Rozhovor 07.05.2022 Axel Rudi Pell - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
 
Michal Roháč

AXEL RUDI PELL

 
 

Nemecký gitarový mág je mimoriadne kreatívny a opäť po roku vydal nový album. Na album Lost XXIII chválou nešetria ani fanúšikovia, ani hudobná kritika a to bol dôvod sa s Axlom opäť porozprávať. Zaujíma vás ako skladá svoje piesne, či pripravuje aj limitované edície svojich albumov alebo čo má spoločné s kozmetickým priemyslom? To už všetko prezradil v tomto rozhovore Axel Rudi Pell.

 
 

Po roku opäť prichádzaš s novým albumom. Určite si mal posledné obdobie viac voľného času tak predpokladám že si ho využil takto tvorivo.

 
Ale áno, keďže sme počas Corony aj tak nemohli hrať a tak sme v poslednom roku nahrali cover album, ale nám to nestačilo J. Mali sme dostatok času na komponovanie a  mňa veľmi baví komponovať, tak som sa tomu venoval.

Ostávajú ti aj skladby ktoré takpovediac odkladáš do šuflíka na neskôr?

 
Nie nie nie. Ja vždy všetko chcem mať čerstvé a preto keď skladám, tak každú myšlienku  použijem a tie, ktoré nepoužijem tak hneď vymažem. Vždy začínam od nuly.

Album je už von a určite sleduješ reakcie. Aké sú reakcie fanúšikov aj hudobnej kritiky?

 
Tak tie sú super. Všetko je perfektné. Dokonca sme sa v Nemecku umiestnili  oficiálne v rebríčku top 100 albumov na druhom mieste a dokonca bol to tvrdý boj, ale prvé miesto nás minulo len o malý kúsok. Takže doteraz všetko iba pozitívne reakcie.

Ktoré témy či udalosti ťa ovplyvnili pri skladaní tentokrát?


Všetko možné. Predtým som ako veľký  Ronnie James Dio fanúšik skladal hlavne piesne zamerané na mystiku ako boli piesne Wizzard´s Chosen Few, alebo Dreams Of Passion, ale tentokrát som sa zameral na relevantné témy, ktoré dnes hýbu svetom. Napríklad klíma na svete nie je v poriadku, ďalej tu máme konflikty všade vo svete. Dnes je to konflikt medzi Ukrajinou a Ruskom, alebo tu máme Taliban a ISIS, ktoré môžeme iba dúfať, že sa čoskoro vyriešia.

Nový album má aj nejaké špeciálne limitované vydania. Tie si navrhuješ ty, alebo je to v réžii vydavateľstva?

 
Toto všetko rieši moje vydavateľstvo. Sú to rôzne konfigurácie, ktoré potom dávajú dohromady.
 

Keď vyrazíte na turné tak vlastne pôjdete akoby ku dvom albumom. Chystáte aj nejaké špeciálne vystúpenia, alebo pripravíte aj dlhší program?

 
Takže dlhší program nie je možný, pretože bežne hrávame asi dve hodiny a dlhšie nie je reálne, pretože spevák by to nezvládol. Ak by mal spievať takmer denne viac ako dve hodiny tak by jeho hlas nevydržal. A čo sa týka programu tak sa vždy zameriavame hlavne na nový album, ale vždy pridáme zo dve tri piesne z posledného albumu a nejaké klasiky, ale urobiť všetkým radosť sa nedá.

Zvykneš si počas turné pozrieť kapely ktoré hrajú pred vami, alebo aké máš kritériá pri výbere predkapely?

 
Tak v prvom rade si nevyberám predkapely sám ,ale vždy sú to návrhy od koncertnej agentúry. Sú tam nejaké dve tri alternatívy , ale hlavné kritérium je aby sa k nám po hudobnej stránke sedeli.

Určite nie som jediný kto ti dáva otázky ohľadom kapely Steeler, ale neplánujete reunion aspoň na niekoľko koncertov?

 
Nie, v žiadnom prípade. Jeden reunion bol a to v roku 2014, keď sme mali 25 výročie a to stačilo. Ja ako sólo hudobník, ako Axel Rudi Pell som viac úspešný ako so skupinou Steeler. Preto nevidím žiadny dôvod na to, aby sme hrali znovu spolu a našťastie to takto vidia aj ostatní.

Si v kontakte so svojimi bývalými spoluhráčmi?

 
Ale áno  Tom Eder  o ňom som počul, že je súdny reportér aspoň tak som počul, pretože som ho naposledy videl v 2014 pri našom jubileu, ale napríklad so spevákom Peter Burtz s tým sa vidím tak každé dva tri roky na nejakej párty. Takže som s nimi občas v kontakte.

V minulosti si namiešal vlastný parfém. Verím, že mal úspech a plánuješ ešte niekedy niečo podobné?

 
Áno , medzitým som už namiešal 9 nových, ale žiadny z nich nie je ešte v obehu. Ale očakávam, že jeden , alebo tri z nich budú v obehu na budúci rok, alebo aspoň  v to dúfam.

Okrem muziky aké sú tvoje záujmy, alebo počas našiel si si počas období lockdownov aj niečo nové čomu sa venuješ?


Áno napríklad miešanie parfémov to je moje nové hobby, ktorému sa venujem asi už tri roky. Takže som s tým začal už v období pred pandémiou. Okrem toho keď robí niekto hudbu na profesionálnej úrovni tak nemá veľa času venovať sa aj niečomu inému.

Ďakujem za rozhovor. Máš ešte niečo čo by si na záver fanúšikom odkázal?


Dúfam, že sa Vám náš nový album páči rovnako ako nám  a dúfam , že sa čoskoro spolu stretneme...niekde.
Návrat na obsah