rozhovor_201510-13_Nalle_Pahlsson - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

ROZHOVORY

Dámy a páni, opäť vám prinášame zaujímavý rozhovor. Tento krát sa nám podarilo vyspovedať skvelého švédskeho hudobníka - Nalle Påhlssona, ktorý nám prezradil mnoho informácií o najnovšom počine z jeho dielne– albume ROYAL MESS.Ahoj Nalle. Veľmi sa teším, že sa mi konečne podarilo rozprávať sa s tebou. Tvoj sólo album je konečne von. Si spokojný s výsledkom?

Zdravím!!! Som rád, že môžem byť súčasťou vášho magazínu!!
A áno, som veľmi spokojný. Je presne taký, aký som chcel, aby bol.

Práve som ho nazvala ako sólo album. Je v poriadku ho takto nazvať?

Určite! Je to môj album, ku ktorému sa pridalo veľa mojich kamarátov, aby mi s ním pomohli. Som šťastný, že sa všetci chceli pridať do tohto projektu.

Hudbu na album Royal Mess si zložil alebo skladal už dávnejšie. Bolo náročné nájsť si dostatok času  na samotnú prácu na ňom?

Áno, bolo to náročné. Musel som doslova hľadať čas, aby som skladby dokončil. Venujem sa mnohým iným veciam a dnes teda nie je jednoduché byť hudobníkom, myslím po finančnej stránke, hoci aj na takej úrovni ako som ja. Funguje to na princípe, že čas sú peniaze, ale peniaze sú tiež čas! Rád by som si kúpil nejaký ten čas, ale kde sú tie peniaze?

Musím sa priznať, že prvá vec, ktorá ma zaujala a ktorá sa mi naozaj páči je názov tohto projektu. Spojil si dokopy dva úplne odlišné prvky, ktoré ale popritom fungujú. Bol to zámer?

Tiež sa mi to páči! Myslím si, že dokonale odráža môj život a tiež aj to, ako vidím súčasnú situáciu vo svete. Je tu toľko skvelých a nádherných vecí, no zároveň aj neskutočné množstvo chaosu a neporiadku. Okrem toho názov však odráža aj môj záujem o filmy o stredovekých kráľoch a kráľovnách. Zároveň sú aj súčasťou mytológie a tiež musím povedať, že sú aj súčasťou kultúry mojej krajiny. Dnes už ale môj život nie je neporiadok – naopak cítim sa ako kráľ! (smiech)

Reprezentuje názov aj hudbu samotnú?

Povedal by som, že ani nie. Ale znie a vyzerá to dobre. Myslím si, že názov reprezentuje mňa, kto som a tiež aj logo vyzerá skvele!

Je tvoj život a tvoje zážitky a skúsenosti aj hlavnou inšpiráciou pre tento album?

O nahratí tohto albumu som sa rozhodol ešte v roku 2011, keď som sa vzdal pitia. Samozrejme tá myšlienka bola niekde v hlave už aj skôr, no to bol ten správny čas na zmenu môjho života. Chcel som sa vzdať zlých návykov, prekonať to a venovať sa miesto toho niečomu zmysluplnému – kvôli vlastnému dobru. A späť k tvojej otázke, áno texty sú zväčša založené na vlastnej skúsenosti. Môj kamarát a kolega Anders Lundquist so mnou písal texty a s väčšinou z nich mi aj pomohol. No väčšina slov, myšlienok a nápadov je z mojej hlavy.  Anders má talent dať všetko dokopy tak, že to znie veľmi priamo. Je skvelý!

Názvy skladieb a ich texty, najmä v piesňach ako “Hell City“, “Mr. Freedom“ alebo “Gold Digger“ mi pripomínajú situácie z reálneho života. Skrývajú sa za nimi skutočné príbehy, tvoje skutočné príbehy?

Áno, je to tak. „Hell City” a ”Gold Digger“ sú o rovnakej žene. Bol som totálne slepý a počas len ôsmych mesiacov som prišiel o 12 000 dolárov. Nie som bohatý, ale v tej dobe som predal dom a na nejaký čas som mal proste viac peňazí. Ona bola múdra a ja hlupák! Vedela ako ma zmanipulovať. No vina je na mojej strane, pretože som bol idiot. Stále mi dĺži peniaze za operáciu pŕs. Dohodli sme sa, že mi polovicu vráti, je to okolo 2500 dolárov. Dnes ale tvrdí, že celá suma bola vlastne dar. To je totálna lož! To je moja odmena. (smiech)
„Breakout“ je o ďalšom chaotickom vzťahu, ktorý som mal tak 7-8 rokov dozadu. Riadok z tejto skladby – ”Spásu som dostal cez údery do tváre” – je úplná realita. Raz ma udrela do tváre tak silno, že som spadol do vane! Ale v podstate to vypovedá viac o mne než o nej. Čo ja viem. Bol som stratený, no dnes viem, že som našiel svoj domov.

Na albume je mnoho hostí. Ako sa ti s nimi spolupracovalo? A bol si to ty, kto rozhodol o toľkých hosťoch na jednej nahrávke?

Chcel som, aby sa moji kamaráti a kolegovia pridali – to je všetko. Sám osobne som ich všetkých požiadal. S každým z nich som už hral, okrem Kristiana Niemanna. No poznám sa s ním trošku a obidvaja sme spojený cez kapelu Therion. Kee Marcella poznám od roku 1982. Ian Haugland a Mats Levén sú tiež hudobníci, s ktorými som už zdieľal spoločné pódium a tak ďalej. Každý z nich na album priniesol niečo vlastné a priniesol som si tam aj kúsok z detstva v podobe Micka Hujanena a dobrého kamaráta Lasse Anderssona či Igna Jover zo Španielska. Počula si už o nich? Povedal by som, že nie, no sú to skvelí kamaráti a fantastickí hudobníci. Preto tam všetci sú!

Bolo náročné z produkčného hľadiska nahrať materiály s toľkými ľuďmi? Predpokladám, že sú všetci dosť vyťažení.

Vlastne nie. S technikou a možnosťami, aké dnes máme, nie. Dnes môžeš nahrávať aj doma, kedykoľvek máš čas a potom to len pošleš cez internet. Jediný, kto prišiel ku mne domov aby nahral svoje časti, bol Henrik Bergqvist z kapely The Poodles. S ostatnými sme boli v kontakte po telefóne, čím som ich vlastne aj inštruoval. Po nahratí mi to poslali.  

“Tento album znamená novú kapitolu v mojom živote!” - toto je napísané v booklete albumu. Čo si chcel povedať tou novou kapitolou?

Dnes som stopercentne triezvy. Som zdravší a šťastnejší ako kedykoľvek predtým. Nová kapitola pre mňa znamená aj, ako som už spomínal skôr, urobiť niečo tvorivé a dobré namiesto plýtvania času. Keď si opitá alebo máš opicu, nič neurobíš a ani nie si veľmi dobrý spoločník.

Páčia sa mi promo fotky, na ktorých máš na hlave korunu. Myslel si s tým niečo konkrétne?

Áno – každý deň! To, že mám svojich priateľov, rodinu, mačky, hudbu a domov! Keď sa jedná o peniaze, nie som bohatý, no v osobnom živote som milionár!

Už si hral všetky možné druhy hudby. No mňa by zaujímalo, aká ťa v skutočnosti inšpiruje ako umelca a človeka?

Klasický hardrock ako Deep Purple, Led Zeppelin, Black Sabbath, AC/DC, KISS a mnohé iné. Sú mojim hudobným základom. Neskôr som sa, začiatkom osemdesiatych rokov, začal venovať americkým kapelám ako Journey, Foreigner a ToTo. Ale mám rád rôzne žánre. Napríklad soul a podobne - Stevie Wonder, Earth, Wind & Fire... Je toho veľa.

Viem, že toho máš veľmi veľa...albumy, koncerty. No keď máš voľný čas, čomu ho venuješ? Máš nejaké špeciálne záujmy?

Som zberateľ KISS merchu!!! Milujem to! Moja izba je preplnená vecami KISS! KISS pre mňa znamenajú veľmi veľa! Voľný čas poväčšine trávim doma so synom a dcérou. Niekedy čítam biografie mojich starých idolov. Posledná, ktorú som čítal, bola kniha „No Regrets“ od Ace Frehleyho.

Čítala som, že sa zajímaš o históriu. Je to pravda?

No expert nie som, ale áno, mám rád históriu!

Na záver by som sa ti chcela veľmi pekne poďakovať za tvoj čas a ochotu. Prajem ti všetko najlepšie aj s novým albumom!

Ďakujem a aj ja tebe prajem všetko dobré!
Tack så mycket – ako hovoríme po švédsky! (smiech)

Pridal: Dominika Nováková
Pridané: 13.10.2015

  

 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky