rozhovor_2017-09-21_Satyricon - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

ROZHOVORY
Legendárni Satyricon vydávajú nový album a Hellmagazine dostal túto jedinečnú príležitosť opýtať sa Frosta pár otázok. Nech sa páči.

 
Zdravím ťa Frost. Som veľmi rada, že mám opäť príležitosť opýtať sa ťa pár otázok. Na úvod taká základná. Ako sa máš? Ako si strávil leto?

- Pár dní som strávil úplným oddychom, aby som sa zotavil po veľmi dlhom a intenzívnom období strávenom prácou na novom albume Deep calleth upon Deep. Ale väčšinu času som aj tak strávil čiastočne v skúšobni a sčasti von v prírode.

Novinka vychádza už čoskoro. Aký je to pocit?

- Naozaj veľmi dobrý. Album znie presne tak, ako sme chceli. Je plný života, je žeravý, rozmanitý, naplnený, pulzujúci, elektrický a magický.

Vydanie nového albumu od toho posledného trvalo štyri roky. Ako dlho ale trval proces skladania, písania a samotnej produkcie vašej novinky?

- Takmer tri roky, povedal by som. S materiálom sme počas tohto obdobia veľa pracovali a dochádzalo aj k mnohým zmenám – ale asi by som skôr mal povedať, že práve to urobil album s nami. Otvoril dvere akejsi dospelosti, z ktorej si myslím, že samotný album čerpá.

Artwork nového albumu je dielo pomenované Bozk smrti, ktoré namaľoval nórsky umelec Edvard Munch. Mám pravdu? Prečo ste sa rozhodli práve pre túto maľbu ako obal albumu?

- Áno, je to pravda. Satyr náhodne natrafil na toto skôr neznáme dielo ešte na jar. Ihneď si uvedomil ako mimoriadne dobre korešponduje s albumom. Je to akoby bolo namaľované pre tento album. Okrem toho je to samo o sebe skvelé a pútavé dielo plné citu.

Aká je tvoja vlastná interpretácia názvu albumu?

- Odkazuje na proces, akým sa album rodil z hlbiny našich bytostí a tiež ako prehovára do hĺbky našim poslucháčom.

Fanúšikovia a poslucháči už mohli počuť titulnú skladbu z novej nahrávky. Myslím si, že musia byť veľmi nedočkaví. Mohol by si im povedať, aký album očakávať?

- Čiastočne som odpovedal už v predchádzajúcej otázke, no môžem dodať, že poslucháči môžu očakávať strhujúci a akčný album, ale tiež je to album, kde sa vyžaduje pozornosť a prítomnosť aj na strane poslucháča.

V deň vydania albumu, 22.9.2017, ste naplánovali release party, ktorá sa uskutoční na streche KLP budovy v Osle. Mohol by si nám túto udalosť trošku bližšie predstaviť. Ako sa dostať k lístkom, ktoré predpokladám budú veľmi limitované?

- Všetky informácie sú dostupné na našich web stránkach. Nebude to úplne neobvyklá udalosť, jasné, ale áno tento druh show má obmedzený počet vstupov.  

Predpokladám, že aj na tomto koncerte budú fanúšikovia z celého sveta, zvlášť preto, že je to taká jedinečná udalosť. Ste už zvyknutí na to, že sú kvôli vám ľudia ochotní tak veľa cestovať?

- Sme vďační, že ľudia sú ochotní cestovať aj zďaleka, aby nás videli naživo. Hovorí to o oddanosti ako takej a vždy veľmi oceňujeme oddaných fanúšikov.

Mnoho ľudí tvrdí, že Satyricon už nie je black metalová kapela. Tvrdia, že ste vytvorili svoj vlastný žáner, niečo unikátne, vlastný štýl. Čo si o tom myslíš?

- Jednoznačne verím, že sme si vytvorili naše vlastné vyjadrenie. Vždycky sme sa vzpierali obmedzeniam a konvenciám. Stále však sme black metal ako ho chápem ja, teraz možno viac ako kedykoľvek predtým. Myslím si, že všeobecné nepochopenie, ktoré je smutne šírené v tomto žánri sú tie vysoko špecifikované a prísne štandardy a konvencie, ktoré definujú o čom to celé je. V skutočnosti by to malo byť o postoji, duchu a pocite, nie o mŕtvolných maľbách a brutálnych bicích.
 
Čo pre teba znamená umenie?
 
- Niečo, čo rozvíja a hýbe duchom, obvykle je to niečo, čo pochádza z tejto sféry.

Počula som, že by ste chceli nahrať cover album. Je to pravda? Ak áno, mohol by si prezradiť pár informácií?

- Urobíme to. Vlastne sme s tým už aj začali pred pár rokmi. Potom sme ale začali pracovať na novom albume, čo bola samozrejme pre nás priorita.  Ku cover albumu sa vrátime, keď na to príde ten správny čas. Viac ti k tomu nateraz povedať nemôžem.

Akého projektu by si sa ešte v budúcnosti chcel stať súčasťou?

- To je nemožné povedať. Deep calleth upon Deep a turné, ktoré príde mi, ako sa zdá, kompletne vyplní prítomnosť aj budúcnosť a v tomto momente je ťažké dívať sa ďalej.
 
Posledné slová, niečo, čo by si rád povedal našim čitateľom?

- Dúfam, že sa vidíme na turné. Sláva peklu.

Vďaka za tvoj čas a rozhovor. Tiež dúfam, že sa skoro vidíme na turné.

Pridal: Dominika Nováková
Pridané: 21.09.2017
Foto: Marius Viken

  

 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky