rozhovor_2017-10-08_Vox_Tristanum - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

ROZHOVORY
Mnoho fanúšikov si túto kapelu pamätá pod názvom Tristana. Na scéne sú už vyše 20 rokov a majú za sebou niekoľko vynikajúcich albumov. Vox Tristanum je len nový názov, alebo sa v kapele udiali aj nejaké zmeny počas posledných dvoch rokov keď sa kapela stiahla zo scény? Nová zostava, vydanie singlu a zaujímavý hostia v kapele. To sú súčasné novinky okolo kapely, ale o tom už v nasledujúcich riadkoch prezradí spevák Peter Wilsen.

 
Ste nová kapela, ale starí hudobníci. Vox Tristanum je len nový názov, alebo sa jedná o úplne novú kapelu?

Ešte to upresním, sme starí hudobníci, ale mladí chlapi :) :) Jedná sa o nový projekt, okrem Christiana, ešte potvrdíme nového veľmi dôležitého člena. Nezvolili sme úplne iný názov aj kvôli tomu, aby fanúšikovia vedeli, že sme to stále my, iba trošku vylepšení a posilnení. Nechceme úplne hodiť Tristanu cez palubu, jej odkaz bude žiť aj v novom zoskupení.

Tristana je teda načisto pochovaná? Prezraď čo sa vlastne stalo resp. prečo ste sa takto rozhodli.

Áno, bolo to nesmierne ťažké rozhodovanie, ale všetky naše nové aktivity budú už pod značkou Vox Tristanum. Riskujeme trochu, ale v skupine Tristana sme už nevideli možnosť posunúť to ďalej. Kapelu založili iní ľudia ešte v roku 1993. Mali sme byť legendy a chystať turné k 25 výročiu kapely. Lenže keď vznikala kapela, ja som chodil do základnej školy a ani sa mi nesnívalo, že sa budem venovať hudbe. Prvý, ktorý do Tristany prišiel bol basgitarista Laco a to už kapela nejaký ten mesiac fungovala. Nórska skupina Tristania s ktorou si nás občas zamieňali, vznikla o 2-3 roky neskôr. No podobný názov vytýkali nám. Možno sme to mali zmeniť názov už skôr, keď prišiel do kapely Dušan a zmenili sme štýl. Ale to je nateraz dejepis a ideme sa pozerať dopredu.

Na poslednom turné ku albumu Virtual Crime s vami hosťoval Mats Levén (Therion, Apocalyptica, Yngwie Malmsteen, Candlemass a mnoho ďalších). Na tuzemskú kapelu je to obrovský úspech. Prezraď ako v minulosti došlo ku spolupráci s ním?

Mats bol mojím veľkým idolom.  V časoch keď som sa učil spievať som s úžasom sledoval spevákov Yngieho Malmsteena. Všetci boli tak technicky zdatní - Turner , Soto, Levén atď. Album Facing The Animal, ktorý naspieval Mats som trénoval často a dalo mi to veľmi veľa. Tam som pochopil Matsovu genialitu. Stretnúť sa s ním na pódiu bola obrovská česť. Stála za tým práca celej kapely na čele s managerom. Dúfam, že sa to ešte zopakuje. Je to jeden z mojich najmilších úspechov, že z idola sa stal kamarát  s ktorým si píšem napr. o futbale :)

Momentálne ste dokončili nahrávanie EP a na ňom hosťuje Christian Vidal. Nepochybujem, že je to pre vás obrovská česť, ale prezraď ako a kedy ste s Christianom nadviazali spoluprácu?

Christian je dokonca členom a nie hosťom. Samozrejme vždy uprednostní Therion, ako svoju domácu kapelu. Neustále behá medzi Švédskom a Argentínou a pravdepodobne si s nami zahrá iba tie najväčšie koncerty a aj to iba ak nebude mať povinnosti s Therion. Angažovanie Christiana  je čisto zásluha nášho managera Paľa Urbaniča. On to s ním celé vykomunikoval a sme mu za to veľmi vďační.

Momentálne ste vydali zbrusu nový singel Stop. Prezraď niečo viac o ňom.

Pieseň “STOP“ sme vybrali práve preto, lebo presne odzrkadľuje, o čom nový projekt je. Hodila sa nám ako titulná skladba.

Na albume tiež bude hosťovať Christian, alebo už máte nejakého iného hudobníka?

Tým, že je to projekt máme voľné ruky. Ďalším hosťom, ktorý už naspieval svoj song  “ Save Me “ , je Christianov kolega Thomas Vikström. Našili sme pieseň, ktorá mu veľmi sedela. Musím sa priznať, že naživo to budem mať veľmi ťažké po ňom zaspievať. Sú tam samé  “vysoké céčka“ a znie mu to ako keby sa nechumelilo, bez nejakej námahy a žiadne kvíkanie :) Stále je v hre aj Mats, bolo by to skvelé mať s ním song. Dokonca prejavil záujem podieľať sa na textoch, vokálnych linkách, či mojom “ vocal coachingu“ na albume. Je však veľmi zaneprázdnený okrem Candlemass a Gus G. spieva aj v Trans Siberian Orchestra. Na začiatku rozhovoru som naznačil, že jedného člena ešte potvrdíme už v najbližších týždňoch.

Kedy môžeme očakávať nový album? A prezraď nám aj niečo čo vás ovplyvňuje či inšpiruje pri jeho komponovaní?

Ťažko povedať. Sme takmer hotoví s ďalšími piesňami, chceme však aby sa už na nich podieľala aj nová posila. Potom verím, že sa dohodneme s nejakým väčším vydavateľstvom a dohráme zvyšok “dosky“. Mňa osobne inšpiruje túžba prejaviť svoje emócie. Súčasný trend je mať temné texty a image, muzika ako keby ide bokom. Napr. Powerwolf. Ak by sa odmaľovali a obliekli, neboli by zaujímavejší, ako ktorákoľvek power happy metalová kapela z malého mesta na Morave. Podobne aj Ghost, ktorí vyzerajú strašidelnejšie ako Behemoth a za chvíľu ich začne hrávať rádio Európa 2 :D :D U nás je to naopak, sme hodne tvrdí a podladení, no texty sú o živote o tom , že raz sme hore a raz dole.  My s Lacom sme veriaci, Elevo na opačnej strane a pekne sa doberáme :D

V minulosti ste mali možnosť zahrať si pred veľkými kapelami. Či už to bol Nightwish, Scorpions, Therion alebo Arakain. Ktorí z koncertov bol pre teba ten naj?

Asi pred Scorpions , to bol prvý koncert, kde sme vystúpili pred veľkým publikom ( jednalo sa o vypredanú Inchebu).

Therion je pre teba nepochybne najviac obľúbená kapela o čom svedčí hosťovanie Matsa a Christiana. Ktoré kapely a hudobníci sú tvoje vzory?

Ja som maniak do štýlu A.O.R , alebo Adult Oriented Rock. Zároveň sú to moji najobľúbenejší interpreti . Spomeniem Dare, Strangeways, Mark Free,  s tých známejších napr. Journey, Survivor. Ako spevák obdivujem a s úžasom počúvam takých ako Ray Gillen, Mark Free.. Stále nechápem,  ako im to môže tak dokonale znieť :)

Ďakujem za tvoj čas venovaný mojim otázkam. Máš ešte niečo na srdci čo by si rád fanúšikom odkázal?
 
Ďakujem a pozdravujem. Nech sa na mňa nehnevajú fanúšikovia Powerwolf a Ghost , hudba je o pocitoch a boli to len humorné príklady. Za každým úspechom stojí drina a zapieranie a tým si určite prešli.  Fanúšikom prajem peknú jeseň, plnú nezabudnuteľných klubových zážitkov.

Pridal: Michal Roháč
Pridané: 08.10.2017
 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky