Reportáž 24.03.2018 Mortiis - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
31.03.2018 • Dominika Šimová • Pavel Šimo (foto)
MORTIIS, ABSTRACT

24.3.2018 Banská Bystrica, RC Tartaros
 

Príležitosť, akú dostali fanúšikovia hudby na strednom Slovensku sa tak často neopakuje. Mortiis a jeho temné umenie si totiž namierilo mušku Era 1 do banskobystrického klubu Tartaros, kde sme, prirodzene, nemohli nebyť.

Mortiis a jeho hudba definitívne patria medzi to najoriginálnejšie, čo sa kedy zrodilo na nebi undergroundu. Počas svojej kariéry si prešiel viacerými premenami. Hudba je ale to, čo práve zmenu občas potrebuje a Mortiis je presným príkladom umelca, ktorý si svoje umelecké pohnútky potrebuje ventilovať rôznymi smermi. Temný ambient či industrálny rock je a bude v jeho podaní vždy mimoriadne originálny a pre poslucháča pútavý. Pravda je, že Mortiis bol jedným z úplne prvých umelcov, ktorých som pred mnohými rokmi začala počúvať v rámci „čiernej hudby“. Zaujímavé je, že aj môj prvý koncert sa odohral v Banskej Bystrici a preto som bola nadšená, keď som sa dozvedela, že Mortiis príde práve sem.

Tento jedinečný sobotný večer odštartoval ako zo sna. Po príchode do klubu Tartaros som bola prekvapená výbornou a vskutku priateľskou atmosférou. Členovia V.I.P. Metal Concerts Fans mali hneď pred show podpisovku a neviem, či som niečo podobné už zažila a to som toho videla naozaj veľa. Tak fantastická atmosféra, pohoda, no predovšetkým organizácia je niečo, čo chcem vyzdvihnúť. V.I.P. Metal Concerts Fans je nový projekt, ktorý naozaj vznikol len pred nedávnom no aj kapely samotné si ich prístup veľmi pochvaľovali. Mortiis bol veľmi priateľský a otvorený. Keď ho vidíte na fotke, možno neviete, čo sa skrýva za tým líčením, no môžem povedať, že je to jeden príjemný, priateľský a poviem, že obyčajný človek, no myslím to v tom najlepšom možnom zmysle slova.

Po autogramiáde už bolo všetko pripravené a prakticky na minútu presne spustili svoju inštrumentálnu show miestny Abstract, ktorí si tento večer užívali rovnako ako všetci prítomní. Veď koľko krát sa slovenskej kapele dostane príležitosť hrať  pred osobnosťou, akou Mortiis bezpochyby je. Chalani boli uvoľnení a to bolo na ich koncerte aj poznať. Výborné! Atmosféru rozprúdili ako sa patrilo.

Po kratučkej úprave pódia sa pred nami zjavil sám Mortiis. Z obyčajného umelca, hoci tento slovný zvrat znie zvláštne, ktorý sa bez masky fotil a debatoval s fanúšikmi, to bol odrazu temný rytier, ktorý sa bez váhania chopil svojho nástroja. Ånden som gjorde opprør je dielo, na ktoré som nikdy úplne nezabudla, aj keď som sa k nemu v poslednej dobe až tak často nevracala. No vidieť, počuť a zažiť to naživo mi prišlo ako privilégium, ktoré sa každému nedostane. Len veľmi málo krajín sveta totiž uvidí, čo sa nám v Banskej Bystrici podarilo.

Mortiis priniesol nevídanú atmosféru, neopakovateľný hudobný, vizuálny, no predovšetkým umelecký zážitok, za ktorý ďakujem členom V.I.P. Metal Concerts Fans. Bez nich by to nešlo a nebolo možné. Na tento fantastický večer nikdy nezabudnem a som pripravená na ich nové projekty.
Návrat na obsah