Rozhovor 15.01.2023 Dragonhammer - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
 
Samuel Sámel

DRAGONHAMMER
K druhému životu sa so svojou novinkou Second Life preberá talianska power metalová stálica DragonhammeR. Po piatich rokoch sa s novým albumom a novým line-upom prihlásili k slovu a tak sme dali slovo Giuliovi Cattiverovi a Alessandrovi Mancinimu, aby sme sa pozreli na zúbok toho, o čom nový album a nový DragonhammeR vlastne sú.

 

Vydávate nový album s názvom Second Life. Ja už som ho počul, ale zaujíma ma, aký je váš pohľad na tento album. Ako by si ho opísal niekomu, kto ho ešte nepočul?


Giulio: Povedal by som, že album je pre kapelu zlomový, pretože máme novú zostavu po tom, čo asi pred piatimi rokmi odišiel jeden zo zakladajúcich členov kapely. Rozhodli sme sa preskupiť, zreorganizovať kapelu a tak teraz máme nových členov. Rozhodli sme sa vytvoriť nový život aj pre kapelu. Mali sme dve možnosti – a) ukončiť pôsobenie kapely alebo b) oživiť ju nanovo a pokúsiť sa pokračovať a v podstate vytvoriť nový album s naším druhým životom. Pri počúvaní albumu môžeš počuť veľa nových vecí, a to preto, že v kapelle sú nové vplyvy od nových členov, no zároveň sme sa rozhodli ponechať tie najdôležitejšie aspekty nášho zvuku z hľadiska hudobného žánru a hlavných vplyvov. To, že sme stále DragonhammeR, určite pri počúvaní Second Life spoznáte, no zároveň budete počuť nové veci, svieži zvuk a myslím si, že pre všetkých milovníkov power metalu je to album, ktorý rozhodne stojí za vypočutie .

Alessandro: Chcel by som povedať, že to nie je nič prevratné, nesnažíme sa vymyslieť nový power metalový subžáner alebo niečo, o čom ste nikdy nepočuli. Chceme len robiť hudbu, ktorú milujeme a robiť ju s použitím určitej úrovne a kvality a dávať do toho hodiny a slová, aby to bolo čo najlepšie s použitím nášho vlastného know-how. Každý má to svoje, vieš. Marco dáva svoje bicie party, Giulio a ja – skladáme väčšinu albumu a orchestráciu – každý do toho dáva maximum, pretože to chceme urobiť naozaj dobre a myslím si, že sme naozaj urobili to najlepšie, čo sme mohli, bez toho, aby sme sa pri tom stratili niekde v procese.

Už ste to tak trochu povedali, ale – je to tradičný power metalový album s množstvom epických prvkov a myslím, že by som sa nemýlil, keby som povedal, že nesie nejaké talianske power metalové dedičstvo. Máte tiež pomerne veľa nových členov, ktorí priniesli svoj vlastný vplyv. Aké sú nové prvky kapely DragonhammeR a albumu Second Life?


Giulio: Z albumu určite cítiť taliansky vkus v power metalovej hudbe. Alessandro je jedným z tých nových členov – nie je pre nás až taký nový, keďže sa ku kapele pripojil v roku 2018, ale čo sa týka albumov, Second Life je prvý album s Alessandrom Mancinim a tiež s Marcom Berrettonim za bicími a spevákom Mattiom Fagiolom. Povedal by som, že Alessandro bol určite jedným z najdôležitejších členov tohto albumu, pretože svojimi schopnosťami v oblasti kompozície a hudby vo všeobecnosti vnáša do kapely nový život. Marco je určite úžasný bubeník, čo sa týka techniky power metalových dvojkopákov – svoju prácu na tomto albume určite odviedol perfektne. A v neposlednom rade, Mattia je nový taliansky talent, pretože je veľmi mladý – má 22 rokov. Tohto chlapíka sme objavili na predmestí Ríma na undergroundovej metalovej scéne Ríma. Je to naozaj talentovaný chalan, profesionálny spevák a na albume to je rozhodne počuť. Myslím si, že všetci noví členovia vnášajú do tohto albumu novú energiu.

Alessandro: Súhlasím s Giuliom. V minulosti bol za tým trochu iný spôsob komponovania a iná myšlienka. V tomto prípade Giulio skutočne priniesol koncept a základné prvky každej piesne a potom sme do toho všetci prispeli a upravili sme to. Takže od jediného momentu to bol Giuliov koncept tohto albumu – len sme ho vyvíjali a pridali doňho náš vlastný vplyv, veci a schopnosti. A zrazu sa z toho stal album, ktorý môžete počuť.

Ako si spomínal – do kapely ste priviedli nového speváka a už ste s Mattiom stihli odohrať aj jeden festival. Ako zapadá do kapely – nielen z hľadiska nahrávania nového albumu, ale aj z hľadiska chémie na pódiu?


Giulio: Urobili sme skvelú prácu, aby táto kapela bola čo najjednotnejšia. Samozrejme s ohľadom na minulé zostavy. Okrem hrania hudby a chodenia do skúšobne sa tiež snažíme utužovať vzťahy v kapele aj pomimo – flákame sa po krčmách, občas spolu ideme na pizzu a podobne. Vďaka tomu je kapela súdržnejšia ako kedykoľvek predtým. Namiesto toho, aby sme kapelu považovali len za prácu, snažíme sa z nej urobiť aj rodinu, pretože si myslíme, že takto kapela vydrží dlhšie. Počas hrania na pódiu to bol pre Mattia taký prvý pokus, takže to bola skvelá šanca otriasť sa z hrdze, keďže sme dlho nehrali, ale nakoniec všetko dobre dopadlo, dovolím si tvrdiť. Vystúpenie bolo skvelé a už teraz plánujeme ďalšie živé koncerty na budúci rok. V nadchádzajúcom mesiaci ich môžete očakávať naozaj veľa.

Alessandro: Áno! Celé to bolo veľmi prirodzené. Nebolo tam nič, čo by škrípalo a cítili sme sa úplne v pohode počas cesty, počas aj po predstavení. Myslím si, že nie je dôvod obávať sa že na pódiu by to mal byť nejaký problém.

Predpokladám, že nové skladby ste písali ešte pred tým, než ste vedeli, kto bude nový spevák, však? (A: Áno.) Aké to bolo písať skladby bez toho, aby ste vedeli, kto bude hlasom za slovami? Trafiť sa priamo do štýlu spevu a výslovnosti speváka, ktorého ešte nepoznáte … znie to trochu komplikovane...


Giulio: Toto bol problém, ktorému sme museli čeliť pri tvorbe albumu a prvá myšlienka bola – OK, pri skladaní piesne som si predstavoval melódiu a Alessandro a niekedy aj ostatní členovia sa podieľali na kompozícii a prvý návrh spevu som urobil ja. Ale to bol naozaj len hrubý návrh, ktorý mal spievať skutočný spevák, a to v lepšej kvalite ako ja. (Smiech) Keď sme najali Mattia, dali sme mu všetky moje demá, ktoré sme urobili, a on bol úžasný v tom, že do toho vložil svoj príspevok, upravil melódie alebo texty tam, kde to bolo potrebné, a na konci dňa odviedol skutočne skvelú prácu.

Alessandro: A ak sa nad tým zamyslíš z iného uhla pohľadu, ak by sme mali speváka, museli by sme s tým pracovať. Vieš, že toto bude na našom albume. Ale ak nemáš speváka, ale vieš, čo chceš, môžeš hľadať speváka, ktorý by presne zapadal do tvojich predstáv, tvojho projektu na základe toho, ako si to predstavuješ. Takže sme si vybrali Mattia, pretože sme chceli na album niečo ako Mattia. Rozmýšľali sme, ako to chceme a keď sme ho našli, presne sa hodil na miesto, ktoré sme mu pripravili, pretože sme už pri skladaní vedeli, čo na albume chceme.

Čo sa týka hudby a albumu, urobili ste niečo, čo nie je úplne bežné – pokiaľ ide o titulnú pieseň, umiestnili ste ju na koniec albumu. Prečo?


Giulio: Posledná pieseň je ako odkaz, ktorý prichádza od protagonistu, ktorý je hlavnou postavou konceptu. Je to súčasť príbehu. Samozrejme – ak si vypočuješ poslednú skladbu albumu bez toho, aby si sa pozrel na text alebo počúval ostatné skladby, možno sa to môže zdať trochu divné, ale ak si prečítaš text a obsah bookletu, kde je posolstvo napísané hlavnou postavou, pochopíš význam piesne, aj keď ide o pieseň bez speváka. Je to len inštrumentálna skladba.

Čo sa týka inšpirácie, keďže ide o koncepčný album, čo bolo hlavnou inšpiráciou? Možno príbeh za albumom?


Alessandro: Giulio takmer zomrel. To je inšpirácia pre album. (Smiech) Je to ako – všetko začína pohľadom na niektoré kľúčové aspekty života každého z nás. Pri pohľade na aspekty, ktoré sú bežné medzi ľuďmi. Takže príbeh hovorí o tých kľúčových aspektoch, s ktorými sa môže stretnúť každý z nás počas svojho života. A sú tam niektoré časti, ktoré majú niečo spoločné s kapelou a niektorými z nás.

Giulio: (Smiech) K tomu, čo povedal Alessandro... je to aspekt, ktorý je napísaný v piesni „Fallen Brother“ v balade, kde som sa inšpiroval udalosťou, ktorá sa stala v mojom živote, keď som bol dosť chorý a skoro som zomrel, ale nakoniec som sa dokázal zotaviť a z tejto tragickej udalosti som sa inšpiroval na napísanie tejto piesne. Ale vo všeobecnosti bol celý príbeh tohto albumu napísaný s prihliadnutím na niektoré kľúčové aspekty života, ktoré sú medzi ľuďmi spoločné. Toto bola kľúčová myšlienka.

Hovorili sme o tom, že si chorý a že si sa priblížil k smrti – ako to ovplyvnilo teba osobne a čo si zmenil vo svojom osobnom živote?


Giulio: Toto je súčasťou konceptu – rozhodol som sa pridať tie pocity, ktoré som mal z toho, čo som zažil, aby som niečo odkomunikoval publiku, našim poslucháčom. To, čo som zažil, je niečo, čo môže zasiahnuť každého z nás – môžete si len pomyslieť na pandémiu, keď bolo veľa ľudí veľmi blízko smrti, ale aj kvôli všetkým ostatným chorobám, ktoré nie sú COVID. To sa v mojom živote veľa zmenilo a rozhodol som sa pridať tento koncept do albumu. V tvojom živote sa dostaneš do bodu, kedy pochopíš, čo je dôležité a ako chceš ďalej viesť svoj život. To sa môže stať v určitom bode tvojho života a môže sa to stať každému. Chcel som pridať túto vec do príbehu a je tam aj pieseň – posledná – ktorá je o živote, kde je tento koncept ohlásený a táto pieseň je zhrnutím všetkých posolstiev, ktoré sme chceli týmto albumom komunikovať.

V týchto dňoch vydávate nový album – vynily, špeciálne edície a podobné veci sú dnes bežnou vecou – vydať nové albumy so špeciálnymi edíciami, nejaké farebné vynily a podobne. Pokiaľ viem, tak tento album ale vydávate len ako digipack. Prečo je to tak?


Alessandro: Myslím, že tu nejde o nič zásadné. Ide len o to, že začíname takto a uvidíme, ako sa album bude správať v prvých mesiacoch po vydaní. Ak sa to podarí, ľudia by sa z neho tešili a mali by sme pozitívnu odozvu, možno v blízkej budúcnosti na to môžeme myslieť – hovorili sme o tom už aj pred vydaním. Takže nehovoríme nie špeciálnym edíciám alebo vynilom, ale uvidíme, ako to bude v blízkej budúcnosti. Sme za na vydanie limitovanej edície vynilu – možno 50 kópií, niečo špeciálne, niečo pre našich naozajstných fanúšikov, ale veľmi záleží na predajov albumu.

Máte nejaké konkrétne plány/časové plány, kedy by sme mohli očakávať, že niečo vyjde?


Giulio: V druhej polovici roku 2023 budú vychádzať nové koncerty. Budeme súčasťou niekoľkých festivalov vo východnej Európe – konkrétne v Poľsku a v Českej republike, ale samozrejme, momentálne pracujeme na plánovaní nových živých koncertov a na vydaniach, o ktorých ste hovorili. Po zime plánujeme skontrolovať, či existuje možnosť vydať vynil, ale pokiaľ ide o CD, rozhodli sme sa vydať digipack len preto, že si myslíme, že digipacky sú o niečo lepšie, pretože sa nám páči kvalita, ktorú do neho môžeme vložiť a existujú aj digitálne kanály, ktoré sú v podstate momentálne väčšinou využívané ľuďmi. Vieme, že niektorí fanúšikovia si kúpia nejaké fyzické vydanie a pre tých sme sa rozhodli produkovať vydania dobrej kvality. Rovnaký dôvod platí aj pre tričká a iný merch.

Spomínali ste, že už pracujete na nejakom turné – aké turné môžeme očakávať? Turné ako headliner alebo plánujete nejaké predskakovanie iným kapelám?


Giulio: Bohužiaľ ti nemôžem povedať veľa, pretože náš basgitarista Gaetano je zodpovedný za plánovanie koncertov. Môžem ti však povedať, že zvykneme hrať na koncertoch s inými kapelami, hlavne s tými, ktoré sú väčšie ako DragonhammeR, takže môžete očakávať, že nás uvidíte hrať s inými väčšími skupinami, ako v minulosti, keď sme hrali s Rhapsody of Fire, Jornom Lande, Primal Fear a podobne. Čo sa týka živých vystúpení ako hlavná hviezda večera – plánujeme živé vystúpenia, ktoré by boli v Taliansku aj v zahraničí. Na týchto veciach sa však momentálne pracuje, takže ak budeš sledovať naše sociálne siete, dostaneš sa k všetkým novinkám.

Nedávno sme prežili pandémiu storočia, ktorá tvrdo zasiahli hudobný priemysel – ako to ovplyvnilo DragonhammeR ako kapelu?


Alessandro: Mali sme čas na produkciu albumu. Takže z jedného uhla pohľadu nás to celkom dobre zasiahlo, pretože sme sa zastavili a povedali si – “Toto je ten správny čas to urobiť.” V podstate sme nastúpili do „pracovného vlaku“ a popri práci z domu bolo ľahšie nájsť si nejaký voľný čas na prácu na albume. Sám Giulio na tom každú noc pracoval minimálne 250 dní v roku, v podstate...(Smiech) a pracovali sme na veľké vzdialenosti, pretože ja som napríklad strávil 6 mesiacov vo Viedni a len sme si tam a späť posielali wav súbory a malé projekty, aj keď to bolo na veľké vzdialenosti, jednoducho sme pokračovali. Potrebovali sme sa sústrediť na produkciu nového albumu. Nemuseli sme skúšať alebo hrať koncerty a stráviť 3 dni niekde na koncertoch. Mohli sme sa sústrediť na to, aby sme urobili jednu vec a strávili sme možno niečo viac ako rok plánovaním, skladaním a aranžovaním, kým sme išli do štúdia a nahrávali, a to bol čas, ktorý sme potrebovali a našťastie sme ho mali vďaka COVID-19. Bolo by lepšie, keby sme hrali každý večer? Možno áno, nevieme (Smiech) Ale my sme si proste z niečoho, čo bolo úplne na hovno spravili niečo o čosi lepšie.

Nezažili sme len zlé veci – vďaka nutnosti niečo robiť tu boli špeciálne online show, bol veľký boom videí s textami piesní a spoluprác a mnoho ďalšieho. Čo bola najinšpiratívnejšia vec, ktorú ste zažili počas posledných 2, možno 2 a pol roka?


Giulio: Vo všeobecnosti sme si zachovali skvelý vzťah so všetkými hudobníkmi, s ktorými sme v minulosti hrali. Vo všeobecnosti vždy, keď hráme koncert alebo máme spoluprácu s inými umelcami, vždy sme s nimi udržiavali dobré vzťahy. Jedna vec, ktorú ti môžem povedať, je Rhapsody of Fire a Fabio Lione, spevák – spolupracovali sme s ním na živých vystúpeniach pred pandémiou, takže to robíme takto. Vo všeobecnosti, keď robíme nejaké živé koncerty alebo spolupracujeme s inými hudobníkmi, chceme si zachovať dobré vzťahy pre budúcu spoluprácu.

Alessandro: Čo sa týka inšpirácie, nepracovali sme na vydaní nejakých textových videí alebo nejakých spoluprác jednoducho preto, že náš predošlý materiál bol 5 rokov starý, takže nebolo nič nové, čím by sme sa mohli chváliť. Chceli sme, aby to vyšlo po pandémii, a preto sme teraz vypustili Second Life, pretože keďže je to pre kapelu takým druhým životom, chceli sme ho zverejniť až po pandémii, aby sme ho mohli naozaj šíriť a hrať naživo. Ďalší album som vydal s inou kapelou v roku 2021 – teda počas pandémie – a teraz je album už starý, ale máme naozaj málo príležitostí, pretože bol vydaný počas pandémie, takže z nášho pohľadu je to niečo, čo môžete urobiť len preto, aby sme sa udržali v mysliach fanúšikov a aby sme stále robili niečo nové, aj keď nehráme žiadne koncerty. Zároveň to však nemôžeš propagovať tak, ako keby bola normálna situácia. Preto sme to nezverejnili skôr, ako sa celé tieto na hovno časy skončili.

To je moja posledná otázka tohto rozhovoru. Ďakujem vám, chlapi, za váš čas! Práve teraz sa dostávame do bodu, kde ak je niečo, čo chcete povedať ľuďom, niečo, o čom sme sa ešte nezmienili, môžete to urobiť práve teraz…


Giulio: V prvom rade vám veľmi pekne ďakujem za rozhovor, pretože vždy radi hovoríme o našej hudbe. Zakaždým, keď máme túto príležitosť, je to pre nás potešenie.

AlessandroPresne to, čo povedal Giulio, len by som niečo rád dodal pre poslucuháčov. Ak počúvate niečo, čo sa vám páči a ak chcete niečo od kapely, najmä čo sa undergroundových kapiel týka, jednoducho sa s nimi spojte, dajte im vedieť, čo si myslíte, pretože hranica medzi vami a touto undergroundovou kapelou je oveľa kratšia než ten medzi vami a Metallicou, napríklad. Čítame každý komentár, čítame každú správu, odpovedáme na ne a skutočne počúvame naše publikum – to, čo si myslia a čo chcú. Takže keď príde reč na undergroundovú metalovú scénu – stačí sa spojiť s kapelou, nebojte sa vyjadriť pozitívne aj negatívne.


Návrat na obsah