rozhovor_2016-04-26_Crematory - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

ROZHOVORY
Crematory v súčasnosti vydáva novinku pod názvom Monuments. Udalosti, ktoré prechádzali nahrávaniu by sa dali nazvať ako zlom v dlhoročnej zostave. Minulý rok opustil skupinu gitarista Mathias a toho roku basák Harald. O tom, ako to všetko prebiehalo som sa pobavil s gitaristom Rolfom. Prišlo mi to o to zaujímavejšie, že som dostal odpovede na otázky od čerstvej krvi v skupine.


Ahoj Rolf, dúfam, že máš fajn.
Boli pre Teba posledné mesiace počas nahrávania Monuments veľmi náročné?

Rolf: Nahrávanie šlo celkom dobre. Zostava v kapele je celkom nová a tak sme museli viac skúšať, naučiť sa nové songy, zvyknúť si s novými členmi na tie staršie. Ale nakoniec šlo všetko hladko a boli sme na nahrávanie dobre pripravení.

Nahrávanie bývajú poriadne náročné, ako to bolo vo vašom prípade? Mal si vôbec čas počas tohto procesu čas na odpočinok?

Rolf: Tentoraz bola produkcia o niečo dlhšia ako obvykle. Pretože Mathias opustil skupinu hneď na začiatku, tak skupina musela premyslieť ďalší postup. Ale potom, ako padlo rozhodnutie, pokračovali sme. Normálne ale nahrávanie nie je tak náročné a ani to nerobíme na jeden záťah. Vždy mávame pauze medzi jednotlivými časťami. Náš producent Kole má na starosti mnoho vecí a my s ním pracujeme keď má voľno a tak to zaberie väčšinou viac času ako u iných skupín. Práve to nám dáva viac času na prípravu medzi jednotlivými nahrávkami, a potom to ide skoro hladko.

Zmenili ste gitaristu…a čo viac od minulého roku je s vami ešte jeden. Čo bolo myšlienkou pribrať ešte jedného?

Rolf: Skupina zverejnila na svojich stránkach a na Facebooku, že hľadá nového gitaristu s čistým vokálom. Nakoniec sme s Tossem zostali dvaja z tisícky záujemcov. Kapela sa rozhodla vyskúšať to s obidvoma. Znelo to dobre a personálna spolupráca bola tiež dobrá, tak sa nakoniec rozhodlipokračovať s nami obidvomi. Hlavnou myšlienkou nebolo nájsť presnú kópiu Matzeho, ale namiesto toho prísť s niečím neobyčajným ale silným.

Pre mňa bolo prekvapením, že sa Harald rozhodol opustiť skupinu toho roku. Ako v jeho prípade, tak aj Matze uviedli, že je to z osobných dôvodov. Je to Pravda alebo je niečo v pozadí?

Rolf: Pokiaľ ja viem, nič iného za tým nie je. Harald sa stal otcom a chce tráviť čas so svojím novým potomkom. Takže sa rozhodol skončiť s hraním a my sme museli akceptovať jeho rozhodnutie.

Po pravde, po toľkých rokoch spolu to bolo riadne zemetrasenie v zostave…a zvlášť pred vydaním nového albumu.

Rolf: Museli sme sa s tým vyrovnať a skupina po krátkej frustrácii sústredila na energiu a jej pozitívne vibrácie. Samozrejme je to hlboká rana v zostave ale znie to dobre a teraz sa každý v skupine teší na budúcnosť. Musíme sa zmieriť s tým čo je. Niekedy je to dobrodružstvo ale ukončenie činnosti pre nás nebola alternatíva.

Novinka bude na svetle sveta čoskoro. Nesie názov Monuments, je to preto že oslavujete dvadsaťpäť rokov na scéne alebo že sa cítite ako piliere na hudobnej scéne?

Rolf: Skupina je veľmi hrdá na to čo dokázala za poslednýchdvadsaťpäť rokov a skutočne sme šťastní, že ešte stále fungujeme. Taktiež názov albumu potvrdzuje týchto dvadsaťpäť rokov tvorby spolu so všetkými vzsostupmi a pádmi, ktoré nás za toto obdobie postretli. Chceli sme dokázať, minimálne pre nás, že stále dokážeme  vydať dobrý album a dodať ho spolu s vražednou show.

Videl som článok k novému albumu zo slovami „tvrdý, tučný a nadržaný“. Prečo práve nadržaný?

Rolf: Vždy sa chceme cítiť ako by to bolo prvý krát. Hudba je pre nás rozkoš, ktorá nás rozhýbe. Je to trochu provokujúce ale krátke, takže len toľko.

Váš štýl ste v podstate nemenili po celú vašu kariéru a na novinke je hneď niekoľko skladieb, kde Felix absentuje a znie tam iba čistý vokál. To nie je pre vás až tak typické...

Rolf: No, v súčasnosti máme speváka v podobe Tosseho, ktorý má veľmi široký záber. Dokáže so svojím čistým hlasom pracovať v nízkych partiách a nemá problém ani s tými vyššími. Keď sme ním boli prvý raz v štúdiu skúšali sme všetky možnosti a zapadlo to dobre do celkového soundu Crematory a aj spolupráca s Felixom bola v tomto prípade v pohode. S Tossem teda môžeme dať nášmu prejavu vyššie grády. Jedna z prvých jeho skladieb bola Raven’s Calling a tým nás úplne dostal.

Ako by si teda opísal novinku Monuments?

Rolf: Sme veľmi šťastní a nadšení novinkou. Je dosť energická a plná variability. Sú tam elektronické prvky, ktoré znejú moderne a sviežo. Obsahuje tvrdé gitarové riffy a silné groov party, temné klávesové linky sú kombinované so zabijáckymi growlingami a nádhernými čistými vokálmi. Myslím, že je to kombinácia pôvodných prvkov Crematory, odrážajúcich minulosť, ale pripravených do budúcna.

Koho bola pôvodná myšlienka nahrať novinku v odlišnom štýle než predchádzajúce?

Rolf: Vzhľadom na to, že skupina má dvoch gitaristov, bolo celkom jasné, že musia vystupovať aj na novom albume. A je to skutočne rozdiel mať dvoch gitaristov namiesto jedného. Je tam viac na nás viac tlaku od kapely, čo sme cítili v skúšobni a tak nám prišlo prirodzené pretransformovať to všetko na album. Novinka teda vykazuje viac gitarovej sily a tvrdosti a trochu menej elektronických prvkov, ale je to klasické Crematory.

Obal albumu vyzerá tiež odlišne od ostatných, kto bol tvorcom?

Rolf: Má to na svedomí Peter Sallai. Pracoval už na predchádzajúcich dvoch albumoch. Chceli sme pre nás vytvoriť Monument a tým potvrdiť, že sme stále schopní nahrať výborný album a dodať modernú nahrávku ako Crematory. Obal by mal vyjadrovať našu hrdosť na výšiny aké sme dosiahli. Áno skutočne sme hrdí a milujeme to a myslíme si, že aj fanúšikovia to budú tiež milovať.

Je niečo, čo by si chcel na nahrávke zmeniť? Myslím, keď teraz počuješ nahrávku s odstupom času.

Rolf: Pokiaľ počúvaš album, ktorý si vytvoril v minulosti, vždy by si chcel niečo zmeniť tam alebo inde. Nahrávka je však odrazom momentov odohrávajúcich sa v štúdiu, kde musíš urobiť rozhodnutia ihneď a na záver budeš musieť povedať, že je hotovo. A to je dobre. Držíme sa toho. Vždy môžeš urobiť zmeny, otázkou ale je, boli by lepšie?Sme naozaj spokojní s albumom, odráža ťažkosti, ktoré sme mali a skvele sa hodí na našu novú situáciu. Odpoveď je jednoduchá, nie nič by sme nemenili.

Tešíš sa na turné?

Rolf: Síce nemáme plánované turné, ale potvrdili sme niekoľko show v kluboch a niekoľkých festivaloch ako WGT, BangyourHead Festival a samozrejme Metalfest v Plzni. Vyzerá to veľmi sľubne. Budeme maťjednu špeciálnu show k uvedeniu albumu, ktorá nesie názov Crematory and Friends Festival v Manheimu 30.4. spolu s ďalšími štyrmi skupinami, ktoré majú blízke spojenie s Crematory. Znieme skutočne dobre a fakt sa tešíme predviesť nový materiál pred publikom.

Máš nejakú správu pre fanúšikov na Slovensku?

Rolf: Mám tu síce na to málo priestoru, ale rád by som, keby viacej kupovali albumy než ich streamovali. Pokiaľ album streamujete, sú z toho tak mizivé príjmy pre kapely, že to podľa mňa vôbec nemá cenu robiť. Dobrá kultúra a umelci proste potrebujú podporu.

Želám vám skvelé publikum na turné a snáď sa uvidíme na Metalfeste v Plzni.

Verím že sa uvidíme niekde na živom vystúpení Crematory Monument a tešíme sa na vystúpenie v Plzni!

Ďakujem Ti pekne za tvoj čas

Rolf: Vďaka!

Pridal: Henry
Pridané: 26.04.2016

  

 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky