rozhovor_2017-10-02_Seven_Painful - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

ROZHOVORY
Nová kapela, alebo len pokračovanie pôvodných členov legendárnej kapely Maria Chuana? Každopádne domáca scéna je opäť bohatšia o vynikajúcu kapelu. Koncom leta toto zoskupenie vydalo svoj debutový album, pripravil som si niekoľko otázok pre hlavu tejto kapely. Pokiaľ teda chcete vedieť ako to bolo s kapelou Maria Chuana a ďalšie plány tejto kapely? Toto všetko v nasledujúcich riadkoch prezradí bubeník Matej Valo.

 
Seven Painful je nová kapela, ale hudobníci už na scéne pôsobia dlhšie. Predstav v úvode kapelu.

Mário Marko - bass (ex Maria Chuana)
Martin Rybár - vocal (Broken Rain)
Thomas Corner - guitar (ex Maria Chuana)
Matej Valo - drums, vocals (ex Maria Chuana, J.B., Ekrazit, Rotor)

Bol si spoluzakladateľom kapely Maria Chuana. Kapela sa rozpadla, ale zaujímal by ma dôvod prečo?

Nenazval by som to rozpad, ale logické vyústenie, keďže súčasné skladby Seven Painful sme začali tvoriť  ešte ako Maria Chuana, a tým ako si Bimbo našiel iné záľuby a prestal mať záujem o hudbu, prišiel čas na zmenu. Tým že Chuana bola Chuanou - Oťap a Bimbo, tak bez neho to už nemohla byť Chuana, tak vznikol Seven Painful.

Nový album vyšiel len pred nedávnom. S akými reakciami si sa stretol?

Reakcie sú k našej radosti veľmi pozitívne a keď nás porovnávajú so svetovými kapelami a umelcami je to neskutočný pocit. Druhá vec je porovnávanie zvukovej stránky so svetom tam kúsok možno zaostávame, no mi sme spokojní. Všetko je to o prachoch, celkove o hudbe východného bloku, kde existuje len minimum kapiel, ktoré spadajú pod top vydavateľstvá, kde je záruka svetového zvuku. Ale toto neriešime, hráme, teší nas to, ľudom sa to páči a to je hlavné. Aj keď niektorí majú problém hudbu zaškatuľkovať, z čoho sme mi veľmi radi, lebo neznášame škatuľky a obmedzenia.

Ktoré veci alebo udalosti ťa ovplyvňovali pri jeho skladaní?

Hudobná stránka albumu je z väčšej časti Thomasova práca, zopár rifov a spevových liniek je z mojej hlavy. Texty a spevy robil Martin. Mário pridal basové linky. Skladali sme intuitívne tak ako nás kopli múzy, ono sa to ani nedá nasilu. Thomasovi sa napríklad niektoré riffy prisnili  a potom ich zahral. Niekedy sa Ti nesie rif hlavou v duchu si ho pohmmkávaš, chytíš gitaru a dáš to.  Alebo melódia Rise of Deamon vznikla pri hraní hudby lebo to vychádzalo z nej.

Priblíž svojimi slovami album pre fanúšikov.

Intro albumu navodzuje atmosféru novodobých vikingov, ktorých si do náručia vezmú morské sirény, čo je aj téma textu prvej skladby "The Siren´s domination".....  Skrátka album obsahuje skvelých desať našich songov, ktoré nie sú nejako štýlovo obmedzené, hudba predsa nemá hranice, hráme progres death metal. Texty a spev sú v angličtine, čo bola dosť zmena oproti Marii Chuane. Na nahrávke nám vypomohol na klávese skvelý Dušan Slobodník. Nahrávku sme zrealizovali v mojom štúdiu Oťap Production, kde zároveň aj nacvičujeme. Mix a Mastering som realizoval ja, samozrejme všetko sme spoločne konzultovali.

Po jeho vydaní plánujete aj zopár koncertov? Prezraď kedy a kde?

Najbližšie sa predstavíme 7.10. v Ružomberku - Nové Korzo, 14.10. Banská Bystrica - Farhof a 21.10.Martin - Rock Pub.

Ako bolo spomenuté na začiatku na hudobnej scéne si už dlhé roky. Hrávaš radšej po kluboch, alebo festivaloch?

Aj aj každé má niečo do seba, či už z pohľadu atmosféry, prostredia, ľudí. Podstata je asi v tom, že najradšej hrávam na svojich bicích, keďže nie som a nikdy nebudem stotožnený so základnou sadou, ktorá je štandardom :D Samozrejme niekde to neni možné, alebo skr. túto možnosť majú len vyvolení. Nemám rád keď usporiadatelia delia kapely na zahraničné a domáce, pretože už aj u nás je dosť kapiel ktoré sa môžu porovnávať s kapelami ktoré sem chodia hrať. Ďalšia vec, ktorá ma neteší je dĺžka vystúpenia, pretože 30 minút je o ničom. Čas vymedzený pre jednu kapelu by mal byť min. 1 hod., čo niektorí usporiadatelia nechápu a ich cieľom je nasekať čo najviac kapiel.

Ako by si zhodnotil dnešnú hudobnú scénu? Bolo to pre kapely v minulosti jednoduchšie, alebo dnešná až príliš pretechnizovaná doba?

Ak by som hodnotil napríklad celkovú hudobnú scénu na Slovensku nie len metalovú, tak budem len nadávať na nekonečnú stupiditu, primitivizmus, vykrádanie a kopírovanie, a v neposlednej rade nedostatočnú či úplne mizivú úroveň ovládania nástroja a hudobného cítenia. To je tá scéna, ktorú nám predstierajú média, samé patoky, komerčný odpad. Naproti tomu metalová scéna na Slovensku, veľmi poskočila, a niektoré smečky sa môžu smelo postaviť vedľa svetových kapiel. Pretechnizovanie hudby, ktoré spomínaš ani dáko nevnímam, skorej je spracovanie nahrávok, kde použitie technológií - trigerov má za následok, že znejú rovnako. My si v tomto ideme vlastnou cestou. Čo sa týka jednotlivcov ako muzikantov, dnes je to určite jednoduchšie, keďže net dáva široké možnosti prístupu k školám technikám a všetkému možnému, nič sa však nemení na tom, že sa musíš tomu venovať. Ako sa vraví to čo si na cvičisku nacvičíš v boji stokrát zúročíš, tak je to aj v hudbe.

Aké sú tvoje záujmy okrem muziky? Teda ak máš na ne čas.

Záujmov mám kopec, len času je stále málo :D venujem sa akvaristike, hre na gitaru, rád hrám pc hry, najmä tankové, ale nepohrdnem ani inými strielačkami. Neviem či je to záujem alebo nutnosť, no bavia ma práce okolo domu, vlastne všetko od nakreslenia projektu, postavenia a teraz dokončovania okolia, záhrady atď. Radosť mi urobí aj rýchla jazda, menej už páni v zelenom a pokuty :P

Vďaka za tvoj čas na moje otázky. Máš ešte niečo na srdci čo by si rád čitateľom odkázal?

Vážim si všetkých fanúšikov metalovej hudby, lebo žiadna iná hudba tak nezohladňuje cítenie, techniku hrania, či zvuk elektrickej gitary, alebo rytmus bicích, skr. metal má dušu a to iným hudobným štýlom chýba. METAL FOREVER!!!!!!!

Pridal: Michal Roháč
Pridané: 02.10.2017
 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky