Rozhovor 18.10.2022 Grave Digger - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
 
Dominika Šimová

GRAVE DIGGER

Axel „Ironfinger“ Ritt
 

 

Jedna z ikon heavy metalu, nemecká legenda Grave Digger, vydáva svoj najnovší počin pomenovaný Symbol of Eternity. Axel „Ironfinger“ Ritt bol veľmi ochotný odpovedať na všetky moje otázky, nielen ohľadom novej nahrávky.

 
 
Ahoj Axel. Po dvoch dlhých rokoch pandémie mám opäť túto skvelú možnosť vyspovedať ťa. Veľmi ma to teší. Dovoľ mi začať s takou ´klišé´ otázkou, ale naozaj ma zaujíma ako si sa mal počas pandémie a lockdownov a celého tohto obdobia?

Ahoj Domi, mám sa fajn. Pandémiu som využil na to, aby som sa konečne naučil pracovať s financiami. Dva roky som strávil študovaním o akciách, dlhopisoch či priamym úverovaním a kryptomenami. Naučil som sa veľa a teraz si to užívam.

Naposledy keď sme sa rozprávali, znel si poriadne nahnevaný na všetko to, čo sa deje. Ako sa na svet dívaš dnes?

 
Svet sa nezmenil ani trošku, práve naopak, všetko je ešte horšie kvôli tej katastrofálnej vojne na Ukrajine. Kým nás budú kriminálnici ako tí, ktorí momentálne vedú Rusko, Brazíliu, Bielorusko alebo Maďarsko, ťahať za nos, svet mier nenájde.

Posledne som sa ťa opýtala, či si myslíš, že sa svet po všetkom, čím si prechádza aj zmení a ty si mi veľmi jednoznačne odpovedal, že nie. Stále si to myslíš?


Áno, nanešťastie, ale veľmi rád by som sa mýlil. Stále sa však ubezpečujem v tom, že postupne ničíme jeden druhého.

Covidová kríza je, dúfajme, aspoň čiastočne za nami, ale pred nami sú nové výzvy a krízy - energetická a ani radšej nejdem hovoriť o vojne, ktoré práve prebieha len pár stoviek kilometrov od môjho domu. Ako na to reaguješ a čo si o tom myslíš?


Hrozba jadrovej vojny nikdy nebola väčšia. Som si istý, že Putin by radšej celú Európu spálil než by priznal porážku. Podľa mňa, jediným riešením sú Rusi, ktorí si nakoniec uvedomia, ako veľmi sú klamaní a ich lídrami vnímaní ako hlupáci. Potom povstanú, to však bude musieť byť vo veľkom a to je ťažké.

Aká je situácia v Nemecku? Ako sa tam ľudia cítia a vnímajú to, čo sa deje?


Sú zdesení, niekto viac, niekto menej. Vraždy, smrť, ničenie a znásilnenia len pár stoviek kilometrov od nás sme na obrazovkách nemali tak dávno, že sa to zdá ako večnosť. Dobré je aspoň to, že zlo je jasne definované, takže väčšina svetovej komunity, okrem tých, ktorí sa nechali podplatiť lacným plynom a ropou, sa zdá zjednotená.

Medzitým sú ale ceny bláznivé. Ty máš elektrické auto. Vieš si predstaviť tie faktúry?

 
Už dávnejšie som zainvestoval do fotovoltaického systému a teda som do veľkej miery nezávislý od miestnych dodávok energie. Hneď ako svieti Slnko, moja Tesla sa nabíja. Jasné musím nabíjať viac, keď idem na dlhé pracovné cesty. Momentálne však mám polovičné náklady na cestovné v porovnaní so spaľovacími motormi a tiež nemám žiadne výdavky na oleje, tesnenia, zapaľovacie sviečky ani brzdové doštičky. Jedine pneumatiky musia byť vymenené každých pár rokov. Samozrejme, že sa to všetko môže zmeniť. Očakávam, že výdavky za elektrinu sa zdvojnásobia, ceny benzínu ešte vzrastú o 50 % a ceny plynu sa strojnásobia kým Nemecko konečne pohne svojim lenivým zadnom a začne naozaj rozširovať obnoviteľné zdroje energie.

Ale otočme už list a poďme sa venovať hudbe. Súdiac podľa fotiek a komentárov, kapela Grave Digger musela mať fantastické leto! Aké sú vaše najkrajšie momenty a spomienky?


Našťastie sme mali veľa koncertov a v podstate sme mali veľkú show každý týždeň od apríla tohto roku. Tiež ale vieme, že situácia je mimoriadna a skutočné výzvy prídu až v budúcom roku. Veľa kolegov už bolo nútených zrušiť koncerty, pretože o lístky nie je veľmi veľký záujem. Ľudia sa jednoducho hrozia ďalšej faktúry za plyn alebo elektrinu a sledujú, ako im inflácia, ktorá je momentálne viac ako 10 %, ukrajuje z ich úspor. Nie je zmysel v žiadnej dobrej rockovej a metalovej show ak nepatríš medzi ligu ako Kiss, Bryan Adams a podobní umelci, kde to stále funguje.

O pár dní hráte na Full Metal Holidays na Mallorce, takže leto sa pre vás vlastne ešte neskončilo, mám pravdu?


Správne, budeme sa slniť takmer 23 hodín, ale to už bude tento rok za letom posledná bodka.

Aký je to pocit sa opäť konečne slobodne stretávať s ľuďmi a hrať koncerty?

 
Stretnutia s priateľmi, ako aj spoznávanie nových ľudí a kolegov na festivaloch vždy patrí medzi tie hlavné udalosti festivalovej sezóny. A nejaká tá after-show party sa vždy prihodí a vždy je to potešenie.

Videla som fotografie tvojej záhrady. Tráviš tam pomerne veľa času. Stále máš toľko práce? Tiež som si všimla, že tam máš nové sklenené sochy. Tie si robil sám? Je ešte niečo, čo mu sa venuješ a tvoji fanúšikovia o tom ani nevedia?


Moja záhrada má 12 000 metrov štvrcových a vyžaduje si veľkú údržbu. Len dnes, v nedeľu, som vytrhával korene černíc asi 3 hodiny, to je peklo pre každého záhradkára. Ale milujem moju záhradu. Dáva mi veľa radosti a mám tam aj takú časť s lesom a rybníkom, kde môžem utiecť, keď chcem relaxovať. Ale nie, tú sklenenú sochu som nevyrábal ja, bol to dar mojej manželke k našemu 30. výročiu svadby.

Vidím, že si stále veľmi aktívny čo sa týka otvárania očí ľuďom. Samozrejme mám na mysli pravdu, čo sa skrýva za nevegánskymi produktami a celkovo, ako nevegánsky svet naozaj vyzerá. Spôsobuje to nejaké problémy tebe ako profesionálnemu muzikantovi/podnikateľovi? Pýtam sa aj preto, lebo mám osobnú skúsenosť. Vegánka som piaty rok a prišla som o veľkú časť publika na sociálnych sieťach.

 
Jasné, mám rovnaký problém. Mal by som oveľa viac sledovateľov keby som nezdieľal informácie o krutosti na zvieratách ako mnohí kolegovia, ktorí sú tiež vegáni alebo vegetariáni. Považujem to však za svoju povinnosť opakovane upozorňovať na toto enormné zneužívanie. Ak nie my, tak kto? Ak nie teraz, tak kedy? Veľa ľudí si to vďaka mojim príspevkom uvedomilo a začali aspoň uvažovať nad zmenou alebo aj zmenu urobili. A aj jeden taký človek je dôležitejší ako všetci tí, ktorí ma prestali sledovať. Ak by to znamenalo čo i len jedného človeka, ktorý by sa dal na vegánstvo, stále by to stálo za to. Pre niektorých je to ´len´ nejaký zajac, kura či slimák, ale pre toho zajaca, kura či slimáka je to ich celý život!

Prečo je tak ťažké otvoriť ľuďom oči? Prečo nechcú vidieť a vedieť?


Nikto nechce mať zlé svedomie, ale ja si myslím, že vývoj ide dobrým smerom. Budúca generácia už nebude vnímať mučivé vraždenie živých bytostí ako normálne. Iba starší ľudia v mojom veku sa budú stále držať toho, v čom boli vychovávaní. Zabíjanie miliárd zvierat sa skončí.

To naozaj dúfam. Poďme sa pozrieť na vašu najnovšiu nahrávku Symbol of Eternity. Mohol by si ju skúsiť vašim slovenským priaznivcom trošku priblížiť? Čo očakávať od Grave Digger tento krát?

 
Každý Grave Digger fanúšik viem, čo dostane. Tento krát sme posunuli naše typický črty a dali sme fanúšikom, čo chceli počuť. Niesme vpravo ani vľavo, sme proste Grave Digger.

Čítala som si aj reakcie fanúšikov na novú nahrávku a dočítala som sa všeličo. Ľudia obdivujú, ako môžete stále tak dobre znieť aj po toľkých rokoch, niektorým zas zniete ako z 80tych rokov. Pre iných ste stále starý dobrý heavy metal a niektorým dokonca začínate znieť ako Iron Maiden. Čo si o tom myslíš?


Som vždy veľmi rád, keď viem, že sa ľuďom naše nahrávky páčia do tej miery, že si aj kúpia album alebo prídu na koncert. To je zmysel nového albumu, ale som si úplne istý, že na albume nebude žiadna skladba znieť ako Iron Maiden.

A vy ako kapela, čítate aj komentáre? Je to pre vás dôležité? Alebo sa radšej spoľahnete na predajnosť a účasť na koncerte?

 
Isteže, pokiaľ sú komentáre formulované konštruktívne a nespadnú pod určitú hranicu. Rád si to prečítam, tiež môžu obsahovať kritiku, ale musí byť oprávnená. Ak mám byť úprimný, nič mimo tohto rámca ma nezaujíma.

Teraz trošku filozofie. Čo je pre teba symbolom nekonečnosti? Čo bude nekonečné?


Nemyslím si, že by niečo na tejto planéte mohlo byť nekonečné, okrem pár fyzikálnych zákonov.

Pomaly sa blížime ku koncu. Môžu vás slovenskí fanúšikovia očakávať na Slovensku?


Radi by sme u vás hrali, ale nezáleží to len na nás. Ak nás miestni promotéri zavolajú, hneď sme tam. Ale musia nás zavolať.

Chcel by si na záver niečo odkázať fanúšikom na Slovensku?


Nenechajte zo seba robiť hlupákov, nedôverujte populistom a zvážte, že by ste sa stali vegánmi. Je to skvelá vec pre životné prostredie, zvieratá a najdôležitejšie pre vás!

Ja ti veľmi pekne za tvoj čas.


Nemáš vôbec za čo!
Axel „Ironfinger“ Ritt
Návrat na obsah