rozhovor_2017-01-28_Volume - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

ROZHOVORY
Nielen svetová, ale aj tuzemská rocková a metalová scéna má čo ponúknuť. Občas v sebe skrýva aj zaujímavé kapely, ktoré sú mnoho krát nedocenené. Takouto kapelou je aj Trenčianska hard rocková kapela Volume. Že ste ju nepoznali? Nevadí v nasledujúcich riadkoch Vám spevák a gitarista Majo Krátky povie viac o kapele koncertoch a novom albume.
 
 
Kapela na Slovenskej scéne patrí ku mladšej generácii. Povedz niečo ako vznikla, resp. predstav nám ju.

VOLUME funguje od roku 2013. Jej vznik je tak trochu divný, pretože kapela to vôbec nemala byť.
Poznáš to, máš garáž, jednu bedňu a s pár kamošmi si ideš raz začas zajammovať a vyslopať pár pív. Postupne ale začali vznikať prvé songy až nakoniec to viedlo k vydaniu demo albumu EXPERIMENT a prvými koncertmi. Každý z nás má záľubu v inom hudobnom štýle čo sa snažíme zakomponovať aj do našej tvorby, preto na každom CD môžeš nájsť songy od popového lepáku až po metalový náklad.

Na svojom konte máte štyri  albumy. Ako ich zobrala hudobná kritika a fanúšikovia?

Popravde máme albumy 3 ale máme popritom mnoho singlov ktoré sa na albumy nedostali a sú dostupné len elektronicky. Každú nahrávku sa snažíme robiť naplno čo sa celkom fajn odzrkadľuje aj na kritike daných nahrávok čo nás veľmi teší. Nič ta nepoteší viac ako keď ťa hudobný portál skvele ohodnotí. A to je to čo nás ženie vpred, spokojnosť našich fanúšikov. Tak ako som už spomínal, naša tvorba nie je jednotvárna a to nám pomáha oslovovať väčšie množstvo ľudí.

Zaujímaš sa o recenzie v médiách, alebo je pre teba dôležitejšie čo si myslia ľudia?

Samozrejme, zaujímam. Neustále čítam články o rôznych mladých alebo už dosť zabehnutých kapelách. Vždy som to bral ako začarovaný kruh. Aby sa človek k našej nahrávke dostal, potrebuje sa o nej dozvedieť, a práve recenzie rôznych médií je jeden z tých správnych dôvodov. No a našou ďalšou úlohou je následne pre všetkých fanúšikov či už nových alebo starých odohrať čo najviac nadupané koncerty.

Posledný album Hriech vyšiel iba nedávno. Povedz nám niečo viac o ňom.

Keď som písal songy na HRIECH tak som sa snažil ten kontrast medzi jednotlivými skladbami ešte viac zosíliť. Nájdeš tu 5 skladieb a každá je žánrovo úplne iná. Hard-rock, poprock, metal, rock n´roll... Celá téma tohto EP je zameraná na to svinstvo čo sa deje vôkol nás. Je to vlastne taký náš protest na tento totálne prehnitý systém. Môžeš si to všimnúť aj na poslednej trilógii videoklipov k piesni SAMÉ KLAMSTVÁ.

Texty a hudbu robíte spoločne, alebo je to len záležitosť niektorých členov kapely?

Prvé demo ide väčšinou z mojej hlavy alebo z hlavy druhého gitaristu Philla.
Potom už celá kapela na skúške dolaďuje rôzne detaily a aranžmány. Čo sa týka textov, tak to je výhradne moja parketa ako speváka. Veľmi rád skladám hudbu a píšem texty, pretože sa pri tom dokážem neskutočne uvolniť. Preto má VOLUME kadenciu nových songov a albumov prirovnatelnú k pásovej výrobe :) . Neustále musím robiť nové veci. Je to náš hnací motor pretože hráme stále niečo iné a nie dookola tie isté skladby.

Čo Vás inšpiruje alebo ovplyvňuje pri komponovaní?

Konkrétne mňa inšpirujú iné kapely. Vždy keď počúvam nové veci vydajú rôzne kapely tak to je to, čo ma dokáže nakopnúť.  Taktiež rád chodíme jammovať s úplne inou partiou ľudí a po pár pivách prichádzajú nápady samé J. Pri textoch vychádzam z osobných skúseností alebo zážitkov. Tak ako som spomínal, je to pre mňa neskutočný ventil. Texty sú niečo ako moja spoveď.

Sťahovanie muziky. Mnoho hudobníkov „vďaka“ internetu prichádza o značne veľa peňazí sťahovaním hudby. Aký je tvoj názor na tento novodobý trend?

Pre mňa má každá minca dve strany. Samozrejme, je škoda že keď do toho kapela toľko vrazí tak návratnosť z predaja CD je minimálna. Výhodou môže byť to, že sa dokážeš dostať do telefónu alebo prehrávača väčšiemu množstvu ľudí keď im niečo ponúkneš zadarmo. Bohužiaľ doba kupovania CD je už za nami. Ale kto naozaj chce kapelu podporiť tak ju podporí či už kúpou fyzického CD alebo zakúpením albumu digitálne. Ale moc sa nad tým nezamýšľam, pretože s tým zrejme nespravíme nič :)

Iba muzika človeka neuživí a tak máte aj svoje zamestnania. Máš čas aj na nejaké svoje koníčky a ktoré sú to?

Najväčší koníček je hudba a všetko okolo nej. Pokiaľ ale nekoncertujeme, neskúšame alebo nenahrávame tak druhým najväčším koníčkom je pre mňa výroba gitár MKV. Pre mňa úplne super pocit keď po cca mesiaci práce s vlastnou gitarou odohrám koncert.

Rok je iba na začiatku, ale koncerty a festivaly sa plánujú už vopred. Prezraď kde Vás tento rok môžeme zhliadnuť resp. či máte aj nejaké turné po kluboch a festivaloch?

Tento rok plánujeme odohrať dve TOUR tak ako minulý rok. Jedno TOUR chceme zacieliť na  Česko a druhé po Slovensku takže určite sa môžete tešiť na mnoho koncertov. Plánujeme samozrejme obehnúť aj zopár fesťákov ale to ešte nebudem predbiehať

Ďakujem za tvoj čas venovaný mojim otázkam a na záver máš ešte niečo na srdci čo by si rád odkázal fanúšikom?

Taktiež Ďakujem za možnosť si s tebou pokecať.
Veľká vďaka patrí všetkým našim fanúšikom, ktorý nás podporujú, počúvajú a hlavne dávajú energiu bez ktorej by to nešlo :) podporujte všetky kapely ktoré sa snažia presadiť, vrátia vám to skvelými koncertami a nadšlapanými skladbami.

Pridal: Michal Roháč
Pridané: 28.01.2017
 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky