Reportáž 21.02.2020 Rage, Serenity, Vanish, Eufory - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
Dominika Šimová • Pavel Šimo (foto)

RAGE, SERENITY, VANISH, EUFORY


21.02.2020 Zvolen Dom Kultúry
Wings of Rage European Tour 2020


Nemecké metalové zoskupenie RAGE sa v roku 2020 opäť hlási o slovo s novým albumom Wings of Rage, ku ktorému odohrali zastávku európskej časti turné aj vo Zvolene. Aká bola? Poďte si s nami zaspomínať na predposledný februárový piatok roku nového roku.Možnosť otvoriť tento večer dostala dnes už slovenská stálica EUFORY. Kapela, ktorá síce na scéne nepôsobí príliš dlho, no svojou pracovitosťou a odhodlanosťou si zabezpečuje hrávať na pomery miestnych kapiel veľmi často aj na koncertoch kapiel rozmeru RAGE. A bude to spôsobené nie len ich chytľavou a melodickou muzikou, či šikovnou bubeníčkou, no predovšetkým profesionálnym prístupom k hraniu, čo sme mali možnosť vidieť aj vizáži ich pódia, či profesionálnych svetlách, čo sa slovenským kapelám zas tak často nestáva. Môžete si povedať, že je to maličkosť, ale nesúhlasila by som s vami. Prezentácia je obrovskou časťou úspechu.

Oficiálny support turné RAGE boli nemeckí VANISH, ktorí ma svojim mierne progresívnym metalom až tak nedostali. Nemám na mysli ich techniku či štýl. Proste mi v ich vystúpení chýbal ten pomyselný faktor „X“. Publikum si však ich vystúpenie v celku užilo, hoci si vokalista Bastian myslel, že sú v Slovinsku. To by sa už hádam v dnešnej dobe predsa len nemalo stávať. Ale to je iný príbeh.

Rakúsko-nemecko-talianskych SERENITY som už v minulosti zažila, a preto som úplne presne vedela, čo od nich. Výpravné a historické skladby plné melódie a k tomu charizmatický spevák Georg, ktorý si dokáže podmaniť nie len nežnejšiu časť publika. SERENITY boli na tomto turné oficiálny co-headliner kapely RAGE a myslím, že tak to aj vyzeralo. Ich mimoriadna interaktívnosť s publikom je to, čo dodáva ich vystúpeniam vždy jedinečnosť a aj fanúšikovia, ktorí ich vidia po prvý krát sa veľmi dobre bavia. No a inak tomu nebolo ani v tomto prípade. Veď koľko spevákov si strihne časť skladby priamo v publiku medzi obecenstvom.

RAGE sa prišli na Slovensko ukázať s novým, už spomínaným albumom, Wings of Rage, ktorý uzrel svetlo sveta len pred pár týždňami. Kapela však počas svojho pomaly dvojhodinového vystúpenia zahrala prierez celou kariérou a všetkými povinnými jazdami, ktoré s nimi povinne odspievalo aj nadšené publikum. RAGE nám aj vo Zvolene ukázali, že ju majstrami vo svojom obore a hoci nepatria medzi ten absolútny okruh mojich obľúbencov, skladám pred nimi svoj klobúk. Bol to jeden dynamický, chytľavý, plnohodnotný koncert, aký mesto Zvolen nezažilo už dávno a myslím, že ani priam nezažije. Kapely ešte po koncerte dodržali svoj sľub a ochotne sa so svojimi fanúšikmi pofotili a prehodili pár slov.

Zvolen nie je mesto, kde by sa to metalovými akciami trhalo vo švíkoch, a preto ma možno trošku mrzí, že miestny kulturák v tých švíkoch nepraskal. Často sa sťažujeme, že musíme na koncerty cestovať do hlavného mesta, či do okolitých štátov. No a keď máme legendu takéto formátu u nás doma, rovno pod balkónom, tak tam pre istotu všetci tí metalisti neprídu. Po tejto kritike na záver to bol aj tak skvele prežitý piatkový večer, na ktorý budú mnohí metaloví fanúšikovia spomínať ešte dlho.

SETLIST RAGE:
Intro
True
Chasing the Twilight Zone
Shadow out of Time
Deep in the Blackest Hole
Until I Die
Set This World on Fire
Wings of Rage
Heartblood
Seasons of the Black
Refuge
Shame on You
Invisible Horizon
Let them RIP
Don´t Fear the Winter
Straight to Hell
Higher than the Sky
Outro
Návrat na obsah