cd_2016_001 - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

RECENZIE

POETRY IN TELEGRAMS - The Phases

Pod týmto poetickým názvom sa ukrýva projekt gitaristu Johnyho Štefečka a toto je v poradí druhé EP z jeho dielne. To prvé s názvom "Songs For Desperate Lovers" vyšlo pred rokom a spolupracoval na ňom s bubeníkom Thomasom Langom. Tento rakúsky hudobník má za sebou spolupráce s takými osobnosťami ako Nina Hagen, Robbie Williams či Peter Gabriel. Na aktuálnej nahrávke si privolal na pomoc Paula Antonia Oritza, známeho z projektu CHIMP SPANNER. Ten si zobral na starosť bicie, pričom Johny okrem gitary na nahrávke aj spieva. V tejto minimalistickej zostave natočili štyri rockové skladby na veľmi slušnej úrovni. Základom každej z nich je chytľavý gitarový riff, okolo ktorého sa omotáva rytmika a príjemný Johnyho spev. Napriek tomu, že skladby sú postavené veľmi jednoducho a spoliehajú sa na dve tri sa opakujúce gitarové motívy nemajú tendenciu poslucháča nudiť. Jednak majú svoje vnútorné pnutie a sedemstrunová gitara v rukách autora má svoju vlastnú dynamiku. Silnou stránkou nahrávky je jej zvukový kabát, na ktorom má veľkú zásluhu Roland Grapow, u ktorého sa to celé nahrávalo a ktorý nahrávku aj mixoval. Hudba POETRY IN TELEGRAMS je na slovenskej scéne svojím spôsobom jedinečná. Znie totiž veľmi moderne, nijak sa poslucháčovi nevtiera a je v nej cítiť zvláštne fluidum. Napriek silnému gitarovému zvuku majú piesne v sebe niečo upokojujúce a vyžaruje z nich  pozitívna energia. Texty sú akoby odrazom nejakého vzťahu, ktorý sa nie celkom vydaril. Nejedná sa o nič výnimočné, no aspoň nevyznievajú pateticky, čo býva častým neduhom pri textoch podobného zamerania.

Súčasťou nosiča je aj videoklip k skladbe "Miracles", z predošlého EP. Na slovenské pomery veľmi kvalitná robota, pričom najväčšia pochvala smeruje ku kameramanovi. Myslím, že po technickej stránke by hravo obstál v svetovej konkurencii.

Aktuálne EP "The phases" prináša na slovenskú rockovú scénu zaujímavú modernú alternatívu voči zabehaným a nespočetne krát vychodeným chodníčkom. Autor hudby má svoju jasnú víziu a zhmotňuje ju tými najlepšími prostriedkami, aké má k dispozícii. Nesnaží sa slepo kopírovať aktuálne trendy a aj tak je jeho hudba moderná. Takto keby pristupovali k tvorbe všetci, slovenská rocková scéna by bola určite omnoho pestrejšia a zaujímavejšia.

Pridal: Martin Mayer
Pridané: 06.01.2016
Hodnotenie: 8/10

 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky