rozhovor_2015-11-07_Abstract - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

ROZHOVORY

Dve dekády na hudobnej scéne. Nejedna kapela z Banskej Bystrice sa už dožila tohto jubilea a momentálne sa ku nim zaradila aj inštrumentálna kapela Abstract. Slovo dalo slovo a tak som si pri tejto príležitosti pripravil otázky aby aj vám niečo z histórie, ale hlavne o pripravovanej dvojdňovej akcii povedal viac gitarista a zakladateľ kapely Peter “Lego“ Lengsfeld.20 rokov na scéne. To je dosť dlhá doba. Ako by si bilancoval dosavadnú kariéru?

Bolo aj zle, bolo aj dobre a bolo aj úplne geniálne !!  Je za nami kopec skúseností, veľa investovaných peňazí, množstvo skúšok, koncertov a spoločných zážitkov ktoré nám už nik nezoberie. Niektoré veci sme mohli spraviť inak ale to už nezmeníme. V konečnom dôsledku som spokojný !!

Počas tejto doby sa v kapele vymenilo množstvo hudobníkov. Mohol by si povedať čo bolo príčinou personálnych zmien?

Vždy to bolo rôzne . Napríklad náš prvý bubeník Ludo Balog odišiel z kapely kvôli pracovnej vyťaženosti a rodine. Petra Gablíka, ktorý bol jeho nástupcom a v kapele pôsobil 10 rokov sme zase vyhodili my, kvôli už potom malému záujmu o kapelu. Celkovo z bubeníkmi som to mal v kapele za tú dobu veselé veru. Klávesák Matej ´ Freedom ´ Sloboda  dal  zase prednosť vážnej hudbe a kompozícii. No a Palo Gablík z ktorým som kapelu zakladal a pôsobil v kapele až  do konca minulého roka zase dá sa povedať vyhorel. Nechcelo  sa mu už chodiť po koncertoch a ani sa nejako aktívne angažovať  v kapele a tak sme ho museli nahradiť. Takže asi tak v skratke .   

Určite si spomenieš na svoju prvú gitaru a svoje prvé tóny. Kedy to bolo a ktoré boli tvoje hudobné vzory v začiatkoch?

Jasné ,že si spomeniem . Najprv som si kúpil klasickú táborákovú španielku za vtedy 250 kčs a na tej som sa učil prvé akordy. No prvá elektrická gitara  bola  Jolana Diamant  takzvaná Diamantka. Už neviem presne od koho som ju kúpil no strašne som tú gitaru mal rád. A prvé tony viem tiež presne. Bola to Metallica a ich For Whom The Bell Tolls. Bolo to tak v roku 1993/94 tuším. A moje hudobné vzory v začiatkoch? Absolútne klasika tej doby čiže METALLICA , MEGADETH , DEATH , SEPULTURA , PARADISE LOST , HELLOWEEN alebo ANTHRAX.

Určite ich máš stále rád. Ktoré kapely, či hudobníci si v súčasnosti získali tvoju pozornosť?

Teraz si z toho obrovského množstva vyberám len tak sporadicky čo sa mi páči. Veľmi mám rád solovú tvorbu IHSAHNa. Páči sa mi aj nórsky SHINING, poľská VESANIA, alebo najnovší album talianských SADIST a amerických OBITUARY.

Máte za sebou množstvo tuzemských či zahraničných koncertov. Na ktoré z nich rád spomínaš?

No na všetky koncerty si teda nespomeniem ale rád spomínam na koncerty ktoré sme odohrali tu v našom rodnom meste. Tie boli skoro vždy skvelé. Potom skvelé koncerty boli v Rusku, Bielorusku, Ukrajine, Maďarsku alebo  Rumunsku. Samozrejme v čechách. Vieš čo všade nám je dobre kde sa prídu na nás pozrieť naši fanúškovia a kamaráti!

20 rokov plánujete aj určite okázalo osláviť. Prezraď niečo o pripravovanej oslave?

Áno. Pripravujeme výročný koncert, ktorý sa uskutoční v našom rodnom meste Banská Bystrica v rockovom klube Tartaros. Bude sa jednať o dvojdňovú akciu, kde sme si zároveň pozvali aj niekoľko pre nás najbližších kapiel  ako DEMENTOR , BRAINSCAN , HECATE , MIDNIGHT SCREAM alebo RETURN TO INNOCENCE + daľšie skvelé mená a som rád, že naše pozvanie prijali. My budeme hrať dva rozdielne playlisty čiže zahráme prierez našou celou  tvorbou. Verím ,že si na svoje prídu všetci naši fanúškovia.

Bývalý členovia určite prídu pozrieť. Neplánujete aj odohrať skladby s nimi?

Samozrejme, že  plánujeme . Na pódiu by sa s nami mali objaviť dvaja naši bývalí klávesáci a to MILOSH FABRY a aj Maťo FREEDOM Sloboda. No a samozrejme aj sólový  gitarista Palo Gablík, ktorý so mnou kapelu zakladal a odišiel  len prednedávnom.

Bude z tohto koncertu aj nejaký záznam ktorý by sa zvečnil na dvd?

To ti ešte neviem povedať. Určite sa nejaký záznam bude robiť, len či to bude v kvalite hodnej nejakého oficiálneho DVD to neviem.

Mnoho súčasných kapiel považuje Abstract za kult. Čo by si poradil iným kapelám na hudobnú dlhovekosť?

V prvom rade chuť hrať, tvoriť hudbu a obetovať sa pre kapelu  za každých okolností !! To znamená aby vedeli, že im to nebude prinášať len radosti ale aj kopec starostí a driny.  Ďalej stáť si za tým čo robia a mať vlastnú tvár. No a v neposlednom rade mať stále nejaký spoločný plán podľa ktorého bude kapela makať každý rok.

Pridal: Michal Roháč
Pridané: 07.11.2015
Foto: Pavel Šimo

 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky