rozhovor_2017-06-07_Editor - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

ROZHOVORY
Martinská kapela Editor patrí na domácej scéne už medzi legendy. Tento rok sa kapela vrátila na scénu a aj vďaka vydavateľstvu SMA vyšiel album Old School. Otázok teda bolo dosť a tak na ne odpovedal šéf tejto martinskej legendy Milan „Doctor“ Jakubík.

 
Nedávno ste vydali nový album Old School. Album vyšiel po dlhoročnej prestávke, alebo ho považovať za návrat na scénu?

Skôr ako prestávka je to návrat na scénu nakoľko kapela už de facto prestala existovať a vrátili sme sa až na mňa v úplne novej teda vlastne staronovej zostave. V tejto podobe sme hrali v období albumov Game Over a Zero Option akurát teraz Pavla Hiraxa Baričáka nahradil gitarista Emil Varsík.

Začiatky kapely sú ešte niekde v minulom storočí. Kedy presne bola kapela založená?

Kapela bola založená v roku 1988 a ja som do nej prišiel v roku 1989. Už je to pekných pár rokov čo tu strašíme J

V kapele sa vystriedalo mnoho hudobníkov. Niektorí dnes majú svoje kapely, ale ako si spokojný z jej súčasnou zostavou?

Ja osobne som maximálne spokojný. Aktuálna zostava teda  ja , Peter Prochy Prošek bicie, Stano Stanley Pastucha basa a gitarista Emil Varsík, to sú ľudia, ktorí majú jasnú predstavu  o tom čo a ako idú hrať a to mi plne vyhovuje. Už ani nehovoriac o tom, že každý z nás už má čo to odohrané J

V minulosti ste odohrali mnoho koncertov a festivalov. Ktoré z nich považuješ za najlepšie?

Ťažko povedať, ktoré boli najlepšie, niekedy je úžasný koncert na veľkom pódiu v rámci festivalu a niekedy super vypáli koncert v malom klube. Ale môžem povedať, že s láskou spomínam na prvé koncerty, ktoré mali svoje neopakovateľné čaro. Teraz ešte vo mne rezonuje náš nedávny krst v rockovom klube Mlyn vo Vrútkach, kde sa zišli samé známe tváre a vládla tam priam rodinná atmosféra a to sa potom hrá fakt super.

Poďme k novému albumu. Ktoré veci a udalosti ťa inšpirovali pri jeho skladaní?

Dominantná aspoň z môjho pohľadu je téma revolty proti systému, proti ohlupovaniu v médiach a postoja k svetu okolo nás. Tomuto sa venuje najväčšia časť piesní, v ďalších sa venujeme muzikantskému životu a jedna pieseň je venovaná aj Lemmymu ako taká naša pocta tejto legende. Tú som napísal bezprostredne po jeho smrti.

Po jeho vydaní hudobná kritika nešetrila chválou. Zaujímaš sa o recenzie, alebo dáš viac na názor fanúšikov?

Tak vždy poteší, keď recenzenti tvoje dielo pochvália ale prvoradý je názor fanúšikov a tí si rozmyslia na čo dajú svoje peniaze či už pri nákupe albumu alebo pri návšteve koncertu. Keď sa im to nepáči tak nepomôže ani  tá najlepšia recenzia.

Predstav nám album svojimi slovami.

Tento album sme robili od srdca, je úprimný, plný energie, sú tam našlapané bicie a gitara vám odtrhne hlavu :) Žiadne veľké umenie ale poctivý metal !

V minulosti vaše albumy vydávali rôzne vydavateľstvá. Ako si spokojný s prácou mladého aktuálneho vydavateľstva SMA?

Som im vďačný za to že nám podali pomocnú ruku pri vydaní albumu a veľmi im fandím v ich náročnej práci. Už dlhé roky fungujem na scéne a viem aké je to ťažké pre každú domácu kapelu fungovať , koncertovať a vydávať albumy. Každý kto im chce pri tom pomôcť má moje uznanie.

Ďakujem za tvoj čas ktorý si venoval mojim otázkam a na záver je ešte niečo čo by si rád fanúšikom odkázal?

Ďakujem za všetky reakcie na náš nový album, naozaj sme až prekvapený ako bol pozitívne prijatý a dúfam, že sa stretneme niekde na koncerte!

Pridal: Michal Roháč
Pridané: 07.06.2017
 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky