rozhovor_2016-02-28_Varg - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

ROZHOVORY

  

Varg sú späť s novou nahrávkou a nám sa podarilo položiť im zopár otázok aj v takomto hektickom období. Slovo si vzali Hati a Managarm.
 

Zdravím vás. Som veľmi rada, že ste si našli čas. Novinka je von, aký je to pocit?

Ahoj, žiadny problém! Je to pre nás potešenie. Posledný album Guten Tag vyšiel pred 3 rokmi. Veľmi sa tešíme na odhalenie príšery „The End of all Lies“. Samozrejme každé vydanie je vzrušujúce, ale tento krát to trvalo dlho a toto je úplne nová úroveň.

Ako by ste porovnali nový album s predchodcami. Je tu niečo, čo ste ešte v minulosti nepoužili?

No, základ zostal. Veľmi tvrdé, nahnevané s chytľavou melódiou. Keď budeš album počúvať, určite budeš vedieť, že je to Varg. Čo je ale nové, tak pridanie čistých vokálov. Pre porovnanie s Guten Tag, mali sme veľa času na prípravu albumu. Boli sme schopní sa viac sústrediť na jednotlivé skladby. Výsledkom sú najlepšie skladby, aké sme kedy vytvorili. Sme spokojní na 100%. Anna Murphy (Eluveitie) tiež pridala svojou prítomnosťou v skladbe Dance of the Death. To je ďalší prvok, ktorí sme ešte pred tím nepoužili.

Album sa volá “The End of All Lies“(Koniec klamstiev). Ako ste sa dopracovali k tomuto názvu. Aké lži by mali byť ukončené?

Všetci sme denne obklopení klamstvami. Politika, média, sociálne siete a samozrejme naše vlastné lži, ktoré si nahovárame. Pri počúvaní je to na tebe, ktoré klamstvá ukončíš. Buďte k sebe úprimní a pýtajte sa otázky. Svet nie čierny ani biely, hoci ľudia sa snažia nám to nahovoriť.

Ako dlho ste na albume pracovali. Od úplne prvých náčrtov...

Písanie samotné začalo na začiatku 2013 a skončili sme v lete 2014. Potom sme všetko preniesli do štúdia, a to trvali tiež asi rok. Všetko muselo byť dokonalé.

Vydávate album aj v nemčine? Keďže aj cover je aj v nemčine?

V roku 2012 sme odohrali turné po Severnej Amerike a veľa fanúšikov nám povedalo, že milujú našu hudbu, no nerozumejú o čom spievame. Preto sme sa rozhodli urobiť album aj v angličtine, aby ľudia a poslucháči mohli preniknúť hlbšie do textov a celého hudobného konceptu. Vydávame dvoj-CD vo verzií digipak, ktoré obsahuje nemeckú  ako aj anglickú verziu albumu. Limitovaná edícia obsahuje  ešte aj inštrumentálne verzie všetkých skladieb.

Čo boli vaše hlavné inšpirácie pri písaní a skladaní hudby na nový album?

Každý mal niečo iné. Nemôžem povedať, že by sme počúvali nejaké kapely, ktoré by nás ovplyvnili. Jednu vec, ktorú si ale pamätám je, že Managarm napísal skladbu „Rain of Ash“ po tom, ako bol na koncerte Katatonia. To v tej skladbe počuť, haha.

Ako by ste okomentovali cover artwork? Hlavne rolu muža na ňom?

To nie je len klamár, on reprezentuje klamstvo! Pozri sa na jeho jazyk napríklad. Okrem toho tam je viac symbolov, ktoré majú svoj špecifický význam. Chceli sme zobraziť názov albumu veľmi špeciálne a myslíme si, že to vyšlo.

Varg znamená po švédsky vlk, ak sa nemýlim. Vo viacerých skladbách spievate o tom, že ste „svorka vlkov“. Je to naozaj tak?

Predovšetkým sme svorka, no zároveň aj naši priaznivci sú súčasťou tejto svorky! Chceli by sme touto cestou pozvať všetkých, aby sa do tejto svorky pridali. Je to len o tom, aby sme mali čistú myseľ a ducha. Je nám úplne jasné, že úspech by sme bez fanúšikov nikdy nedosiahli. Pre nás je Varg a fanúšikovia jedna rozrastajúca sa rodina. Sme svorka a spolu sme silní.

Ako ste vlastne prišli na názov kapely Varg?

Fenrier to vymyslel, keď s Frekim zakladali kapelu. Neviem presne, podľa čoho to vymysleli, no určite to nemá žiadne prepojenie na Burzum, haha.

Zaujímate sa aj o pohanskú mytológiu?

Zvykli sme počúvať veľa takých kapiel a samozrejme sa o túto tematiku aj zaujímame. Ale všetci starneme a záujmy sa časom menia. Naša hudba sa v priebehu času od prvej nahrávky Wolfszeit doteraz podstatne zmenila a to preto, lebo sa nechceme dookola opakovať. Ale musím povedať, že poznáme svoje korene veľmi dobre a niečo pohanské nám v srdciach stále zostalo. Napríklad skladba Einherjer je typickou pohanskou skladbou. Všetci ju milujeme! Myslím si, že sme vytvorili veľmi jedinečnú a modernú verziu pohanského metalu. Radi to nazývame „wolf metal“.

Všimla som si, že viaceré kapely zamerané na podobnú hudbu, akú robíte vy používajú červenú a čiernu farbu ako formu líčenia. Čo to predstavuje pre vás?

To je naše vojnové maľovanie. Nebudeš tomu asi veriť, ale keď sme odmaľovaní, sme celkom pekní chlapci. Maľovanie nám pomáha nastaviť sa  na agresivitu a silu, ktorú na koncerte potrebujeme. Je to ako rituál. Keď sa začneme maľovať, mení sa aj naša nálada. Sme koncentrovanejší! A naozaj to pomáha. Vyzerá to dobre, haha!

Mohli by vás slovenskí fanúšikovia vidieť na koncerte u nás?

Na Slovensku sme už hrali v roku 2010. No nanešťastie sa nám odvtedy nepodarilo vrátiť sa. Vtedy to bol naozaj výborný koncert! Takže, ak to čítajú aj nejakí promotéri. Tu sme! Kľudne nás kontaktujte! Sme pripravení sa vrátiť!

Niečo dodať či odkázať vašim fanúšikom nakoniec?

Chceli by sme sa poďakovať všetkým fanúšikom na Slovensku! Je úžasné vidieť, že tá naša svorka je čím ďalej tým väčšia. Dúfame, že sa čoskoro na Slovensku opäť uvidíme!!

Chcela by som sa vám veľmi poďakovať za váš čas a interview. Užite si turné s novým albumom!

Ďakujeme, určite budeme mať skvelé turné!

Pridal: Dominika Nováková
Pridané: 28.02.2016
 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky