cd_2016_011 - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

RECENZIE
MORNA - Nuisance

MORNA si svojím debutovým albumom nastavila mieru kvality pomerne vysoko, čím sa postavili do ťažkej pozície. Okrem toho museli prekonať výhodu debutu, pri ktorom od vás v podstate nikto nič extra neočakáva. "A Tale of Woe" však nepôsobil ako debut a ponúkol v rámci slovenskej death metalovej scény jej progresívnu odnož na vysokej úrovni. Sú na Slovensku svojím spôsobom osamotení, čo môže ale aj nemusí byť výhodou. Teraz tu však máme druhú nahrávku, od ktorej sa už očakáva istá kvalita, ba čo viac aj istý progres.

Očakávania si myslím hravo naplnili, aj keď to určite nebola cesta jednoduchá.

Tejto nahrávke treba v prvom rade venovať istý čas a nefunguje na prvý nástrel. Dokonca som po jeho prvom vypočutí ostal trochu sklamaný. Postupne som však začal odkrývať jeho skryté poklady a môj pohľad na tento album sa začal radikálne meniť.

Skupina plynule nadväzuje na svoj debut, aj keď isté zmeny som  tu zaznamenal. V skladbách sa čoraz viac objavuje čistý spev, čo u progresívnych deathových skupín je jav viac ako bežný. V úvodných skladbách je cítiť, že skupina nad materiálom premýšľa a nešije ho horúcou ihlou. Nájdete v nich množstvo zaujímavých pasáží, no v istých momentoch akoby strácali ľahkosť. Milo ma však prekvapilo, že v ich tvorbe sa čoraz viac objavujú rockové elementy. Tento trend dáva ich hudbe omnoho viac slobody, čo sa naplno prejavilo najmä v posledných dvoch skladbách. Práve v nich akoby z chlapcov opadla ťarcha, tlak a rozprestreli svoje krídla naplno. Moja najobľúbenejšia pasáž z nich je inštrumentálna medzihra v skladbe "Trollkarlens Dikt", ktorá má výraznú atmosféru a posúva celú skladbu na vyšší level.

Neviem či to bol zámer nechať si najlepšie kusy na záver, ale ak áno, veľká pochvala za tento ťah. Mnoho mladých kapiel totiž v snahe čo najrýchlejšie zaujať sa vystrieľa v prvej polovici albumu a jeho záver znie často krát rozpačito. Jediné, čo by som albumu vytkol je množstvo hudobných motívov. Radšej by mali povyberať tie najvýraznejšie a s tými následne pracovať. Inak však ide o výbornú nahrávku na ktorú môže byť skupina hrdá. Je to až neuveriteľné, že partia vysokoškolákov si za vlastné prostriedky vydáva už druhý album, ktorý je schopný konkurovať omnoho známejším predstaviteľom svetovej scény. Je vidieť, že pre týchto chalanov je hudba dôležitá, baví ich a tento pocit prenášajú aj na svojich poslucháčov. Som veľmi zvedavý, akým smerom sa v budúcnosti budú uberať. Každopádne ak vydržia, majú pred sebou veľkú budúcnosť.   

Pridal: Martin Mayer
Pridané: 15.02.2016
Hodnotenie: 8/10
 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky