Rozhovor 14.10.2022 Iron Allies - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
 
Michal Roháč
IRON ALLIESHermann Frank sa po odchode z kapely Accept vydal na úspešnú sólovú kariéru, ale tento rok prekvapil. So svojou zbrusu novou kapelou vydáva debutový album na ktorom okrem toho, že si zavolal kvalitných hudobníkov prijal pozvánku aj spevák David Reece. Ako sa títo dvaja opäť stretli, ako vznikal album, akému športu sa venuje, ale aj ako sa dá vysporiadať so zlou recenziou, či na koncertoch zahrajú aj nejaké skladby od Accept vám v tomto rozhovore prezradí Hermann Frank.

 

Ahoj Hermann. Poslednou dobou si dosť hudobne aktívny. Minulý rok sólový album a teraz nová kapela?


Áno, áno, ale v poslednom roku som vydal aj album Victory.

David Reece bol kedysi v kapele Accept takže sa asi poznáte dlhé roky. Bol to váš spoločný nápad založiť túto kapelu?


Vlastne sme sa nikdy nestretli. Keď sme hrali na nejakých festivaloch, tak on hral jeden deň a druhý deň keď som hral Ja tak tam už nebol. Prvý krát sme sa stretli osobne minulý rok myslím, že to bolo v septembri v Piacenze v Taliansku. Vlastne touto myšlienkou založiť novú skupinu sa zaoberám približne asi dva roky. Tým myslím skutočne skupinu zloženú z profesionálnych hudobníkov. David je hudobník, ktorý sa celý svoj život venuje len hudbe, celým svojím srdcom a s plným nasadením. Páči sa mi jeho hlas a rád som ho počúval vždy, keď mu vyšiel nový singel a preto som chcel s ním spolupracovať. A preto som mu cez Messenger poslal správu „ Hej David rád  by som založil novú skupinu. Čo povieš na to?“. Asi tak o päť minút prišla odpoveď „ Som poctený. Kedy začneme? Kde mám vycestovať?“. Bol nadšený. Samozrejme, že sa obaja poznáme cez hudbu, on pozná veci, ktoré robím a ja zase poznám tie jeho a naša hudba celkom dobre pasuje k sebe. Potom sme sa spolu veľa rozprávali cez skype, alebo cez Whats up a musím povedať, že hneď od začiatku to bol veľmi milý človek. Je rovnaký typ človeka ako aj ja. Je to dospelý muž , ale stále s dušou dieťaťa. Má v sebe to nadšenie a stále rád robí hudbu. Poslal som mu dve pesničky a on ich potom po dvoch troch dňoch poslal naspäť a keď som si ich vypočul, tak som si povedal áno, presne to som chcel. Sedelo to vynikajúco, hneď pochopil o čo ide a je to skutočne plnokrvný hudobník. Hneď sme začali písať hudbu, chvíľu to trvalo, ale nakoniec sme mali asi tak 15 až 20 piesní, ale potom nastala ťažká otázka vybrať z nich tie , ktoré sme chceli vydať, pretože povedzme si pravdu, 20 piesní na albume to nejde :). OK tak koľko z nich môžme vydať. A tak nám povedali 12 a teraz čo , vyber zo svojich 20 detí 12, to je strašná úloha. To bolo na tomto albume to najhoršie. Ale musím povedať, že som rád , že som mu zavolal a prajem si, aby som ho bol zavolal už pred tridsiatimi rokmi.

Iron Allies bude plnohodnotná kapela, alebo len projekt? Povedz niečo o jej vzniku aj členoch.


Na každý pád je to skupina, a určite chceme, aby to bolo čo najdlhšie, ale povedzme si pravdu, už nemáme tridsať. Už mám za sebou aj moje štyridsiate narodeniny bohužiaľ :), ale uvidíme. Prvé ohlasy, ktoré máme na album sú v celku pozitívne, album roka a bla bla bla.  Naozaj chceme ako skupina fungovať čo najdlhšie, ako sa bude dať. Ale nechceli sme hudobníkov, ktorí by museli prichádzať z celého sveta, tak naša voľba padla na hudobníkov a poznáme ich mnoho, ktorí boli v bližšom okolí. Poznám veľmi dobrého gitaristu  volá sa Mike Pesin, s ktorým som už hral a poznáme sa dobre a potom David navrhol , že sa k nám pridá Malte Frederik Burkert, s ktorým v jednej skupine už hral a nakoniec navrhol aj Francesca Jovino, ktorý hral s Udom. A takto bola skupina kompletná.

Debutový album Blood in Blood vychádza 21. Októbra, ale už pred dvomi mesiacmi ste zverejnili skladbu Full Of Surprises a dva týždne dozadu videoklip ku titulnej skladbe. Aké boli reakcie od fanúšikov?


Veľmi dobré, lepšie než sme čakali. Mysleli si, že robíme hudbu starých chlapov :), ale bol som veľmi prekvapený, že reakcie boli skutočne veľmi pozitívne. Boli to reakcie, v ktoré sme dúfali a chceli vyvolať v ľuďoch. Je to veľa energie a je tu cítiť, že ľudia, ktorí pracovali na albume v štúdiu tak ich to bavilo, priam im to vybuchne do tváre keď si tú platňu pustia. Nie je to žiadna čačača, ale klasický metal. Reakcie sú zatiaľ veľmi dobré. Ale boli tu aj iné reakcie, ale viem kde býva :). Vždy sa nájde niekto kto si myslí, že je najmúdrejší. Ale ostatní si myslia, že je to osviežujúci album, znie mlado a skvele.

Album si skladal spolu s Davidom, alebo je to práca celej kapely?


Je to práca Davida a moja. Hudba je z 90 percent moja, ale inak je to spolupráca medzi mnou a Davidom. My dvaja to je tak akurát, veď aj v dobrej kuchyni je vždy iba jedna kuchárka :).

Bude jeho vydanie aj v nejakej  špeciálnej  limitovanej edícii?


Ale áno určite. Budú tu rôzne farby tak ako vždy, cez čiernu, striebornú až po bielu :), ale myslím si, že práve teraz už tlačia nové. Firma, ktorá ich vyrába bola tak trochu opatrná a vytlačila ich len asi tak 500 kusov, ale asi tak po týždni boli všetky vypredané.

Keďže ste obidvaja bývalí členovia Accept tak fanúšikovia určite porovnávajú. Stretávaš sa ešte stále s týmto porovnávaním s minulosťou?


Bohužiaľ áno :). Ja som človek, ktorý hľadí do budúcnosti, ale určite časy keď som bol členom Accept tak boli úžasné a to isté platí aj pre Davida, ale nebudem teraz pozerať do minulosti a hovoriť Accept.... Ale teraz robíme svoju vlastnú hudbu a máme svoju skupinu a určite tu budú vždy nejaké komentáre typu, ako to bolo keď bol Accept, ale sú tu aj komentáre, ktoré hovoria, že tento album je lepší ako ten posledný od Accept. Ale musím povedať pravdu, že niečo také ma naozaj nezaujíma.

Určite plánujete aj koncerty ku novinke. Môžeš prezradiť nejaké dátumy, alebo ak idete s nejakou kapelou na turné, ktorá kapela to bude?


Hm, každý organizátor tak ako vždy najprv čaká na to, aké budú reakcie na album a prvé kritiky. Ale máme človeka, ktorý vybavuje koncerty aj pre Blind Guardian a Grave Digger, takže určite tu budú nejaké festivaly, ale bohužiaľ zatiaľ nemáme nič podpísané.

Môžeme na koncertoch očakávať aj niektoré skladby z albumu Eat The Heat, alebo odohráte len skladby z debutu?


Myslím si, že určite nebudeme hrať nič od Accept. Je tu veľa cover skupín, ktoré hrajú piesne od Acceptu a okrem toho to robí už Udo, ktorý hrá niektoré piesne od Accept a aj Accept hrá piesne Accept. David a Ja sme urobili toľko albumov, že radšej budeme hrať Iron Maiden, alebo niečo od Black Sabbath, alebo aj niečo od Deep Purple, ale určite nič od Accept. Accept je Accept a vlastne by som čakal, že budú tieto piesne hrať iba oni. Je to vždy tak nejak hlúpe hrať piesne od iných skupín, to nie je cool.

Okrem muziky máš aj nejaké iné záujmy, ktorým sa venuješ vo svojom voľnom čase? Prezraď ktoré.


:) :) :) :) Ja mám málo voľného času, pretože robím hudbu. Ale niečo sa predsa nájde, robím kung fu.

Ďakujem za tvoj čas a interview, ktoré si poskytol našim čitateľom. Je ešte niečo čo by si im rád v závere odkázal?


Chcem všetkým čitateľom odkázať, že budem rád ak dajú šancu skupine a myslím si, že nebudú sklamaní keď si vypočujú album Blood in Blood. Som hrdý na tento album a bude ma tešiť ak si ju vypočujú.
Návrat na obsah