rozhovor_2017-09-21_Motorband - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

ROZHOVORY
Česká legenda Motorband vydáva po dlhej dobe zbrusu nový album. Osem rokov je pomerne dlhá doba a tak by sa dalo povedať, že je to návrat na rockovú scénu. Nebudem v úvode predbiehať udalosti a v nasledujúcich riadkoch o albume, videoklipe či koncertoch na moje otázky odpovídal spevák Luděk Struhař.

 
Na hudobnej scéne ste už legenda. Začínali ste v pomerne ťažkých časoch pre rockovú muziku. Povedz aké to bolo vtedy resp. s akými problémami sa stretávali kapely v komunizme?
 
Myslím, že to bylo pro všechny kapely obdobné.  Před rokem 1989 byly prakticky všechna hudební seskupení, kromě kapel,  které  představovali takový ten nekonfliktní střední proud,  v hledáčku policie, STB a nebo různých pomocných přisluhovačů režimu.  Neustále nás kontrolovali a „navštěvovali“ na zkušebně, na koncertech atd...Byl to někdy vcelku opruz, ale tak nějak jsme se tím snažili dát najevo, že s tímto režimem nesouhlasíme .  Každý dával najevo svůj vzdor po svém….a taky je na co vzpomínat. :)

Aké vzory ste mali pri zrode kapely?

Tak jako spousta vrstevníků v té době to byly skupiny Judas Priest, Accept, Helloween, Iron Maiden, Metallica, Deep Purple, Black Sabbath, Motorhead a mnoho dalších ...

V kapele bolo mnoho personálnych zmien, ale aj rozpady a znovuzrodenia. Aké boli spory alebo dôvody pre ktoré boli tieto zmeny nutné?

Kapela je společenství více lidí a většinou dochází k tomu, že jednotlivý členové mají odlišné názory na to, jakým směrem by se kapela měla ubírat, myslím žánrově , občas se někdo chce dát na sólovou dráhu a nebo taky přichází na řadu tzv. ponorková nemoc. Čím víc času spolu kapela tráví, tím víc hrozí to, že si vzájemně  polezeme na nervy a občas to končí i odchodem z kapely. Takové věci se stávají běžně.

Tento rok vyšiel zbrusu nový album. Povedz niečo viac o tomto albume.

Na CD je 13 skladeb, z toho jeden cover s českým textem. Žánrově bych jej označil asi jako hard and heavy. Na albu jsme pracovali více než rok a nebylo to někdy úplně jednoduché, ale řekl bych, že se povedlo.  Stylově jsme chtěli navázat na CD Heart Of The Machine a to jsme asi dodrželi.

Hudba a texty. Skladáte spoločne, alebo je to len záležitosť určitých členov?

Většinou někdo přinese základní nápad, který zpracováváme a aranžujeme společně. Texty jsem na posledním CD psal z velké většiny já, ale není to tím, že bych k tomu nikoho nechtěl pustit, ale ostatním se do toho moc nechtělo. :)

Čo je tvoja inšpirácia pri komponovaní?

To je různé, někdy se inšpiruji lidma kolem sebe, někdy je to určitá situace, co mi brnkne po nose nebo jen věta, kterou někde slyším a už je z toho nějaké téma. Určitě do toho všeho promlouvá i momentální nálada, která se pak odráží v muzice.

Koncom júla uzrel svetlo sveta videoklip „Kde byl bůh“ . Kde ste ho točili a a povedz niečo zaujímavé z jeho natáčania.

Klip jme natáčeli v kamenolomu v Žarošicích. Byl to skvělý nápad tvůrce klipu, kterým je Miloš Levek. Nádherně nám vyšlo při natáčení počasí, ale jelikož jsme tam strávili prakticky celý den, tak nám sluníčko dalo docela zabrat.  Někteří z nás, co už těch vlasů mají na hlavě poskromnu nebo spíš nemají žádné a vsadili na holící strojek a leštěnku, namísto bujaré hřívy, byli na konci natáčení pěkně přesmažení. J ...i když zbytek kapely i natáčecího štábu na tom nebyl, co se týká obličeje, o nic líp.

Podľa reakcii ku videu je vidno, že fanúšikovia vás prijali. Určite sa stretáš s chválou nielen na videoklip, ale aj album. Ale ako ho prijala hudobná kritika?

Je pravda, že od fanoušků a taky od kolegů muzikantů máme spoustu pozitivních ohlasů, což nás samozřejmě moc těší.  Pokud vím, tak kritici se k CD staví taky docela vstřícně, takže po této stránce zatím spokojenost. Samozřejmě se nějaké kritické hlasy vždycky najdou, ale to je v pořádku, protože každý má jiný vkus a nemůže se všem líbit úplně to samé.

Tento rok už festivalová sezóna pomaly končí. Na nejaké festivaly ste však zavítali. Aké sú tvoje dojmy z nich?

Práce na CD a taky spousta dění kolem kapely,  včetně změny managementu  a změn na postu bubeníka způsobily, že nám letní festivalové trochu proteklo mezi prsty. Přesto jsme ale odehráli několik skvělých akcí s velmi dobrým ohlasem u fans, jsme za to rádi  a moc všem děkujeme za podporu.

Na jeseň plánujete nejaké klubové akcie alebo turné? Prezraď kde sa na vás môžu fanúšikovia tešiť?

Na podzim a zimu máme rozjednané ještě nějaké akce, ale to není úplně na 100% dořešené, tak bych nerad předbíhal.  Všechno by mělo proběhnout  ve spojení s jinými kapelami, ale my nesmíme ani naznačovat, jak říká Cimrman. :) Fanoušci se vše včas dozví.

Ďakujem za tvoj čas venovaný mojim otázkam. Máš niečo ešte na srdci čo by si rád odkázal fans?

Hlavně bych chtěl poděkovat všem za přízeň a podporu, kterou nám projevovali  po celou dobu fungování Motorbandu. Rádi  se s vámi opět setkáme na našich koncertech.  ...STAY HEAVY!!!  

Pridal: Michal Roháč
Pridané: 21.09.2017
 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky