Rozhovor_2017-05-19_Liv_Sin - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

ROZHOVORY
LIV SIN
(Liv Jagrell)

Kto sa zaujíma o pôsobenie nežnejšieho pohlavia vo svete tvrdého kovu, meno Liv Jagrell mu zrejme nebude neznáme. Ide o dámu zo Švédska, ktorú pravdepodobne poznáte z pôsobenia v kapele Sister Sin. Liv však vydala čerstvý album a to len pred pár dňami v novej zostave, LIV SIN. Hellmagazine mal tú česť Liv aj vyspovedať a to nie len o novinke Follow Me.

 
Ahoj Liv. Ako sa dnes máš?

Veľmi dobre, ďakujem pekne za opýtanie.

Dnes je u nás na Slovensku štátny sviatok, Sviatok práce. Oslavujete niečo podobné aj vo Švédsku?

Áno, samozrejme, ľudia v tento deň nepracujú a skôr vyjdú do ulíc. Nazvala by som to niečím ako dňom pracujúcich. Neviem presne ako to opísať ale je to niečo ako demonštrácia.

Keď sme už pri sviatkoch, ktoré máš rada ty?

Dobrá otázka.

Viem, vždy je fajn mať pár dní voľno.

Áno. Ja ale pracujem aj ako hudobník a aj ako osobný tréner. To znamená, že ja počas sviatkov voľno nemám, pretože vtedy majú voľno ľudia a chcú buď počúvať hudbu alebo cvičiť. Ale mám rada Veľkú noc a spôsob akým ju trávime vo Švédsku.

A keď sa stane, že máš voľno, ako ho stráviš?

Ak som na turné a máme deň voľna, tak vždy idem von a snažím sa užiť si a spoznať miesto, kde som. Rada cestujem, a rada spoznávam nové miesta. Vtedy som vlastne ako turista.

Začali sme tak trochu rozoberať krajinu, v ktorej žiješ. Zo Švédska pochádza obrovské množstvo kapiel. Ktoré sú tvoje obľúbené?

Určite spomeniem Arch Enemy a Amon Amarth a tiež mám rada Avatar. Sú skvelí. A ešte určite Ghost.

Aká hudba ťa inšpirovala k tomu, aby sa z teba stala hudobníčka?

S hudbou som začala veľmi skoro a určite spomeniem Courtney Love. Vtedy to ešte nebol metal, ale môžeme povedať, že je to rock. Ona bola tá, ktorá ma inšpirovala. Chcela som byť „rocková hviezda“. Keď som bola malá, pripadalo mi to veľmi super. Keď som začínala so spevom, tak určite poviem meno Aretha Franklin. A stále ju vlastne počúvam. Navyše by som mohla povedať, že jej technika spevu ma ovplyvnila aj ako heavy metalovú speváčku. Ten starý soul je presne taký, veľké a silné hlasy s veľkou silou.

Poďme ale už k tvojej hudbe. Len pred pár dňami ti vyšiel nový album. Aký je to pocit?

Skvelý. Čakala som na to dlho a konečne je von. Som šťastná.

Ako dlho si na ňom pracovala?

Na skladbách samotných som konečne začala pracovať približne pred rokom. Potom ako sme zložili jednotlivé časti skladieb dokopy, pustili sme sa do nahrávania, to bolo na jeseň a album bol pripravený približne v polovici januára tohto roku.

Skús album predstaviť.  Čo môžu tvoji poslucháči čakať?

Pred časom som spievala v kapele Sister Sin, dlhé roky sme brázdili svet hrajúc viac menej rock´n´roll, taký old school heavy metal alebo ako to nazvať. V roku 2015 sme sa rozišli a ja som sa rozhodla, že s hudbou chcem určite pokračovať. Založila som kapelu Liv Sin, ktorá je určite viac metalová. Hudba má stále nádych starších vecí, ale už to nie je len o rock´n´rolle. Pre tých, ktorí majú radi metal, by som určite odporučila, aby si tento album skúsili vypočuť.

Na albume je, okrem iných, aj skvelá skladba, v ktorej máš špeciálneho hosťa. Tým nie je nikto iný ako Schmier z kapely Destruction. Kto prišiel s týmto nápadom? Vaša spoločná skladba je mimochodom fantastická, veľmi chytľavá.

No s touto skladbou som trošku bojovala. Potrebovala som trochu pomôcť, chcela som do nej agresívnejší hlas, growl alebo niečo také. Manažér mi povedal, že sa opýta práve Schmiera, ktorý súhlasil, skladba sa mu páčila a odviedol v nej skvelú robotu. Urobil z tej skladby thrash metal. Ja sa ale teraz musím naučiť zaspievať ju týmto spôsobom aj naživo.

Aká je hlavná inšpirácia pre tvoje texty?

Je toho veľa o čom písať. Všetko, čo sa deje vo svete, politika, tiež ako sa správame k planéte, ale aj jeden k druhému. Na albume je mnoho politických textov, ale aj textov, ktorú sú založené a inšpirované vlastnými skúsenosťami.

Keby si mala tú silu a moc, čo by si na svete zmenila?

Je toho veľmi veľa. Ja som ale veľmi pokorná a skromná osoba a myslím si, že všetci sú si rovní. Chcela by som keby bol svet pekným miestom. Miestom, v ktorom by všetci boli k sebe dobrí, to sa ale pravdepodobne nestane. Keby som mala tú silu, toto by som zmenila.

To by bolo fajn. Ale poďme ďalej. Tvoj život je kombináciou hudby a športu. Máš dostatok času venovať sa obom sféram?

Niekedy nie, ale mám dobrých priateľov, ktorí mi pomáhajú. Je toho veľa, ale nejako sa to dá stíhať. Do budúcna dúfam, že budem môcť robiť hlavne hudbu. To by bolo úžasné.

Ty sa venuješ tiež fitnes trénovaniu. Je to ťažká práca naučiť ľudí žiť zdravšie?

Budem hovoriť za kapelu. Byť v kapele je ako byť v spoločnosti. Všetci by to mali brať ako profesionáli a vnímať to ako prácu. Hudobníkov okolo seba nemám kvôli párty. A teraz mám okolo seba ľudí, ktorí chcú žiť zdravým životným štýlom, čo je dobre.

Dnes žijeme vo svete, v ktorom sme ovplyvňovaní médiami. Všetci chcú vyzerať skvele. Ako profesionál, čo by si odporučila, aby ľudia neboli len krásni aj najmä sa cítili dobre a zdravo?

No, dnes je to náročné. Máme veľmi veľa informácií z médií a sociálnych sietí a je náročné zorientovať sa v tom, čo je na naozaj pre nás dobré. Myslím si, že najdôležitejšie je nasledovať svoje srdce. Čo sa síce ľahko povie, ťažšie je to urobiť. Keď nejdeš za vlastnými pocitmi, cítiš sa uväznený v práci, vo vzťahu a najmä nevieš, kto si. Z toho sa musíš dostať, inak sa nikdy nebudeš cítiť dobre a nenájdeš pokoj.

Tiež som sa o tebe dozvedela, že si zástanca práv zvierat. Čo je mimochodom niečo, čo máme spoločné.

Pochádzam z rodiny hipisákov a rodičia mi vždy hovorili, že zvieratá sú rovné nám. Som aj vegetariánka. Žila som v tom, odkedy som sa narodila. Je to pre mňa teda prirodzené. Navyše nemám súrodencov a mojimi súrodencami boli vždy zvieratá, mačky a psy, ktoré sme doma mali. Zvieratá milujem od detstva. Navyše by sme so zvieratami mali zaobchádzať lepšie ako s ľuďmi pretože oni nezabíjajú túto planétu. My áno. Pre mňa je dôležité sa za ne postaviť. Je hrozné, čo robia ľudia, ako zabíjajú zvieratá len tak pre zábavu ako napríklad v Afrike slony a podobne. Nerozumiem tomu. Zabíjame zvieratá, vyrubujeme stromy...táto planéta pôjde nakoniec rovno do pekla.  

Úplne s tebou súhlasím. Pomaly sa blížime k záveru. Uvidíme vás hrať na Slovensku?

Turné ešte nie je zaistené, ale dátumy pre Európu sú na jeseň. Veľmi rada by som prišla.

Posledné slová na záver...

Budem rada, ak si ľudia nájdu čas a vypočujú album a tiež sa na nás prídu pozrieť na koncert či festival v budúcnosti.

Chcela by som sa ti veľmi pekne poďakovať za tvoj čas, za rozhovor a dúfam, že sa niekde skoro uvidíme.

Ja sa chcem poďakovať a dávaj si na seba pozor.

Pridal: Dominika Nováková
Pridané: 19.05.2017
 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky