rozhovor_2016-07-17_Kissin_Dynamite - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

ROZHOVORY

  

Pred pár dňami vychádzal nový album rastúcej nemeckej hviezdy Kissin Dynamite nesúci názov Generation Goodbye. To bola už tradične zámienka na to, aby sme vyspovedali jedného z týchto veselých chalanov a pod drobnohľad sa tento krát dostal gitarista Jim Mueller. Čo sme z neho vytiahli je už predmetom nasledujúcich riadkov.
 

 
Ahoj, máte v Kissin Dynamite nejaké novinky?

Ahoj! Ako vždy, nechceli sme vytvoriť druhý krát rovnaký album. Preto sme sa rozprávali o tom, kam sa chceme dostať po albume Megalomania a dosť rýchlo sme dospeli k záverom. Chceli sme, aby boli citeľnejšie základy hudby postavené na gitarách, potlačili sme syntetizátory, ale stále to znie mlado, akoby sme mali 25 rokov. Dosť vecí sa zmenilo aj v našom osobnom živote, takže sme boli schopní napísať trocha osobnejší a temnejší album, ktorý ale bude zábavný a bude z neho cítiť typický humor Kissin Dynamite. Na tomto albume je dosť špeciálne aj to, že sme ho kompletne produkovali len my sami. Napísali sme si skladby, nahrali sme ich a Hannes, náš spevák, robil všetky mixy. Je to teda veľmi osobný album, úprimný do posledného tónu. Ja som moje gitary nahrával v malej izbe na internáte počas skúškového – á áno, ostatný spolužiaci ma za to milovali ... alebo aj nie :)

Vydávate album, ktorý sa volá Generation Goodbye a uvádzate ho singlom „Hashtag Your Life“, ktorý je hejtom boomu, ktorý sa deje okolo sociálnych sietí. Aký je tvoj názor na túto problematiku?

Vo svete sa deje toľko sračiek, no ľudia, ktorí sa cítia bezpečne riešia úplné hlúposti, ako napríklad množstvo Like-ov na Facebooku alebo svoje zhody na Tinderi. Nevidia kvôli tomu maličkosti, ktoré sa dejú okolo nich. Správa, ktorú chceme vyslať do sveta je: redukujte digitálny život (aspoň trocha) a naučte sa žiť v skutočnom svete. Celé je to o tom, že stretneš pár skvelých ľudí, dáš si pár drinkov a porozprávate sa o skvelých veciach. Podľa mňa je práve toto to, kvôli čomu sa oplatí žiť.

Keď si človek pozrie videoklip, je ťažké sa nesmiať ... predpokladám, že ste sa pri nahrávaní poriadne nasmiali. Máš nejaký špecifický zážitok, ktorý si z nahrávania dodnes pamätáš?

Bolo to vlastne po prvý krát, čo sme pracovali so skutočným publikom. A aby toho nebolo málo, neboli to herci, ale skutoční fanúšikovia, ktorých sme pozvali na natáčanie. Vďaka tomu sme mali dosť rodinnú atmosféru. Boli poriadne nadšení z toho, že môžu byť súčasťou nahrávania. Na konci sme sa nevedeli prestať smiať. A vieš ... je nejaký materiál, ktorý sa nakoniec nepoužil, ale možno je to tak nakoniec aj lepšie. Počas natáčania sme sa ale rozhodne poriadne  bavili :)

Ďalší singel, ktorý ste stihli vypustiť je skladba „If Clocks Were Running Backwards“, ktorý je úžasnonu baladou. Mohol by si nám povedať príbeh, ktorý je  námetom tejto skladby?

Andi, náš bubeník a textár mi raz povedal príbeh. Je to pre Andiho dosť osobná skladba. Najprv prišiel Hannes so sloganom a Andi pootom napísal text. Minulý rok sa rozišiel so svojou dlhoročnou priateľkou a túto skladbu použil na popísanie svojej skúsenosti s niečím podobným a na vyjadrenie svojich pocitov. Myslím, že detaily ti môže povedať len on. Môžem ale povedať, že skutočná dievčina je stále nažive, aby sme nikoho koncom skladby nevydesili ;)

Ako by si nám popísal zvyšok albumu? Ako by si popísal album Generation Goodbye?

Hudobne by som povedal, že ide o mix Money, Sex & Power a Megalomania. Pri Megalomanii sme vykročili zo svojej zóny komfortu a spravili sme dôležitý krok k tomu, aby sme presnejšie definovali svoj vlastný štýl. Dovolím si povedať, že Generation Goodbye je ďalším z týchto krokov. Stále v ňom dokážeš nájsť dosť moderných sźvukových elementov, ktoré ale lepšie zapadajú do celkového konceptu. Myslím, že sa nám podarilo nájsť rovnováhu a okrem toho je tam pár fakt kvalitných vecí.

Veľkou otázkou pre fanúšikov po celom svete je otázka turné na podporenie nového albumu. Nejaké plány pre turné sú už zverejnené, dostane vás ale len do pár krajín. Plánujete pokračovanie tohto turné?

Vždy sa snažíme hrať v čo najviac krajinách. Napríklad počas tohto turné sa po prvý krát dostaneme na Ukrajinu, čo je pre nás úžasné. Samozrejme, okrem toho budeme hrať aj vo Francúzsku, Česku, Švajčiarsku, Rakúsku a Taliansku. Nikdy nevieš, čo príde, ale ak dostaneme možnosť, radi zoznam týchto krajín rozšírime.

Pokiaľ viem, na Slovensku ste ešte nehrali. Máte nejaké plány na svoju premiéru u nás?

Zatiaľ nie, ale dúfam, že toto sa čoskoro zmení!

Za posledných pár rokov glam metalovej a hair metalovej éry skončilo svoju kariéru. Tiež ste súčasťou tohto žánru, ste jeho pokračovateľmi. Ako teda vidíš budúcnosť tohto žánru?

Osobne by som nás už moc neradil do tohto žánru. Ale na druhej strane máš pravdu v tom, že sme modern hard rocková kapela, ktorá sa dosť inšpirovala hrdinami, ktorý tento žáner tvorili. Len to robíme trocha po svojom. A máš pravdu aj v tom, že mnohé zo starých kapiel postupne končia. Názov albumu je teda dosť výstižný. Na jednej strane je to smutné, pretože týmto hudobným mohykánom musíme povedať zbohom, na druhej strane je pozoruhodné sledovať, čo sa bude diať potom. Veríme, že tento druh hudby neumrie. Milujeme, čo robíme a neradi by sme sa dostali do situácie, kedy by sme museli robiť niečo iné.

Čo za posledné dni počúvaš vo svojom voľnom čase?

Samozrejme kopu kapiel, ktoré sme práve spomínali, hard rockové klasiky. Počúvam ale aj úplne iné veci, pokiaľ sa mi to páči. V rádií môže hrať nejaká tanečná  skladba, ktorá ma ale zaujme ak má dobrú melódiu a tak si vypočujem aj niečo podobné. Alebo aj funk a soul a vlastne čokoľvek. Vždy je dobré mať otvorenú myseľ pre čokoľvek, čo je spravené dobre. Budeš tak inak vnímať hudbu vo všeobecnosti, aj keď si budeš stále uvedomovať, kde je tvoj domov.

Dá sa povedať, že viac ako akýkoľvek iný žáner, glam metal využíval motto „Sex, drogy a Rock n Roll“. Aký je tvoj postoj k tomuto mottu?

Myslím, že tieto tri veci spolu veľmi dobre ladia. Jedna vec ale je, že to berieš ako motto, ako koncept pre kapelu. Druhá vec je, či tak skutočne žiješ a či týmto spôsobom prejavuješ svoju slobodu. Pokiaľ sa bavíme o drogách, to, že ich berieš neznamená, že si štýlovejší čím viac ich berieš. Vieme predsa asi všetci, čo sa s tebou stane potom. Vždy musíš mať zodpovednosť za seba samého. Ale pokiaľ sa bavíme o sexe a rock n rolle, nemyslím, že sa ich niekedy môžeme nasýtiť :)

Každé povolanie má svoje plusy a mínusy, no na profesií rockovej hviezdy vidí veľa ľudí len to pozlátko. Ako sa ti páči život rockovej hviezdy?

Pre mňa to bol vždy sen, ktorý sa stal skutočnosťou. Boli by sme hlupáci, keby sme nedokázali oceniť každý moment, kedy nám to je umožnené. Je neuveriteľné, keď stojíš pred obrovským davom, ktorý spieva tvoje skladby. O tom to je a preto to chce každý z nás robiť. Samozrejme ale nie sme na pódiu 24 hodín. A ak sme mimo pódium, áno, je tam dosť párty, no nie je to neustále. Je tam aj šoférovanie, ktoré zabezpečujeme sami, čakanie na koncerty, čakanie na koncerty a taktiež ... jasne ... čakanie na koncerty. Samozrejme je tam aj dosť organizovania s naším bookerom, nahrávacou spoločnosťou, finančným manažérom a tak ďalej. A vie to byť tak neuveriteľne ne-rock n rollové, je to ale súčasťou tejto práce a ak si uvedomíš, že potom vyjdeš na pódium a uvidíš všetkých tých fanúšikov, nie je to až také zlé.

Ďakujem za rozhovor, toto bude jeho koniec.

Ďakujem aj ja! A pre všetkých slovenských fanúšikov – dúfam, že náš nový album Generation Goodbye sa vám páči. A ak ste ho ešte nepočuli – choďte a zožeňte si ho, určite to nebudete ľutovať!

Pridal: Samuel Sámel
Pridané: 17.07.2016
 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky