rozhovor_2017-08-13_Revenge_Division - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

ROZHOVORY
Pred nedávnom vydala thrash metalová úderka Revenge Division zbrusu nový album. Albumu sa dostalo veľa chvály, ale aj konštruktívnej kritiky. Každopádne The Grey Eminence je skvelý album a tak som si pripravil svoje otázky pre kapelu. Ku nim si zodpovedne sadol bubeník Tom Brighter, ktorý dal maličký priestor aby sa ku textom vyjadril aj spevák Mark Isackson.

 
Na domácej scéne medzi nováčikov nepatríte. Prezraď ale v úvode niečo z doby keď kapela začínala.

Brighter: Ahoj Michal ! Pravda je že kapela funguje od roku 2011. Začiatky siahajú ale ešte ďalej keď sme sa ja s Eddiem, Matejom a Peťom Kozákom (Landless) stretli ešte na strednej škole a začali spolu hrávať, niekedy v roku 2008. Naše začiatky boli ako z filmu, moja bicia sada pozostávala z požičaných a neskutočne starých elektronických bicích hádam ešte z prvej republiky, ktoré boli už samozrejme nefunkčné. Činely som nemal žiadne ale aspoň hihatku bolo treba vyrobiť. Tak som popustil uzdu kreativite a zobral mame z obývačky stojan na kvetináč na ktorý som položil vankúš a celé to obalil igelitkou zo supermarketu, aby to malo ten správny syčavý zvuk. Samozrejme po pár taktoch celá taška bola dotrhaná, ale takto sme hrali. Chodievali sme hrávať na chatu k Eddiemu a mastili sme ako každý asi – Irony a Metallicy :)

Hudobné vzory. Ktoré kapely mali priamy vplyv na vašu muziku a ktoré kapely sú vám vzorom?

Brighter: Mojím celoživotným vzorom hudobným aj osobnostným bola aj bude žijúca legenda Iron Maiden. Spôsob akým komponujú piesne je absolútne jedinečný, miešajú do hudby prvky poézie a literatúry a ich songy a texty sú naozaj už o vyšších témach a na vysokej úrovni. Mám pocit že dnes je trend robiť „jednoduchú hudbu pre jednoduchých ľudí“ kde sa v textoch brble príp. spieva cez 4 efekty   o tom ako som šiel po ulici stretol som kamoša ožrali sme sa a niekoho fikli a aké to bolo super, prípadne sa opakuje jedna veta (Save me) dokola dokola a dokola. A niektorí to nazývajú umenie. Na kapelách ako je Maiden si cením to že sa neponížili k nejakému trendu ale idú si svoje a robia si hudbu po svojom. Spievajú si o svojích snoch, o civilizáciách prípadne o historických udalostiach. Neriešia či nejaký song má byť dlhý max. 4 a pol minúty ale hrajú si ako sa im zachce. Keď počúvam ich posledný album mám pocit že som na ich jammovačke priamo v skúšobni. Partia páprdov ktorí si hrajú svoje. A toto je pre mňa umenie. To že majú vypredané štadióny počas celého turné po celom svete už je výsledok driny a výborného menežmentu hlavne v začiatkoch kapely a samozrejme spätná väzba na ich prácu. A ešte aby som spomenul aj iné kapely ktoré ma ovplyvnili, veľmi som sa našiel v švédskom melodickom death metale čiže kapely ako Hypocrisy, Arch Enemy, Amon Amarth, tiež mi nedá nespomenúť kapelu God Dethroned ktorá nám nedávno vstala z mŕtvych, Kreator, Exodus a mnoho ozaj mnoho ďalších..  

Prednedávnom ste vydali album The Grey Eminence. Hudobná kritika album chváli a predpokladám, že od fanúšikov máte tiež pozitívne reakcie. Ako ste s albumom spokojný vy?

Brighter: Ďakujeme pekne, pozitívne reakcie vždy potešia a kto tvrdí že nie, tak klame. Samozrejme, nie je možné aby sa album páčil všetkým. Obdžali sme aj konštruktívnu kritiku ktorú si veľmi ceníme a posúva nás vpred. Ja za seba môžem povedať, že do albumu dali všetko, čo v nás bolo a dali sme si záležať, aby sme ho spravili najlepšie, ako je len možné a ako bolo v našich silách. Keď to spätne vyhodnocujem, tak by som nemenil na kompozíciách alebo textoch nič, lepšie to spraviť asi nevieme :). Čo by som ale vyzdvihol a čo považujem za dôležité – že robíme hudbu ktorá nás baví. Hrať naše songy a tvoriť týmto spôsobom nás proste baví a to je základ všetkého.

Čo váš inšpirovalo a ovplyvňovalo pri jeho komponovaní?

Brighter: Hmm, záludná otázka :) Nejak sme si nedávali konkrétny vzor alebo konkrétnu vec ktorej sme sa chceli držať. Spomínam si akurát že sme si s Maťom pred tým, než sme si vysúkali rukávy a pustili sa do práce povedali, že chceme viac melodiky a spevavosti, chceme mať pocit že naše songy si s nami môže zaspievať každý. A zároveň sme chceli ostať Revenge Division, zachovať si svoju tvár a pokračovať v tom, čo sme začali v prvom albume. Beriem to skôr ako upgrade, nie ako zmenu a myslím že sa nám to celkom podarilo.  

Jeho názov evokuje spojitosť s niečím v pozadí čo ovláda spoločenstvo. Prezraď čo konkrétne ste označili pod týmto názvom.

Brighter: Veľmi rád dávam albumu nejaký šat, nejakú myšlienku, niečo o čom ten album má byť. Mám pocit že potom v kontexte celej diskografie je každý album jedinečnejší a ľahšie rozoznateľnejší, identifikovateľnejší od ostatných. Hodne som nad tým premýšľal o čom by mohol byť tento album. Nespomínam si už kde som na to narazil a ako mi to zišlo na um, ale zapáčila sa mi predstava osoby „za oponou“, osoby ktorá sedí v kresle a vidno jej iba ruky položené na operadle a ktorá má absolútnu moc nad všetkým, ale nikto nevie kto to v skutočnosti je. To je význam sivej eminencie. Existuje? Neexistuje ? Nikto nevie. Je to nepriateľ ktorého nie je možné identifikovať. Preto sme zvolili ako symbol chobotnicu ktorá riadi svojimi chápadlami všetko. Mystika, červená opona, politik omotaný chápadlami prípadne sivá eminencia držiaca svet vo svojej hrsti, všetky tieto prvky sme zakomponovali do bookletu, ktorý je skvelou prácou Jožka Pobočíka z kapela Ward.

Opíš album vlastnými slovami, resp. sa vyjadri ku jednotlivým skladbám.

Brighter: Album podobne ako prvý album nie je prísne koncepčný, ale určité prvky myšlienky sivej eminencie možno nájsť v takmer každom songu. Vyjadrím sa k songom ktorých text som písal ja.
Prvý song „Call to Service“ je o pocitoch mladého vojaka ktorému príde domov pošta s povolávacím rozkazom do občianskej vojny. Konkrétne ma k tomu inšpirovali udalosti v susednej Ukrajine, kedy mladí chalani nechceli ísť umierať do vojny ktorej poriadne ani nerozumeli..

Song „The Tank“ je venovaný ľuďom ktorí prechádzajú peklom na zemi, z ktorého niekedy nie je cesta späť a človek sa s tým musí len vyrovnať. Mám na mysli ľudí ktorí prechádzajú ťažkou chorobou ktorá nemusí byť vyliečiteľná alebo všeobecne ťažkou životnou situáciou. Myslím že môžem prvýkrát v rozhovore povedať že inšpiráciou k tomuto textu bola moja matka. Tento song má naliať ľuďom v núdzi krv do žíl a ukázať, že stojí za to o život bojovať.

Tretí song „Bittersweet Song“ je o ilúzii, že výhra v lotérii vyrieši všetky vaše problémy a budete žiť šťastný život. Nebudete. Peniaze sa nerovnajú šťastiu. Čítal som o mnohých prípadoch kedy ľudia ktorí vyhrali v lotérii milióny a neskôr skončili na mizine. Tvrdili, že výhra v lotérii bolo to najhoršie, čo ich v živote mohlo postihnúť.

Štvrtý song „Die and Survive“ je o statočnosti kurdských žien a mužov ktorí bojovali v meste Kobane, kde boli obkľúčení a tlačení z juhu šialencami z ISIS a zo severu im zavreli hranice Turci. Nemali inú možnosť ako bojovať o svoj holý život, pretože to čo by ich čakalo, keby sa vzdali, by bolo horšie ako smrť.

Piaty song „We all could have been Brothers“ je pamiatkou na tragickú udalosť, ktorá sa stala počas expedície na Nanga Parbat, pri ktorej boli zavraždení aj dvaja naši horolezci Anton Dobeš a Peter Šperka. Nebudem o tom viac hovoriť, pretože všetko čo som k tomu chcel povedať, je povedané v texte, ktorý sa dá ľahko dohľadať napr. na našom Youtube. Pre mňa je to najvýznamnejší text, aký som kedy napísal a určite k tomuto songu bude čoskoro nakrútený aj klip.

Na zvyšné texty dostal pero do rúk Mark,  preto sa vyjadrí on.

Mark: Na albume s chalanmi som písal texty k songom Deep in the Dark,  Die with me Tonight a vlajková pieseň The Grey Eminence.  

Tak stručne a po poradí.  

Peseň Deep in the Dark zachytáva moźno už v dnešnej dobe dávno známe nebezpečie na internete.  Rovnako ako u množstva iných skvelých vynálezov ľudstva je aj toto dvojsečná zbraň a dokáže napáchať doslova peklo.  Mne sa naskytol práve pomocou neho pohľad na pravú tvár ľudstva a zážitok,  ktorý to vo mne zanechalo si minimálne zaslúžil byť vypočutý.  

Vďaka kapele som možnosť dostal.  V druhej časti textu som sa zameral aj na už teraz čiastočné zotročenie ľudstva modernou dobou.  

Pieseň Die with Me Tonight je trošku uvoľnenie oproti všetkým piesňam.  

Nie je to negatívny text,  no naopak je v ňom opisovaná vášeň,  zmyselnosť a chémia,  ktorá vie doslova vytrisknúť z dvoch ľudí,  ktorí sa do seba zahľadia.  Je určená predovšetkým na pobavenie :)  

Hlavný song albumu, The Grey Eminence,  je stručne vyjadrená moja nenávisť voči ovládaniu,  zotročovaniu a "mocnostiam",  ktoré vedú tento svet do akejsi priepasti.  Vždy tu boli a ja ako väčšina ľudí tejto komunity túžim po slobode.  Táto pieseň je môj osobný vrchol hudobnej kariéry,  zatiaľ :)  

Na novom albume je nový spevák. Ku jeho zmene prišlo už dávnejšie tak pokiaľ to nepatrí ku tajomstvu povedz aký bol dôvod na zmenu.

Brighter: Nový spevák už s nami válčí tretí rok :) Dôvod bol jednoduchý, s bývalým spevákom sme mali rôzne predstavy o fungovaní kapely a tak sa naše cesty rozišli. Avšak rozišli sme sa v dobrom, nedávno sa dokonca náš bývalý a súčasný spevák konečne aj stretli. Aj Mark si to veľmi prial. Jeremy sa mimochodom vydal svojou cestou – žije v Anglicku a venuje sa úplne inému odvetviu ako hudbe. Prajeme mu len to najlepšie a množstvo úspechov.  

Koncerty. Plánujete zopár koncertov alebo nejaké turné na jeseň?

Brighter: Plánujeme, samozrejme. Momentálne je ale leto, čo je v mojej profesii vrchol sezóny kedy mám práce najviac, stáva sa že pracujem odrána do večera aj 10 dní za sebou. Takže momentálne je situácia taká, že nastavujeme v kapele systém tak, aby sa mohli veci hýbať dopredu aj v prípade mojej alebo niekoho neprítomnosti. Chceme turné na jeseň, ale organizácia jedného koncertu v rodnom meste dá zabrať, nie to ešte organizácia viacerých v Česku a na Slovensku. Sme v kontakte s poľskou kapelou Tiberius, s ktorou chceme spolupracovať a zorganizovať nejaké výmeny. Už teraz vieme že to bude ťažké, zvlášť keď dnes je kapiel a koncertov veľa a keď chcete mať ľudí na koncerte, musíte nielen dať vedieť o tom že sa pri nich nejaký koncert chystá, ale musíte ich aj presvedčiť že naozaj stojíte za to aby zdvihli svoje zadky, zaplatili vstupné a prišli na koncert. A v neposlednom rade, to čo im sľúbite, to im musíte samozrejme aj dať.

Teraz trochu záludná otázka. Vaše vystúpenie som zhliadol v rámci súťaží a musím uznať, že ste boli nedocenený. Aké boli vaše pocity po vyrieknutí verdiktu?

Brighter: Na záludnú otázku sa patrí úprimná odpoveď :) Ďakujeme Michal. To či sme boli nedocenený alebo nie sa mi ťažko posudzuje. Počas koncertu sedím za bicími a minimálne na 100% sa sústredím na svoj výkon. Neviem ako to vyzeralo spredu. Na tento koncert sme si nanešťastie nevzali kameru a nanatočili sme sa, čo zvykneme robievať – čo je mimochodom je to super rada od nášho dobrého kamoša Minora ktorého touto cestou pozdravujeme J Poviem rovno čo si myslím, a to je že ja som to čakal. Sme tu relatívne malá scéna, poznáme sa všetci, poznáme porotcov. Každý má svoj vkus a preferuje svoj žáner prípadne kapelu. Podľa zloženia poroty som mal približný obraz o tom ako hlasovanie dopadne a výsledok mi to len potvrdil. V žiadnom prípade netvrdím že sme predviedli náš najlepší výkon a ani nesúdim rozhodnutie porotcov. Ostatné kapely som nevidel pretože hneď po našom koncerte som valil do Ostravy odohrať druhý koncert so svojou druhou kapelou Nahum, takže ťažko mi porovnávať. Vydali sme zo seba to najlepšie čo sme v danom momente mohli. Bolo to ťažké, atmosféra bola napätá, šli sme do tohto koncertu s veľkým rizikom čo nakoniec Marka stálo job. Ale to je náš problém. Na tento koncert budeme ozaj dlho spomínať, pretože udalosti ktoré tomu predchádzali boli šialené a takýto príbeh by nenapísal ani Shakespeare. Je zázrak že sme ten koncet vôbec odohrali. Ak raz napíšeme biografiu, tak to tam určite spomenuté bude :)

Album vyšiel u vydavateľstva Slovak Metal Army. Mladé vydavateľstvo, ale ako ste s ním spokojný?

Brighter: Celé toto zosnoval náš priateľ Alex Hricov ktorí nás spojil s Ďurom Harínom. Je pravda, že sme boli už takmer zmierení s tým, že album vyjde iba digitálne a nie na CD. Obaja ma doslova ukecali aby sme šli do CD. Ďuro ma presvedčil svojou bezprostrednosťou. Mám rád keď niekto so mnou komunikuje na rovinu, nemotá sa okolo horúcej kaše a hovorí mi veci tak ako sú. A Ďuro mi presne taký prišiel. Dohodli sme sa na spoločných podmienkach a spolupráca mohla začať. Všetko čo bolo dohodnuté sa do bodky naplnilo, nemám čo dodať. Myslím že takých ľudí práve naša metalová scéna potrebuje.

Vďaka za tvoj čas venovaný mojim otázkam. Máš niečo na záver čo by si rád čitateľom odkázal?

Brighter: Rado sa stalo, my ďakujeme za Tvoj záujem Michal a prajeme Ti hodne úspechov a len to najlepšie. Pozdravujeme všetkých ktorým akokoľvek záleží na kapele Revenge Division a ktorí majú radi našu hudbu. Držte sa a užívajte si každý deň, akoby bol posledný :)

Pridal: Michal Roháč
Pridané: 13.08.2017
 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky