cd_2016_009 - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

RECENZIE

BORKNAGAR - Winter Thrice

BORKNAGAR od začiatku svojej existencie predstavujú "all-star team" severskej metalovej scény. Z chladného black metalu časom vykvitol progresívny metal s množstvom príchutí. V ich hudbe možno vystopovať prvky metalovej avantgardy ako aj nálady evokujúce severskú prírodu a mytológiu. A nepotrebujú k tomu žiadne etno nástroje prípadne ich klávesové napodobneniny. Úplne stačí keď
Øystein Garnes Brun hrabne do strún svojho nástroja a razom vás oveje severský víchor. Títo chlapci to majú proste v krvi. Mimo to sú schopní skladať výrazné a chytľavé melódie, pričom si zachovávajú svoj špecifický rukopis. V skupine nikdy nebola núdza o kvalitných vokalistov, však posúďte sami. Prvé dva albumy naspieval Kristoffer Rygg (Garm) a ďalšie dva ozdobil svojím vokálom Simen Hestnæs  (Vortex). Ďalšie štyri nahrávky naspieval Andreas Hedlund (Vintersorg) za aktívnej asistencie Lars Are Nedlanda (Lazare). Na poslednej nahrávke "Urd" sa už ako stáli členovia stretávajú v kapele Vortex, Vintersorg ako aj Lazare. No a na aktuálnej nahrávke sa kruh uzatvára a okrem spomínanej trojice figuruje na albume aj Garm, aj keď iba ako hosť v dvoch skladbách. Titulná skladba albumu sa preto stáva vlajkovou loďou tejto mimoriadnej speváckej session. Každý z vokalistov má svoje špecifické sfarbenie hlasu ako aj techniku spevu a vypočuť si ich v jednej skladbe je mimoriadny zážitok. U mňa víťazí jednoznačne Garm, ktorý do skladby prináša uvoľnenie, pokoj a jeho hlas je proste majstrovský. Má na tom zaiste svoju zásluhu aj posledný album ULVER, kde tohto pána speváka prakticky nepočuť, ak nerátam bonusy. A práve vokály vynášajú túto nahrávku medzi to najlepšie, čo kedy BORKNAGAR vydali. Stretávajú sa tu všetci speváci, ktorí kedy v skupine pôsobili a niečo obdobné je možno tvrdiť aj o hudbe. S výnimkou debutového albumu je možné vystopovať na albume mnoho fragmentov pripomínajúcich predošlé diela skupiny. Nie je tu núdza o rýchle blackové pasáže, ako aj majestátne severské hymny. Mnoho piesní mi náladou pripomína vynikajúci album z roku 1997 "The Olden Domain". Najmä gitarista Ųystein Garnes Brun akoby čerpal najmä z tohoto obdobia. Asi najvýraznejšie je to cítiť v skladbe "Erodent", ktorá by na tento album bez problémov zapadla. A aby toho nebolo málo trochou "divna" prispieva svojimi klávesmi a spevom Lazare, ktorý prenáša na album špecifickú atmosféru jeho domovskej kapely SOLEFALD. Tá paradoxne plne zapadá do konceptu BORKNAGAR, čo však nie je žiadnou novinkou. V skupine pôsobí už dlhú dobu a svoj rukopis proste nezaprie. Ten už v podstate patrí do  ich portfólia.

Skupina akoby bilancuje svoju dosavadnú kariéru, len to nerobí formou nezmyselného "best of" výberu. Naopak prináša mimoriadne silný materiál, plný výrazných hudobných nápadov a mimoriadnych speváckych výkonov. Pochvala patrí aj Jens Bogrenovi, ktorý album mixoval a u ktorého sa celý aj natáčal.

Pridal: Martin Mayer
Pridané: 06.02.2016
Hodnotenie: 9/10

 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky