom a čarovným hudobným doprovodom tvoria podmanivú atmosféru ich hudby, ktorá je pre túto nahrávku ťažisková. Tá v sebe spája divokú prírodu, vesmírne sily a človeka do jedného neoddeliteľného celku. Samostatnou kapitolou sú texty, ktoré dodávajú celému albumu ešte väčšiu hĺbku a zmysel. Za všetky jeden verš zo skladby "Cosmic truth".

"Keď sme sledovali vesmírnu loď ako explodovala v našich dušiach, zvuk jej motorov odfúkol od nás náš svet. Stál si v tichosti po mojom boku ako slzy zalievajúce naše oči. A ja som vedel, že v tomto okamihu som pochopil význam nádeje a zmysel života."

Ospravedlňujem sa za môj kostrbatý preklad, každopádne radšej sa započúvajte do originálu, ten je omnoho poetickejší. Medzi ďalších mojich favoritov tejto nahrávky považujem skladby "Mirror boy", "Green Gold" či psychedelický trip "Drugged up on the Universe".

HEXVESSEL sa bez debát podarilo natočiť svoju najvýraznejšiu nahrávku. Pochvalu si zaslúži aj grafické prevedenie a obal nahrávky. Prvé vydanie CD obsahuje aj 32 stranovú knižku, na ktorú sa mimoriadne teším.

Pridal: Martin Mayer
Pridané: 16.03.2016
Hodnotenie: 10/10
 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky