rozhovor_2015-11-28_Shadowside - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

ROZHOVORY

Brazílska kapela Shadowside sa pri príležitosti privítania nového člena, všetkým známeho Magnusa Roséna (ex- Hammerfall) rozhovorila o novinkách, plánoch, ale aj minulosti a ťažkých časoch, ktoré zažívali. K rozhovoru sa podujali hneď dvaja členovia kapely, a to speváčka Dani Nolden a nováčik v kapele Magnus Rosén. Čo nám prezradili už nájdete nižšie ...Shadowside rastie a plánuje vydávanie nového albumu. Stále je ale ťažké zistiť presný dátum vydania. Mohli by ste nám to trocha osvetliť?

Dani: Plánujeme novinku nahrávať v júni 2016, takže dátum vydania ešte nie je stanovený, ale určite vypustíme nejaké kúsky aj skorej! Budeme zverejňovať videá z nahrávania, možno dokonca zahráme zopár koncertov na zohriatie pred vydaním.

Magnus:  Prvý a druhý album Hammerfallu sme nahrávali v štúdiu Fredman vo Švédsku. Glory to the Brave aj Legacy of Kings. Podľa môjho vkusu ide o dva najlepšie albumy Hammerfall, takže sa cítim veľmi pozitívne a som plný nádeje, čo sa týka tohto nového albumu.

Čo môžeme očakávať od nového albumu? Môžete nám predstaviť album Inner Monster Out a pripravovanej novinke?

Dani: Album Inner Monster Out bol naším najväčším úspechom. Bol vydaný v roku 2012 a dostal nás podstatne ďalej, ako sme si mysleli, že nás dostať môže. Dostal sa do zoznamu najlepšie predávaných albumov rebríčka BURRN, čo je rockový a metalový rádiový rebríček v USA.  Je silný, priamy a pokúšali sme sa udržať v tomto albume rovnováhu medzi intenzitou, melódiou, agresivitou, nakoľko sme sa bavili o rôznych veciach v kapele a chceli sme si ceniť všetky vkusy, ktoré máme v kapele. Teraz teda pracujeme na evolúcií albumu Inner Monster Out ... držíme sa toho, že je veľmý silný, pracujeme s chytľavými melódiami a chceme, aby to bolo zaujímavé, ale zároveň jednoduché, aby sme mohli headbangovať. (Smiech)

Magnus: Dúfam a verím, že naše rôzne pôvody a vkusy dajú novému albumu nový rozmer v hudbe. Okrem toho, v Hammerfall som nikdy nemal príležitosť skladať, takže som neuveriteľne šťastný, že som dostal túto príležitosť, vďaka ktorej môžem ovplyvniť hudbu. Písal som nejakú hudbu spolu s gitaristom Kinga Diamonda Andym LaRocquem a možno ich Shadowside použije alebo ovplyvnia nový album.

Dani: Vlastne sme sa práve odhlásili zo Skypu, kde sme celá kapela komunikovali a púšťali sme si nejaké melódie. Hudba, ktorú nám Magnus ukázal, veci, ktoré napísal s Andym zneli vynikajúco!

Mnoho kapiel sa rozpadá kvôli takzvaným rozdielom v hudobnom vkuse a rôznym pôvodom ... my ich naopak vyhľadávame. Milujeme ich. Ako povedal Magnus, radi udržiavame veci zaujímavými.

Nový album nahrávate vo Švédsku, opäť v štúdiu Fredrika Nosdströma. Čo vás priviedlo k tomuto rozhodnutiu?

Dani: Všetko išlo neuveriteľne dobre, keď sme u Fredrika nahrávali album Inner Monster Out! Fredrik nám ako kapele neuveriteľne rozumie a vie presne, aký presne zvuk hľadáme. Vie ako posunúť naše hranice. Máme niečo ako pravidlo, že nikdy nepracujeme s rovnakým producentom, pretože máme pocit, že nás spozná a prestane skúšať naše možnosti. Proste by len pomáhal udržiavať formu, ale neposúva vás ďalej. Pri Fredrikovi sa tak ale necítime. Máme pocit, že je toho veľa, čo môžeme týmto partnerstvom ešte dosiahnuť. Sme všetci priatelia, prišiel nás pozrieť aj na našu show v Gotheburgu a užívame si našu spoluprácu, takže myslím, že to bude na albume aj patrične cítiť.

Magnus: Fredrik je najlepší. Pred pár rokmi získal v Japonsku cenu najlepšieho producenta. Ja osobne som si veľmi istý rozhodnutím Shadowside vo výbere štúdia a producenta.

Cesty Shadowside sa rozišli s Fabiom Caritom. Na druhej strane ste privítali známeho basáka Magnusa Roséna. Ako by ste popísali aktuálnu situáciu v kapele?

Dani: Neviem, ako dokáže Magnus brať komplimenty. (Smiech) Ale skutočne verím tomu, že sme v kapele privítali jedného z najlepších basákov na svete, takže sa neuveriteľne tešíme na prácu na tomto albume. Myslím, že to bude poriadna sranda, pretože prijímame názory nás všetkých lepšie ako kedykoľvek pred tým. A ja milujem tento spôsob práce, pretože keď je potom album dokončený, každý cíti hrdosť a to, že je jeho súčasťou. A to je veľmi dôležité ak chceš, aby to v kapele klapalo dlhodobo.

Magnus: Je mi cťou byť znova na ceste metalovej hudby. Je to už viac ako 8 rokov odvtedy, čo som skončil v Hammerfall. A vždy som miloval Brazíliu. Bol som v Brazílií 8 krát s Hammerfall a s mojou charitatívnou sólo basovou šou, na ktorú lístok stojí 2 kilá jedla. Toto jedlo sa nasledujúci deň potom rozdalo vo favelách. (Brazílske ghettá, v ktorých žijú najchudobnejšie vrstvy obyvateľstva.
pozn. autora) Hudba dokáže spôsobiť zmeny.
Keď ma Shadowside kontaktoval a po tom, čo som počúval ich hudbu, cítil som, že je opäť čas vrátiť sa k metalovej hudbe. Mám z toho celého teda dobrý pocit.

Nebude problém v tom, že Magnus nie je z Brazílie? Nebude problémová vzdialenosť?

Dani: Nemyslím si ... aspoň nie pri dnešných nízkych cenách medzinárodných letov. Len pred pár dňami som letela z Gotheborgu do Sao Paula za menej ako ma tu stojí letenka z jedného štátu Brazílie do druhého. Dnes vďaka internetu, lacnej leteckej doprace a aj vďaka tomu, že nový album aj videoklip budeme točiť vo Švédsku, nevidím žiadny problém. To, že nie je Brazílčan vôbec nevidím ako problém. Je to vlastne dobre. Rôzne kultúry prinášajú rôzne pohľady na hudbu.

Magnus: Len si dám raňajky v nejakých 10,000 metroch a som tam. (Smiech) Moja matka mi vždy hovorila, že má pocit, že som s Južnou Amerikou nejako spojený. Možno to bude mojím predošlým životom. (Úsmev) Takže ak sú Brazílčania spokojný so mnou, som si istý, že ja si to určite užijem.

Viac ako rok ste ako Shadowside nemali koncerty ani Turné, teda okrem jednej show s Angrou. Ako ste trávili tento čas?

Dani: Vlastne to bola pre mňa dosť temná doba. Myslím, že toto je dokonca prvý raz, čo o tom hovorím verejne. Strávila som ten rok bojom s depresiami. Mal to byť rok, kedy sme sa mali venovať písaniu skladieb, ale ja som proste nedokázala fungovať. Chalani našťastie písali a rešpektovali to, že som potrebovala nejaký ten čas na to, aby som sa dala dohromady. Podporovali ma, rovnako ako ma podporoval môj snúbenec a rodina. Nemala som samovražedné nálady, nebola som vlastne ani nešťastná. Bola som len prázdna a bolo to dosť divné. Tá show s Angrou bola vlastne momentom, kedy som si uvedomila, že niečo nie je v poriadku. Bola to totiž perfektná show a ja som z toho nemala vôbec nič. Žiadnu radosť, proste nič. Nemohla som spávať. A pritom s mojím životom nebolo nič zlé. Cítila som sa takto už niekoľko rokov a neuvedomila som si, že niečo sa deje. Po roku liečby a obrovskej podpore od všetkých okolo mňa konečne viem, aké to je byť normálnou. Konečne zas viem spievať, usmievať sa, pozerať sa do budúcnosti ... zas som šťastná, keď sa stane niečo dobré a zas môžem písať skladby. Rozhodla som sa napísať skladbu pre ľudí, ktorí sú na tom podobne. Aby vedeli, že nie sú sami a aby vedeli, že existuje nádej.

Ak máš voľno a si OK, ako rada tráviš svoj voľný čas? Predpokladám, že aj teraz ho máš dosť ...

Dani: Rada čítam, hrám sa na počítači, navštevujem nové miesta. Predpokladám, že budem asi jasný šprt. (Smiech)

Magnus: Žijem vo švédskych lesoch a milujem prírodu. Rovnako mám aj nejaké ďalšie hudobné projekty s mojou sólo basovou hudbou, The World Changes, takže môj voľný čas je hrou na base, príroda a práve pred nedávnom som sa stal ambasádorom The Hunger Project World Wide, čo môžete nájsť na http://hungerprojektet.se
Napĺňa ma to hrdosťou. Môžem vďaka tomu používať moju hudbu na dobré účely.

Teraz vám pomaly oddych končí. Mohol by si nám predstaviť plány Shadowside na nasledujúci rok?

Magnus: Dúfam, že vo februári 2016 budem v Brazílií a možno popri práci na novom albume stihnem aj nejaké sólo charitatívne koncerty. Mojím želaním je, aby sme začali s turné hneď po vydaní albumu a aby boli koncerty čo najenergickejšie.

Hlavnou otázkou pre Európu bude, či prídete a ak áno, či budete hrať ako headliner alebo zahráte ako podpora pre väčšiu kapelu?

Dani: Ostatné turné sme odohrali s Helloweenom a Gamma Ray. Chceli sme len hrať a nezáležalo nám na tom, či to bude ako predkapela alebo ako headliner. Chceli sme len hrať toľko koncertov, koľko sa dalo a počas turné k ďalšiemu albumu chceme použiť rovnakú stratégiu
hrať toľko koncertov, koľko zvládneme.

Magnus: Myslím, že myšlienkou je hrať našu hudbu všade tam, kde ju budú chcieť počuť. V Brazílií, Európe, Ázií, Kanade a tak ďalej. Či už ako headliner alebo nie, na tom nezáleží. Na čom záleží je to, aby sme ponúkli ľuďom skvelú metalovú show ľuďom!!!

Čo pre vás znamená možnosť pracovať v hudobnom priemysle?

Magnus: Je to celým mojím životom, mojou životnou misiou a mojou vierou v to, že hudba dokáže zmeniť svet.

Dani: Neviem si predstaviť sama seba v inej pozícií. Mám aj iné projekty, ktoré nesúvisia s hudbou, ale všetky súvisia s hudobným priemyslom
robím manažment a konzultácie iným kapelám. Milujem hudobný priemysel ako celok, samozrejme najviac ale milujem hudbu! Neviem si predstaviť, že by som žila bez nej.

Dostali sme sa na koniec tohto rozhovoru. Ak je ešte niečo, čo by ste chceli povedať, tu je váš priestor ...

Magnus: Bude to zábava a obrovská radosť pracovať so Shadowside a byť zas po 8 rokoch na metalovej ceste. Teším sa na to, ako budeme postupovať vyššie a vyššie na úroveň, kde budeme môcť získať viac fanúšikov a snáď aj osloviť ľudí prostredníctvom hudby.

Dani: Veľmi si ceníme každú podporu, ktorej sa nám dostane, takže veľké vďaka ide fanúšikom, ale aj Hellmagazine. Boli ste na nás skvelí. Tešíme sa na to, kedy opäť vyrazíme na turné, takže snáď sa čoskoro všetci vidíme!

Pridal: Samuel Sámel
Pridané: 28.11.2015

  

 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky