rozhovor_2016-09-06_Sodom - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

ROZHOVORY
Kapela SODOM od svojho vzniku v roku 1981 vôbec po prvý krát navštívila Slovensko. Predviedli sa nám na More Than Fest-e vo Zvolenskej Slatine. Rozhovor s gitaristom Bernemannom o dojmoch zo Slovenska a o ich najnovšom albume "Decision Day" a mnohom inom v autentickom prepise telefonátu v článku .
 
 
Od vzniku v roku 1981 Sodom ešte nikdy nehral na Slovensku až do nedávneho More Than Festu. Aké máte pocity zo Slovenska a našich fanúšikov?

Keď sme sa chystali tento víkend na MTF, povedal som Tomovi: "Hej Tom, už si niekedy predtým hral na Slovensku?" "Ja nie, tak je to naozaj prvýkrát, čo budeme hrať na Slovensku." Tommy povedal - "no máte pravdu, je to naozaj prvýkrát čo tam budeme."

Položili sme si otázku, prečo? V minulosti sme nemali žiadnu ponuku, aby sme prišli...

To je škoda. Áno, a ver že sme si to tam moc užili... leteli sme do Budapešti a potom autom rovno na festival. Mali sme skvelý čas; to bol pekný festival, mali sme naozaj skvelé počasie, boli sme veľmi spokojní, bolo horúco počas dňa, a keď sa začalo stmievať, bolo chladnejšie, bolo to perfektné, dobrý zvuk, dobré vybavenie, všade dobrí a priateľskí ľudia. Fanúšikovia boli skvelí, takže sme mali naozaj úspešný víkend. Bolo to fantastické.

Naozaj rada niečo také počujem. Cítim to isté, na pódiu ste boli fantastický, my sme si to tiež veľmi užili v javisku.

Vďaka, vážim si to.

Mr. Bernemann, je nejaký rozdiel medzi fanúšikmi dnes a tými z dôb zlatých 80. rokov?

Uff (smiech), v 80. rokoch..., myslím, že to bolo naozaj trochu divokejšie, ako dnes. Myslím, že tam boli len mladí ľudia ktorý chceli rebelovať. V súčasnosti, keď hráme na festivaloch, vidíme tam ľudí všetkých generácií a to my robí veľkú radosť. Bývajú tam tiež veľmi mladí ľudia, častokrát vidím z javiska aj malé deti. Aj na More Than Feste som v prvom rade videl deti ale aj kopu ľudí v mojom veku.. Ja neviem, je to už dávno, to je to, na čo si spomínam možno som bol v tej dobe tiež oveľa divokejší, mám pocit, že všetko bolo trochu divokejšie, agresívnejšie.. Ale dnešní fanúšikovia nie sú iní, myslím, že ich srdce a viera v metal sa je stále rovnaká a nezmení sa. Som hrdý na našich fanúšikov všade na svete. Napríklad ak ideme do Japonska, alebo ak sa chystáme hrať niekam inam, stretávame sa s naozaj čerstvými metalovými fanúšikmi, ich srdce je rovnako zapálené pre metal a to je super. Akurát si myslím, že vtedy to bolo nové, preto bolo viac koncertov.

Je v tých dnešných fanúšikoch ten „oheň“, čo bol vtedy?

Jasné. Tiež som bol mladší, možno som to videl z iného uhla pohľadu.. Dnes, myslím, že každý môže vidieť to zapálenie, čo je vo fanúšikoch stále nažive, ktorý horí a je ho vidieť!

Výborne, ďakujem. Môžeme venovať chvíľu debate o vašom novom albume „Decision Day“?

Iste. Myslím, že Decision Day má čo dočinenia, ak to môžem tak povedať, s dňom „D“ v roku 1944.

Človek by si mohol myslieť, že je to niečo ako váš postoj k politickej situácii v Európskej únii teraz. Čo si o tom myslíš?

Decision Day nie je koncepčný album. Je to titul, napríklad ako Caligula; naozaj to nemá nič dočinenia s politickou situáciou. Alebo titul „Masquerade in Blood“, kde Thomas spieva o love v Afrike, keď strieľajú levy len pre prachy a zábavu. Ale samozrejme, Tom rád píše o politickej téme, ale to sú veci, ktoré sú z jeho hlavy. Tom je sám zodpovedný za texty, a on vždy rád píše o vojne, pretože je to niečo, čo mu imponuje. Chce hovoriť o okolnostiach v súčasnej dobe vo svete a o  zlých a dobrých veciach, ktoré sa dejú, ako napríklad teraz, keď vidíte čo sa deje teraz v USA... Napríklad Tramp, je to vtip, že niekto ako on sa možno stane najmocnejším mužom na svete. Ja neviem pochopiť, čo majú ľudia v hlavách a to sú veci, ktoré Thomas píše... Takže Decision Day nie je koncepčný album o druhej svetovej vojne, ani o dni „D“ vo Francúzsku...

Ďakujem. Ak by existovala možnosť, že každý na svete by počul Váš nový album. Aké je v ňom posolstvo? Čo chcete povedať ľuďom cez tento „masterpiece“?

Chcem im povedať, aby celý svet... (ha-ha)... Chcem povedať metalovým fanúšikom: „Ďakujeme vám! Veľké ďakujem všetkým Sodom fanúšikom po celom svete, aby udržali pri živote ducha, ktorý nás podporuje toľké roky! Nemôžem tomu uveriť, ako dlho už existujeme a fanúšikovia nás stále milujú, stále prichádzajú, aby nám pomohli tým, že prídu na show, kupujú CDčka, LPčka.. To je moje najväčšie želanie! Hrať tak dlho, aby som sa stretol so všetkými skvelými ľuďmi, hrať, hovoriť s nimi, vypiť spoločne nejaké drinky a užiť si to!! A áno, hrať tak dlho, ako je to možné. To je moje najväčšie želanie! Presne viem, čo tým myslíš! Osobne ti môžem povedať, že väčšina zúčastnených, keď som sa ich spýtala, prečo ste tu, pre akú kapelu, väčšina z nich mi povedala, že SODOM, SODOM ... ha-ha.

Som tak hrdý, som tak k°°°a hrdý! Naozaj je to pre nás veľmi dôležité.

Poviem ti, pre fanúšikov rovnako! Veľmi silná kombinácia.. a tiež mnoho fanúšikov Motorhead-u oceňuje obal albumu Decision Day. Povedz nám o ňom trochu viac!

Ha-Ha-ha, áno, bolo to dávnejšie, v minulom roku, kedy Tom dostal nápad, že požiada Joea o cover. S poslednými dvoma obalmi na CD sme neboli úplne spokojní, a tak sme premýšľali o novej koncepcii, a to najmä na CD. A áno, nemôžete robiť toľko detailov, ako na albume „Epitome of torture“, je tam  tank, lebky, všetko možné a snáď by bolo treba mikroskop na všetky detaily... Takže chceme niečo jednoduchšie. Tom dostal nápad požiadať Joea o cover pre náš album. Joeovy sa myšlienka pracovať pre nás páčila, s prvými kresbami začal už vlani, po tom, ako nám ukázal prvé náčrty, už sme to len zmenili trocha tu, trocha tam... Všetci máme radi Motorhead´s head. Aj pre nás bolo cťou pracovať s Joeom a myslím, že aj on je na to hrdý. Bola to práca aj zábava, užili sme si to.

Tiež sa mi cover rovnako páči, vynikajúca myšlienka, výborný nápad!

Hej hej, vďaka.

Máte aj nejaké nové myšlienky, ktoré by ste ešte chceli pretaviť do niečoho nového?

Ďalšie nápady?

Pre album, ktorý bude nasledovať po Decision Day, snáď J. Existujú nejaké nápady alebo niečo, čo chcete ešte vydať na ďalšom albume?

Nie, nie, teraz je ešte príliš skoro. Pravdupovediac, väčšina ľudí sa ma pýta, aké mám plány do budúcnosti. Takže asi takto, poviem vám, Sodom bola kapela...vždy to bolo tak, že sme prišli do skúšobne, dali sme si pár pív a povedali si, spravme nejakú hudbu! Milujem robiť hudbu! Milujem!

Milujem robiť hlasnú, tvrdú hudbu, byť s Thomas-om a Makka-om, dať si pivo, tvoriť hudbu  a tak... Nikdy sme nehovorili o tom, čo budeme robiť nabudúce, nejako sme neplánovali, že ideme robiť na nejakom novom CD, stretneme a robíme to, čo milujeme... To je celé tajomstvo, je to ľahké..

Chcem sa ešte spýtať. V SODOM boli medzičasom rôzne interpersonálne zmeny. Myslíte si, že vy traja teraz, ako hráte, ta chémia medzi vami v momentálnej formácii je to to pravé, alebo to, ako by ste si to už vedeli predstaviť dlhodobo? Čo myslite?

Áno, verím, že môžeme spolupracovať dlhodobo. Tak ja hrám so SODOM už mnoho rokov a viem, že Makka, náš bubeník, poznám ho už roky, už keď mal 16 rokov, keď som mal skúšobnu v Dortmunde, mojom rodnom meste. Maka je tiež z Dortmundu, žil viac - menej v susedstve, takže to bolo po Bobbym (náš starý bubeník), veľmi jednoduché, po tom, čo opustil kapelu, som nepremýšľal o prípadných ďalších bubeníkoch, povedať Tomovi, aby sme zavolali do kapely Makk-u on bude ten pravý pre SODOM. Tom tiež pozná Makk-u, a obaja súhlasili. Tým pádom to bolo veľmi rýchle a veľmi ľahké dostať Makk-u do kapely. Pre nás je veľmi dôležité, že máme dobrú chémiu v kapele, sme všetci z rovnakej oblasti, máme rovnaký druh humoru, je to veľmi dôležité aj preto, že trávime spolu toľko času na turné, ako napríklad ostatný víkend na Slovensku. Sú to tri dni , cestovanie a všetko, nedalo by sa to, keby si nerozumieme..

Rozumiem, musíte byť niečo ako bratia, je to tak? ... ha-ha.

Nie, úprimne, nie je to vždy ako bratia, v okamihoch, keď sme dokončili CD áno, je to tak sakramentsky dobre, že sme do našeho CD investovali toľko času, práce, energie ... Keď je CD úspešne, keď sme všetci  spokojní, je to super pre tú našu chémiu v SODOM. Keď vidíte, že sa vaša hudba fanúšikom páči, keď sa im páčia texty, grify, nápady...všetko! To je tým najväčším úspechom pre kapelu! Že ľudia milujú to, čo robíte.  ..A to je šialene, a to je úžasné, takže v tomto okamihu máme veľmi dobrý vzťah. Myslím, že za posledný víkend ste mohli vidieť ako sme-všetci, Tom, Makka a ja, na javisku zohratí, ako si užívame čas na pódiu keď spolu hráme! A stále, aj po toľkých rokoch milujeme to, keď spolu vybehneme na pódium a užívame si to naplno aj s Tomom a Makk-om.

Musí to byť úžasný pocit, keď sa postavíte na pódium a vidíte fanúšikov, čo ťa chcú vidieť a počuť, sú totálne hotoví z vašej show a majú radi, milujú to, čo robíte!  Aké kapely, ak vôbec,  počúvate, ak práve nehráte SODOM?

Ostatné Kapely? Neviem, či sa to dá nazvať zdrojom inčpirácie, ale samozrejme, počúvam.... Stále mám rád starý Slayer, stará Metallica, Megadeath, Faith Morning alebo Criminal of Glory...Takže nepočúvam iba tieto trash metalové veci, ale taktiež melodický metal, staršie melodické veci... Napríklad keď som bol mladší, vyrastal som na kapele QUEEN. Keď zmiešate thrash s melodickým a speedmetalom, veľakrát je to skvelý výsledok, rýchle, dynamické časti poprepletať s melodickými a to býva brutal...pre mňa to robí hudbu viac zaujímavou.

OK, ďakujem veľmi pekne. Jedna otázka na záver: Čo by ste chceli odkázať vašim fanúšikom na Slovensku?

Ha ha ha...to je jednoduché, v prvom rade chcem poďakovať všetkým našim fanúšikom: ĎAKUJEM! Boli sme nadšení! Veľké ďakujem fanúšikom na SVK! Bolo naozaj úžasné cez víkend hrať na Slovensku po prvý krát! Boli sme prekvapení, koľko ľudí nás pozná, koľko ich tam bolo, ako nás vítali na pódiu!! Bolo fantastické vidieť všetkých tých, ktorí tu poznajú SODOM! Určite dúfame, že na Slovensko prídeme hrať čoskoro znova a verím, že už nebudeme na to potrebovať toľko rokov (smiech) na to, aby sme sa vrátili. Veľmi sme si čas strávený na Slovensku. Ako to povedať..pobyt bol veľmi komfortný, celé prostredie, ľudia boli skvelí a priateľskí, miesto na festival bolo výborne vybrané....proste všetko. Fakt sme si to užili na Slovensku a naozaj radi prídeme čoskoro znova!!!

Pán Bernmann, je mi potešením všetko toto počuť, naozaj z hĺbky srdca vám chcem poďakovať za všetkých fanúšikov SODOMu na Slovensku, a povedať vám, že všetkým dáme vedieť, o čom sme sa tu spolu rozprávali a ešte raz vám chcem za seba poďakovať za More Than Fest vo Zvolenskej Slatine. Tiež som vás videla prvý krát na MTF, bolo to úžasné, gratulujem a ďakujem ešte raz!

To ja Vám ďakujem veľmi pekne! Verím, musíte tomu veriť, musíte to žiť! Verím, že keď ste ma videli hrať na MTF, videli ste aj to, že sa pri tom všetci usmievali a bavili! Takže toto bola pre nás naozaj špeciálna noc pre nás – hrať prvý krát na SVK! Bolo to super a už teraz sa tešíme na ďalší koncert na Slovensku!!!

Pridal: Monika Ziková & Viktor Uhliarik
Pridané: 06.09.2016
Foto: Pavel Šimo

  

 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky