rozhovor_2016-05-02_Citron - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

ROZHOVORY
Česká a dnes už legendárna kapela Citron, úspešne ukončila jarnú časť českého turné k svojim aktuálnym singlom Rebelie. Po tomto úspechu sa kapela rozhodla potešiť slovenských fanúšikov a turné po šiestich mestách si rozhodne nenechajte ujsť. Pri tejto príležitosti som si pripravil svoje otázky, na ktoré odpovedal bubeník Radim Pařízek.


Ahoj Radim. S kapelou si v minulom roku absolvoval úspešné turné po českej republike, ktoré úspešne pokračuje aj tento rok. Ako hodnotíš z tvojho pohľadu koncertovanie?

No Ja si myslím, že práve tým všetkým čo sa stalo to osud takto akosi zariadil. Kapela sa čiastočne omladila, vrátil sa do nej Láďa Křížek, ktorý s ňou natočil asi najúspešnejší album Radegast a pridala sa speváčka Tanja, ktorá je dlhoročná spoločníčka Citronu a nejako sme si sadli všetci dohromady a tým pádom kapela chytila druhý dych a obrovskú chuť do práce. Toto je vidno aj na nových nahrávkach a aj na koncertoch, takže klobúk dolu, lebo to strašne dobre funguje. Dlho nemal Citron takú šťavu a to je na koncertoch vidno, čo sa pochopiteľne prejavilo v návštevnosti aj reakciách fanúšikov a máme z toho veľkú radosť. Nečakali sme to. Ja som síce mal vymyslený nový projekt, ktorý je celý rebelský s patričným názvom Rebelie rebelů, ale že to až tak dobre pôjde a že dosiahnem až taký záujem fanúšikov, to som nečakal.

Reakcie tvojich už bývalých spoluhráčov nenechali na seba dlho čakať a prezentovali ich po rôznych médiách. Mňa by zaujímal pohľad na vec z tvojho pohľadu.

Podali výpovede, a Ja som ich prijal.  Nechceli ďalej na  projekte spolupracovať. Čo sa malo stať sa stalo. Po úmrtí Standy Hranického prevládla túžba po prospechu nad zdravým rozumom.

Noví členovia sa tak museli v kapele rýchlo adaptovať. Po muzikantskej stránke sú to vynikajúci hudobníci, ale ako si sedíte po ľudskej stránke?

Ja neviem či to tak malo byť, alebo sa to stalo náhodou, ale zišla sa úžasná partia ľudí, ktorá si rozumie, sme kamaráti a našli sme si k sebe veľmi blízke vzťahy a musím povedať, že som dávno tak skvelý kolektív nezažil a to nielen v kapele. V starej zostave to už tak dáko škrípalo a ľudia to robili už len preto, aby trochu zarobili nejaké peniaze, dostali sa niekde na koncert, dali si pár pivečiek, zbalili nejaké dievčatá a hotovo. Ale tento kolektív je tak úžasný, že taký som nezažil ani v iných oblastiach čo som robil, či to už bol šport, alebo práca okolo rádia či televízie, takže klobúk dole. Toto je tiež jeden z dôvodov prečo má kapela taký úspech.
 
Tanja a Láďa Křížek sú určite veľký ťahák. Nemyslíš, že práve pre kvôli nim kapela zažíva slávu, ktorú mala v minulosti?
 
Citron sa preslávil ako kapela dvoch spevákov a dvomi zásadnými albumami. To jedno je Plní energie zo Standom Hranickým a to druhé Radegast a tam došlo k výmene, pretože Standa si zlomil nohu a nejako nemal už chuť pokračovať a tak ho nahradil Láďa a on potom naspieval ten druhý zásadný album. Takže tieto platne môžu za to, že Citron je tam kde je. Je to známa kapela, žijúca legenda a keď nás Standa pred tromi rokmi opustil a už si s ním nezaspievame, tak bolo najlogickejšie riešenie zobrať naspäť Láďu Křížka. Takže keď tu už Standa nie je, tak je Láďa regulérnym spevákom v kapele. Ale určite je pre fanúšikov atraktívny.

V nedávnej dobe som zhliadol vaše vystúpenia či už z Fanym, alebo Láďom a jedno mali spoločné. Na koncerty chodila či už staršia generácia, ale aj tá mladšia. Na aký zážitok s fanúšikmi rád spomínaš?

Toho je strašne veľa, ale sústredil by som sa na to, že na koncerty chodí aj veľa mladých 15 až 25 ročných, ktorí v dobe našej najväčšej slávy, keď sme dostali zlatého slávika, buď nemohli, alebo ešte ani neboli na svete. Nad týmto som sa zamýšľal, pretože oni na nás reagujú. Stoja pod pódiom a spievajú naše texty. Nechápal som to istú dobu, ale potom som pochopil, že časť z nich sú deti rodičov, čo boli, alebo ešte stále sú našimi fanúšikmi a počúvali naše albumy. Na druhej strane sa, ale objavili aj takí čo hľadajú v histórii tak, ako sme aj my hľadali, také tie piliere a základné kamene bigbítu a znovu objavili Citron a oslovilo ich to. Počúvajú naše albumy a tie texty poznajú. A to je pre mňa veľké ponaučenie a takto chceme ďalej pracovať na našom projekte Rebelie rebelů.

Spomenul si názov aktuálnych singlov. Prečo práve Rebelie rebelů?

To téma je jednoduché a takto to robia všetky rockové kapely. My robíme bigbít a rovnako ako asi všetky rockové kapely, dlhú dobu revoltujeme proti chybám, proti tomu že niečo, nie je tak ako má byť, že sa nemáme dobre a parazitujú na nás dlhú dobu. Avšak keď sa ohliadneme späť, čo sme dokázali? Urobili sme radosť fanúšikom, ale čo sa zmenilo? Nič sa nezmenilo! Veď kto nás ovláda a riadi, politika, kradnú sa peniaze, nič sa nezmenilo.  Jasné, je demokracia, ale čo sa prakticky zmenilo? Vy máte euro a My koruny, môžeme voľne cestovať kam chceme, čo sa teraz tak trochu obracia proti nám, svojím spôsobom. Hádam ešte nie sme tak starí, aby sme nevyrazili znovu a išli do ďalšej rebélie. Proste do ďalšieho životného cyklu, kde sme ochotní urobiť čokoľvek. Jednoducho zapáliť  aj všetky gitary a potom tými gitarami zapáliť celý svet a všetko, aby to bolo vidieť ako pochodeň. To znázorňuje náš nový emblém, nech sa aspoň niečo zmení na tomto svete, lebo ho nechcem stále taký aký je. Takže to je k tejto téme a my by sme radi pre to urobili všetko, čo najpoctivejšie, hlavne čo sa týka muziky, scény a efektov. Nech to vypadá poctivo a do detailu prepracované, aby tí ďalší mladí čo sa dostanú na náš koncert môžu povedať „Sakra môj otec na tomto ujíždel, ale je to fakt dobré“. To je moja ambícia, čoho by som sa rád dožil a preto chceme osloviť aj mladých.

Kedy sa môžeme tešiť na album a prezraď jeho názov?

Vyšli dva single. Jeden v jeseni a druhý nedávno.  Na každom sú po dve veci, ktoré budú na albume a potom sú tam také raritky, kuriozitky, ako napríklad duety Láďu s Tanjou Kráska a Radegast, či ukážka gitarových sól, multimediálna zložka s videami, jedna skladba, ktorá Láďovi nikdy nevyšla na albume, verzia skladby Kam jen jdou lásky mé so symfonickým orchestrom. Ale to boli len tieto single. Album vyjde na jeseň ku príležitosti veľkého turné. Skladby už máme hotové a bude obsahovať 11-12 nových vecí. Niektoré sme už odtajnili a celý ten zvyšok ostáva utajený až do jeho vydania. Podľa reakcii ľudí na tie štyri skladby, čo sa zverejnili, usudzujem, že sa album bude páčiť a jeho názov bude Rebelie rebelů.

Nahrávali ste v štúdiu Rolanda Grapowa. Roland je veľký profesionál a Ty tiež. Ako sa ti s ním pracovalo? Respektíve bude Roland aj hosťovať na nadchádzajúcej novinke?

No určite. My sme si všetci ľudsky sadli, náš gitarista Jirka ho pozná už zo skoršieho nahrávania. Podľa mňa nám to s Rolandom funguje, mám pocit, že sme podobná krvná skupina. Určite bude ako hosť na jesennom turné a ešte na niektorých festivaloch cez leto. Tešíme sa na to a verím tomu, že si dáme spoločnú skladbu od Helloween a on ju s nami odohrá. Ako hosť hrá už na tomto druhom aktuálne novom singli.

Keď už si spomenul festivaly, môžeš povedať, ktoré to budú?

Napríklad v Júli to bude festival Masters Of Rock, kde ako prvá česká kapela odohráme svoje vystúpenie v lukratívnom večernom čase s Rolandom Grapowom, Tanjou a Láďou Křížkom. Takže na to sa tešíme. Ale i veľa dalších.

V novej zostave ste skladby komponovali spoločne?

Väčšinou spoločne, aj keď tie prvé pesničky ma začali napadať pred rokom a pol. Z ničoho nič to začalo prichádzať keď Standa Hranický umrel a mal pohreb a tak ma priamo v tej smútočnej sieni napadla pesnička Supi se slétají. Nejako mi prišla do hlavy a po nej prichádzali ďalšie. Ja som si ich značil a potom sme ich nahrali.  Autorsky sa pridal Láďa a za ním ostatní chalani, pretože oni sú nápadití, takže to bude také kolektívnejšie dielo.

Čo je Tvoja inšpirácia pri komponovaní a aké je Tvoje obľúbené miesto či prostredie, v ktorom tvoríš?

Ako mi inšpirácia prichádza, tak tomu sám nerozumiem. Mne to všetko beží tak, ako sa to stalo v prípade Standovho pohrebu, napadne ma v hlave melódia spolu s textom, alebo tématom a mám potom dve možnosti. Buď si to rýchlo niekam poznačím, alebo si to v rýchlosti naspievam na mobil a je jedno kde to je. Sú to úplne náhodné miesta a nie že by som chodil ku "tečúcemu potôčiku" a tam by ma začali napadať pesničky. Ale je ťažké si to úplne všetko pamätať a Ja neviem odkiaľ tie nápady chodia, ale keď to príde tak to tam je.

Ako som už na začiatku spomenul, úspešné turné na domácej pôde máte za sebou a aj v našej krajine za chvíľu odohráte sériu koncertov. Nepochybujem, že sa na slovenských fanúšikov už tešíš.

My sa samozrejme na slovenských fanúšikov veľmi tešíme. V minulosti sme boli na Slovensku rovnako slávny ako u nás a posledné roky sme jazdili len po nejakých festivaloch a nebolo žiadne turné. Veľmi sa na to tešíme, pretože slovenskí fanúšikovia sú ešte viac bezprostrednejší a prirodzenejší ako českí. To je môj osobný pocit a keď som chodil okolo slovenských dievčat tak boli také bezprostrednejšie a prirodzenejšie, ale fanúšikovia sú všetci takí. Ja mám rád Slovákov, pretože sú to dobrí ľudia po ľudskej stránke. A to sa mi na nich veľmi páči, pretože v Čechách čím ideš bližšie ku Prahe tak to tam tak nejako chladne. Mám rád Slovákov a určite pre nich pripravíme nejakú špecialitu, ale samozrejme im chceme dať to najlepšie z toho čo sme doteraz odohrali. Ale určite si pripravíme nejakú raritku čo sme doteraz nehrali.

Niekedy na Slovensku fungoval fanklub Citron. Ako si bol spokojný s jeho vedením?

No, to bolo úplne úžasné. Jarda Topercer to robil v Banskej Bystrici a doteraz sme kamaráti. Je to úžasný človek ktorý to vtedy viedol pre celú vtedajšiu republiku a bol to jeden z najlepších fanklubov.

Ďakujem za Tvoj čas na moje otázky. Máš ešte niečo na srdci čo by si rád odkázal slovenským fanúšikom?

Tešíme sa na každý jeden koncert na Slovensku. Dúfam, že sa na koncertoch dobre zabavíme a odviažeme. A ešte by som chcel odkázať, nech sme čo najviac spolu. To rozdelenie nebolo v minulosti rozumné riešenie, tak sa poďme trochu viac spojiť.

Pridal: Michal Roháč
Pridané: 02.05.2016
 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky