cd_2016_008 - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

RECENZIE

EXXASENS - Back to Earth

EXXASENS platí za méně známé post-rockové těleso, podle mého dosti nedoceněné. Vesmírní badatelé EXXASENS pocházejí ze španělské Barcelony, mají na kontě 5 kvalitních zářezů v podobě alb, z čehož ta nejvíce významná vyšla právě na konci minulého roku. Kosmickému plavidlu EXXASENS velí a vlastně vše nahrává a skládá sám Jordi Ruiz. Na koncertech jej však doplňuje šikovná posádka nadšených kosmonautů. Tento nadaný multiinstrumentalista své myšlenky prezentuje formou typického, instrumentálního post/space rocku, s velmi specifickou atmosférou a alternativním pojetím kompozic, mixující typicky post/progressive rockové postupy s vesmírnou tématikou a ruchy tvořené samply. Kapela i přes velmi nadprůměrná alba a osobité dovednosti nikdy nedosáhla věhlasu jako známější kolegové GOD IS AN ASTRONAUT, to však neznamená, že kvalitou je ještě nepředčí, alespoň co se posledních desek týče.

"Back to Earth" je významným a zásadním materiálem v diskografii kapely díky posunu do nových sfér. Jako první vás při poslechu zaujme už v první písni zpěv. "Supernova" začíná klasicky instrumentálně, ke konci ovšem překvapí vokální linky pro tuhle bandu zcela netypické. To se opakuje dokonce vícekrát a můžete se i těšit na celou nazpívanou skladbu "Saturn", patřící k vrcholu alba. "Saturn" opravdu září na všechny strany, až se jej budete chtít dotknout. Mírně zkreslený zpěv a elektronika se snovými kytarami má opravdu zvláštní, povznášející účinky. Klávesové party na desce jsou lehce doplněné o elektroniku, tvářící se nenápadně, ale v závěru alba se stejnojmennou písní "Back to Earth" hudebník povolí fantazii a překvapí až "tuc tuc" pasáží, kterou obstarávají kopáky doprovázené jiskřivou elektronikou a zvuky, či ruchy signálu družic kroužících kolem naší modré planety. Jedná se o atmosférické vyvrcholení a řádné ukončení poutě kosmem.

Při rozjímání u muziky EXXASENS pocítíte svobodu provázející dojem vnášení se vesmírem, budete plout v temném prostoru a sledovat barvy planet, anomálií a hvězd. Zatímco kolegové GOD IS AN ASTRONAUT vsadili na větší umírněnost a melancholii či klid, EXXASENS i přes všudypřítomné melancholické nálady a atmosféru sází na větší energičnost. Jako by se srazily dvě hvězdy a oslnily vás explozí ovlivňující celý vesmírný prostor. Jiskřivá energie prostupuje kompozice a pulsuje.

Albu nemám co vytknout, přináší totiž konečně rázný posun, snad až na fakt, že se opět nebude jednat o vlivné album na post scéně. EXXASENS nedosahuje věhlasu jako známější jména této scény, nabídne však kvalitní kolekci písní, provázející posluchače krásami vesmíru. Melancholie, spojená s energií a dynamikou, vyvážené propojení, nenechávajíc mě klidným i přes ony nedostatky. Všem fandům post/space rocku doporučuji, za pokus nic nedáte!

Pridal: Radek Chlup
Pridané: 31.01.2016
Hodnotenie: 8/10

 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky