rozhovor_2017-07-31_Alter_Ego - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

ROZHOVORY
Slovenská scéna je pestrá a veľa krát sa na nej objavili vynikajúce, alebo aspoň zaujímavé kapely. Prešovská hardrocková kapela Alter Ego síce vydali svoj debut Back To Rock´N´Roll prednedávnom, ale určite si získa rýchlo obľubu fanúšikov. Čo je dobré nezostane nepovšimnuté a tak som sa rozhodol dať kapele väčší priestor a v nasledujúcich riadkoch o kapele povie viac basgitarista Miroslav „Miris“ Malcovský.
 
 
Prednedávnom ste vydali debutový album. Ste nová kapela tak nám ju trochu predstav na úvod.

Ahoj. Tak nenazval by som nás úplne novou kapelou, nakoľko tu pôsobíme už skoro 10 rokov. Kde sme si prešli zmenami zostavy, nahrávaním demo - verzií skladieb, hudobných súťaží atď.  Ale máme horúce novinky, ktoré sú čerstvo pečené ešte chrumkavé, čiže to môže pôsobiť novo. Hráme muziku srdcu nám blízku v štýle 80 rokoch, poctivý špinavý hard rock , rock & roll a veľmi nás to baví.

Hudobne debut odkazuje na hardrockové veličiny. Ktoré kapely mali na vaše hudobné formovanie priamy vplyv?

Či už priamy, alebo nepriamy vplyv na takýto štýl muziky ovplyvňujú sami velikáni umiestnení nielen v „rock & roll hall of fame“, ale aj menej známy. Simi je prevažne zameraný na 70 roky klasického rocku, Matis na 80-90 roky hard rocku, ja som skôr na tvrdší štýl od rocku až po metal a Dundy, náš bubeník má rád klasický až moderný štýl hrania. Ak by sme mali menovať každú kapelu, tak by sme spravili komplet abecedný zoznam od A(c/Dc) cez M(etallicu) až po Z(z top).

Po hudobnej stránke si samouk, alebo máš hudobné vzdelanie? Resp. Kedy si po prvý krát chytil do rúk hudobný nástroj?

Každý máme nejaký základ hudobnej rodiny a krvi v sebe. Prešli sme si aj hudobnými školami aj samovzdelávacími technikami. Začal som ako 14 ročný učiť sa na akustickú gitaru (dobrý dôvod ako zbaliť dievčatá). Postupne som prešiel na basovú gitaru, ako samouk a neskôr som sa chcel zdokonaliť v technike, tak som začal navštevovať hudobnú školu. Ale prvý krát som do ruky, zhodou okolností ako malé dieťa (niekde mám aj fotku), chytil hračkársku basovú gitaru – asi mi to bolo predurčené vesmírom.

Čo je Vašou inšpiráciou pri tvorení Vašej hudby? Čo Vás fascinuje a oslovuje, keď tvoríte?

Našou inšpiráciou je úplne všetko čo sa deje okolo nás. Láska, smútok, radosť, hnev, ženy a pivo :-D Ale hlavnou inšpiráciou je chuť. Chuť tvoriť niečo čo ťa napĺňa a robí ti radosť. Nielen tebe, ale aj fanúšikom.  Potom ten výsledok na koncerte, ak si vyžadujú ešte prídavok. Ten pocit,  že má zmysel to robiť. To ťa vie poháňať dopredu a robiť to s radosťou a tešiť sa každú ďalšiu skúšku a koncert.

Pri komponovaní ste sa na ňom podieľali všetci, alebo je celá jeho idea je záležitosť niektorých členov?

Každá skladba má dušu z nejedného člena kapely. Gitarové riffy, spevové melódie, basové linky a rytmické bicie vytvárajú celok, kde časť duše, ktorú dal hudobník do skladby tvorí nezabudnuteľný celok pre poslucháča, alebo fanúšika. Dokonca sa pri niektorých skladbách  textovo podieľal aj bývalý gitarista Dušky, ktorý je stále takýto externý člen kapely a pošle nám miestami nový text a hneď ideme tvoriť nové veci . Dokonca aj teraz sme v plodnom období, takže máme rozpracované tri nové skladby, ktoré potrebujú ešte doladiť detaily, ale nakoniec  nakopnú vás ako sa na správnu hardrockovú muziku patrí.

Po vydaní albumu ste k titulnej skladbe Back To Rock´N´Roll natočili aj videoklip. S akými ohlasmi ste sa stretli či už na album, alebo video?

Sám za seba môžem povedať, že počul som iba kladné ohlasy na celkový album a video k nemu. Samozrejme padli aj prirovnania k iným kapelám. Ale to je len dobre, lebo ak ťa prirovnajú k niečomu čo máš rád a aj ťa ovplyvnilo, vieš že to robíš dobre.  Samozrejme chcel by som všetkým poďakovať za pomoc, čo sa na albume a videoklipe podieľali a bolo týchto ľudí dosť a spoločnými silami sme to zvládli a dotiahli až sem.

Kritika je kritika, ale ako si s albumom spokojný ty?

Ja som veľmi spokojný s albumom. Či už po vizuálnej, alebo zvukovej stránke. Sám som robil celú grafiku, čo sa týka obalu a za tie roky  sme to vyšperkovali po hudobnej kvalite a vybrali skladby  od samotných začiatkov až po najmladších zástupcov v našom repertoári.  Obsahuje taký prierez našej histórie a každý si tam nájde svoje, cez tvrdé riffy až po melodické balady.

Plánujete nejaké turné či aspoň zopár koncertov?

Najskôr bol naplánovaný krst albumu, ktorí sme s menšími technickými problémami zvládli, nakoľko nám pršalo a hrali sme v otvorenom prostredí. A aj túto sobotu krstia album naši známi, kde im robíme support. Takže tiež sa tam budeme propagovať v rámci nášho albumu. Ale nakoľko je leto a čas prázdnin a dovoleniek, počas augusta máme relaxačnú pauzu a aktívne až v septembri začneme plánovať koncerty na podporu albumu.

Teraz trochu zákerná otázka. Album vydalo mladé domáce vydavateľstvo SMA. Ako by si zhodnotil jeho odvedenú prácu na vašom albume?

Pôvodne sme si album chceli po mixáži , masteringu a finálnej grafike vydať sami na vlastné náklady. Ani sme nedúfali, žeby sa nám to mohlo podariť s pomocou vydavateľa a v poslednej chvíli sme dostali avízo ozvať sa SMA. Tak prečo to neskúsiť, za opýtanie predsa ešte nebijú. Poslali sme im materiál a im sa tak zapáčil, že nebolo inej možnosti ako ísť spolu do toho a v priebehu dvoch týždňov sme fyzické CD kusy mali v skúšobni pripravené pre našich fanúšikov. Robia výborné promo nielen na SVK, ale aj v CZ a čo je hlavné podporujú slovenskú rockovú a metalovú scénu a takýchto nadšencov by nám tu bolo treba viacej. Majú podchytené mnoho zinov, webov a stále sme milo prekvapení ak uvidíme niekde recenziu, alebo článok o nás a našom albume „Back To Rock & Roll“.

Ty Miris, okrem Alter Ega pôsobiš aj v Gloome. Stíhaš to?

Tak niekedy je to náročné, ak sa stane, že v jeden deň mám skúšky s oboma kapelami. Ale nakoľko mám veľmi tolerantných členov , kde si skoro každý okúsil, aké to je hrať s viacerými kapelami stále sa časovo vieme zladiť a prispôsobíme sa jeden druhému. Najkrajšie na tom je, ak zvýši čas si ešte prebrať hudobné a priateľské rozhovory pri posedení s oboma kapelami večer pri chladenom pivku. A vieme si aj pomôcť s prepožičaním  vecí na koncert. Muzikanti v Prešove sú taká veľká hudobná rodina, kde sa nepovažujeme za konkurenciu, ale za kolegov ;-).

Ďakujem za tvoj čas venovaný mojim otázkam. Máš na záver ešte niečo na srdci, čo by si rád odkázal fanúšikom?

Vážení čitatelia, ďakujem Vám za to, že ste došli až sem a snáď sa tu ešte stretneme. Som rád, že muziku počúvate a podporujete ju aj takýmto spôsobom, že čítate Hellmagazine. Čo sa týka našej muziky, robíme ju od srdca, inak ani nevieme. Verím, že sa aj vďaka albumu uvidíme na nejakom väčšom festivale a predvedieme naraz širšiemu publiku čo je v nás. Držte sa!

Pridal: Michal Roháč
Pridané: 31.07.2017
 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky