rozhovor_2015-08-14_Tristana - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

ROZHOVORY

Na jar tohto roku vydali po dlhej dobe album Virtual Crime. Ako jedna z mála tuzemských kapiel sa dostali pod krídla zahraničného vydavateľstva a album sa tak dostal do celosvetovej distribúcie. Kolotoč sa teda spustil a keďže od jeho vydania už prešiel nejaký čas a kapela už má za sebou aj úspešné koncerty spolu so zaujímavým hosťom. Nebudem v mojom úvodníku predbiehať a v nasledujúcom rozhovore vám už o albume, koncertoch, ale aj tom čo kapela ešte plánuje do budúcna rozpovie spevák Peter Wilsen.Tristana nie je na slovenskej metalovej scéne žiadny nováčik. Ako si spomínaš na začiatky kapely?

...Prišiel som do kapely, keď už bola z časti rozbehnutá. Bol to rok 2003 a Tristana akurát vydala debutový album „Back To The Future“.  Zúčastnil som sa aj na krste albumu. Boli to krásne čase, mal som 21 rokov a Považskej Bystrice som dochádzal vlakom z Rožňavy. Hrali sme lokáne akcie a sme-tam sa podaril aj nejaký festival. Spomínam ne tieto časy s úsmevom, možno trošku sentimentálne.

Ktoré kapely a hudobníci boli pre teba  vzory a ktoré si si obľúbil v poslednej dobe?

… Keď som sa na strednej škole dostal k rockovej muzike, boli asi Scorpions prvou vážnejšou kapelou. Neskôr som sa upriamoval na spevákov a nedokázal som počúvať muziku, kde by bol spev slabší. Teraz áno. Zaujímali ma speváci, ktorí spievali u Yngwieho Malmsteena vrátane Matsa Levéna. Medzi moje najväčšie vzory patria Jimi Jamisom, Paul Laine, Mats Levén, Joe Lynn Turner, James Christian. Už roky najviac počúvam hudobný štýl AOR a kapely Journey, Survivor, House Of Lords, Dare … Nové albumy od týchto a podobných intepretov ma však vôbec nezaujímajú. Upriamujem sa na metalovú scénu – Dead By April, Evergrey, Engel, In Flames, Solution .45, alternatívny metal resp. melodic death metal.

Tento rok je pre kapelu určite náročný, ale aj prelomový. Vydali ste album Virtual Crime, ktorý vyšiel u zahraničného vydavateľstva. Bolo to náročné získať zmluvu s Bakerteam records?

… Dialo sa to v lete minulého roka. Počas dovolenkovej sezóny sa to trošku vlieklo. Už som si myslel, že to nevyjde. Boss vydavateľstiev Scarlet a Bakerteam records si vzal naše demo na dovolenku a viackrát si to vypočul. Potom nám ich agent oznámil, že majú záujem vydať nás. Veľmi nás to potešilo no zároveň, nastúpil stres. Museli sme stihnúť nahrať hudbu, natočiť videoklip a urobiť grafický návrh na album. Bolo to hektické obdobie a nestíhali sme. S menším oneskorením sa to podarilo.

Album je už v predaji. Ako ho prijali fanúšikovia a aký je názor hudobnej kritiky resp. do akej miery berieš názor recenzentov?

… Bol to album, ktorí sme vydali po dlhých piatich rokoch.  Fanúšikovia na neho čakali. Po druhom albume Zircon Street, sme v kapele ostali iba ja a Laco. Radikálne sme zmenili štýl a sami sme boli zvedavý, ako to naši fanúšikovia prijmú. Ja osobne som si prečítal skoro všetky recenzie. Bolo toho veľmi veľa po celom svete, ak si človek zadá do internetového vyhľadávača “Tristana Virtual Crime“, má čo robiť na dosť dlhú dobu. Recenzie boli pozitívne, hoci robiť recenziu na alternatívny metal nieje jednoduché. Najmä milovníci power-speed-happy metalu boli sklamaní a pre mnohých vyznavačov tvrdších žánrov, to mohlo vyznieť príliš melodicky. Ale drvivá väčšina recenzií sa čítala veľmi dobre.

Komponovanie skladieb. Je to vo vašom prípade záležitosť celej kapely, alebo len záležitosť niektorých členov?

.. Funguje to tak, že prinesiem nejaký základ, melodickú linku a chalani to rozvynú, častokrát lepšie ako som pôvodne myslel. Rozumieme si v týchto veciach a navzájom dopĺňame. Na jeseň sa vrhneme do prípravy nových skladieb na štvrtý album. Už teraz sa teším.

Ktoré veci alebo udalosti ťa inšpirujú či ovplyvňujú pri tvorbe skladieb?

… Stále sa to mení, nemôžem jednoznačne označiť, že toto alebo toto je inšpiráciou. Ide o moje celkové rozpoloženie v danný okamih. Vždy keď vezmem gitaru do ruky, tak tvorím, nikdy si nebrnkám iba tak. Skúšam a kombinujem. Čo sa mi páči, to si hneď nahrám. Neskôr si to vypočujem a ďalej triedim. Či mám dobrú, alebo zlú náladu, tvorbu ovplivní iba minimálne.

Uveď našich čitateľov do hĺbky albumu.

… Texty sú scénické. Nejedná sa o nejaké otvorené, či skryté posolstvá. Ide o atmosféru a okamih. Horrorové divadlo.

Máte za sebou tento rok mnoho vystúpení. Či už to boli samostatné koncerty, ale aj vystúpenia pred zvučnými metalovými kapelami. Ktoré koncerty po vydaní Virtual Crime boli pre teba výnimočné?

… Štyri koncerty s Matsom Levén. S ním sme boli odrazu iná kapela. Speváka jeho kvalít u nás nemáme. Úprimne si myslím, že patrí medzi najlepších na svete. Bola to pre nás nová skúsenosť, ktorá nás obohatila. Pre diváka to bolo tiež atraktívnejšie , počúvať absolútneho profíka .

Čo festivaly. Niektoré už sú za nami, ale prezraď na ktorých festivaloch ešte budete vystupovať?

… Letná festivalová sezóna sa blíži pomaly ku koncu. Rock pod kameňom bol posledný festival, ktorý odohráme na Slovensku. Ostávajú nám ešte dva festivaly v Taliansku na ktoré sa veľmi tešíme. Ideme tam prvýkrát a dúfam, že budeme dôstojne reprezentovať slovenský metal.

Na niektorých koncertoch vystupuje s vami aj Mats Levén. Prezraď ako sa vám ho podarilo dotiahnuť  ku hosťovaniu?

… Vystupoval s nami na štyroch koncertoch počas tohto leta. Bolo to náročné skĺbiť, prioritne spieval so svojou domovskou skupinou Candlemass a dosť koncertov odohral aj s Gusom G. Náš manager sa pozná s viacerými členmi skupiny Therion, kde Mats pôsobil. Práve on nám pomohol s jeho kontaktom, cez bývalých kolegov z kapely. Matsovi sa naša tvorba páčila a išiel do toho.

Určite je to pre teba jeden zo splnených snov. S ktorými hudobníkmi ešte v budúcnosti by si chcel stáť na jednom pódiu alebo spolupracovať na albume?

...Bol to vážne splnený sen. Mats nám prislúbil spoluprácu pri štvrtom albume, takže to vyzerá, že sa splní aj ďalší. Raz by som chcel spolupracovať s nejakým klávesákom, ktorý vie hrať moderne. Ako napr. Matt Guillory. S niekým, kto nehrá na klávesoch druhú gitaru so zvukmi Jens Johansson, plus sláky a klavír, keď dojdú nápady,  ale dokáže využívať moderné zvuky ako napr. dupstep atď.  

Okrem muziky máš určite aj svoje koníčky. Prezraď čomu sa rád venuješ vo svojom voľnom čase?

… Na koníčky mám žial veľmi málo času. Pravidelne cvičím, to je rutina. Keď sa nájde čas, natiahneme rukavice a ideme si s kamošom zaboxovať.  Dosť ma berie zdravá výživa, veľa si o tom čítam aj praktizujem v reálnom živote.

Ďakujem za tvoj čas venovaný mojim otázkam. Máš ešte niečo čo by si na záver chcel fanúšikom odkázať?

.. Ďakujem za priestor. Fanúšikov samozrejme pozdravujem, prajem im ešte veľa slnka, festivalov a zábavy pri pive s kamošmi. Rád ich uvidím na nejakom koncerte na jeseň.

Pridal: Michal Roháč
Pridané: 14.08.2015

 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky