rozhovor_2015-08-12_Renaissense - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

ROZHOVORY

Wacken Open Air. Nepochybne jeden z najväčších snov každej kapely. Ako víťaz súťaže Wacken Metal Battle bola kapela Renaissense ďalšou, ktorá úspešne reprezentovala domácu metalovú scénu na jednom z najväčších festivalov na svete. V nasledujúcom rozhovore dostal priestor gitarista Ľubomír Sentpetery, ktorý vám povie viac o dojmoch z tohto vystúpenia, ale aj plánoch kapely do budúcnosti.Práve ste sa vrátili z jedného z najväčších festivalov na svete. Aké dojmy ste si priniesli z Wacken Open Air?

Bola to pre nás veľká škola, pretože prvýkrát sme na vlastnej koži okúsili, aké to je, byť súčasťou niečoho takého obrovského a organizátori nám to aj naozaj dali pocítiť. V backstage-i o nás bolo kráľovsky postarané, tak isto aj na pódiu. Stage-manažéri aj technici urobili maximum pre to, aby bolo všetko v poriadku a na top úrovni. Aj napriek vražednému pracovnému tempu a tlaku harmonogramu bol personál pohodový a ochotný pomôcť . Ale niet sa čomu čudovať. Nemci sú známi svojím detailizmom a ten sa tu prejavil v plnej miere. Na druhej strane nás mrzelo zlé počasie a s ním spojené blato. Naozaj veľmi, veľmi veľa blata. Viac, než si trúfne človek predstaviť. Ale ani to nám nezabránilo užiť si kapely počas ostatných dní. Sme dobrá partia, ktorá sa dokáže zabaviť za každých okolností, takže všetko sme vydržali a navyše sme si domov priniesli kopec zážitkov. Ťažko je zhodnotiť Wacken ako celok už len preto, že je taký veľký. Je to festival kontrastov.

Súťaž Wacken Metal Battle vám dala šancu odprezentovať sa pred zahraničným publikom. Ako na vás reagovali?

Z viacerých strán sa nám prinieslo, že vystúpenie na Wackene bolo zatiaľ naše najlepšie. V kapele sme sa zhodli, že to bude asi tým, koľko energie nám poslalo to obrovské publikum. Je jednoduché hrať pred ľuďmi, ktorí sa bavia, reagujú okamžite na burcovanie a oveľa ľahšie sa spracúva a posiela späť ich energia. A práve také bolo publikum na Wackene. Nesmierne sme si ho užili.

Po kapelách Rust 2 Dust, Midnight Scream a Anstratus ste ďalšia kapela, ktorá zastupovala našu krajinu a ste prvá kapela, ktorej sa podarilo získať body od medzinárodnej poroty. Prezraď, na ktorom mieste ste sa umiestnili?

Kapiel v súťaži bolo celkovo 28 a dozvedeli sme sa, že približne 10 kapiel nezískalo ani jeden bod. My sme získali 5 bodov a to nás posunulo približne na 15. miesto. Hovorím približne, pretože sme tabuľku s výsledkami nevideli na vlastné oči. Oficiálne vyhlásených bolo prvých 5 miest.

V zákulisí festivalu sa pohybuje mnoho promotérov a ľudí z vydavateľstiev. Ponúkol vám niekto z nich nejakú zaujímavú spoluprácu?

Zatiaľ sme dostali len ponuky na interview ale žiadnu od vydavateľstiev ani promotérov. Uvidíme, či v najbližšej dobe niečo obdržíme. Boli by sme veľmi radi.

Nepochybujem, že ste sa na toto vystúpenie zodpovedne pripravovali, ale pred vystúpením bola určite aj tréma. Aká bola v kapele nálada pred a po vystúpení?

Pred vystúpením sme trému ani nestihli mať, pretože sme pár minút meškali na zvukovú skúšku a museli sme všetko rýchlo postaviť a nazvučiť. Našťastie sme to stihli aj s časovou rezervou niekoľkých minút takže sme si stihli zapriať veľa šťastia a trošku si vydýchnuť. Tréma sa prejavila maximálne v zvýšenom počte návštev sociálnych zariadení. Ale v šatni panovala veľmi pozitívna a uvoľnená nálada. Ešte ani vtedy nám to asi celé nedochádzalo (smiech). Po vystúpení sme boli ešte hodnú chvíľu nabudení. Predsalen to bolo iba 20 minút a nám sa z toho pódia nechcelo zliezť. S radosťou by sme odohrali aj ďalšiu hodinu. Bolo to niečo neuveriteľné a dopriali by sme to každej kapele, ktorá hrá s rozumom a od srdca.

Okrem tohto koncertu ešte vystúpite na festivale More Than Fest v Banskej Bystrici, či máte ešte aj iné ponuky v rámci festivalov?

Na More Than Fest v BB sa veľmi tešíme, pretože si opäť zahráme pred veľkým publikom a zároveň aj na rovnakom pódiu s kapelami Helloween, Refuge, Kreator, Sonata Arctica a Edguy, čo bude pre nás opäť veľkým zážitkom. Okrem tejto veľkej akcie máme naplánovaných niekoľko menších akcií, avšak, zatiaľ nie festivalových. Veríme, že účasť na festivale Wacken Open Air nám v budúcom roku pomôže dostať sa na pódiá slovenských aj zahraničných festivalov.

Plánujete v dohľadnej budúcnosti aj vydanie albumu? Pokiaľ áno, prezraď kedy.

Väčšinu skladieb už prevažne máme zloženú, ale potrebujeme si dať zopár intenzívnych sústredení, aby sme to všetko dotiahli do želanej podoby. Materiálu máme dosť aj na dva albumy. V našej situácii je ešte predčasné hovoriť o konkrétnom termíne, pretože je pre nás dosť ťažké robiť akékoľvek dlhodobé plány. Radi by sme to stihli do konca roka 2015, ale stať sa môže čokoľvek.

Hudbou sa v dnešnej dobe nedá uživiť a tak čomu sa okrem muziky venujete, resp. aké sú vaše povolania?

Gitarista Ľubo bol donedávna majiteľom baru (keď končil tak si zrejme myslel, že keď už bol na Wackene tak už nikdy nebude musieť pracovať :D ) a momentálne je umelcom na voľnej nohe. Spevák/basgitarista/flautista /gitarista Marko je študent environ-me(n)talistiky na vysokej škole a tiež je sčasti umelcom na voľnej nohe. Gitarista Norbert pracuje v Nitre v jednej firme v sekcii Customer business logistics a nikto z kapely vlastne nevie, čo robí. Bicmen Laco učí slovenčinu na základnej škole a svoj voľný čas venuje najmä manželke a kapele. Ja (klávesáčka Peťa) pracujem v Mestskom divadle Actores Rožňava na poste manažérky a snažím sa predávať a propagovať umenie.

Čo vaše záľuby? Čomu sa rada teda okrem kapely venuješ?

Popri zamestnaní a kapele je dosť ťažké si nájsť nejakú záľubu, ale nedá sa vždy len pracovať a hrať. Ľubo s Lacom si občas chodia zahrať snooker, Marko rád zájde do prírody a Norbi popri práci a kapele nemá veľa voľného času.  Už som spomenula, že pracujem v divadle a táto práca ma nesmierne baví  a aj vo voľnom čase sa snažím aspoň trošku vzdelávať v oblasti umenia a divadelníctva.

Súťaž kapelu nepochybne posunula a otvorila nové možnosti. Možnosť zúčastniť sa budú mať kapely aj v budúcnosti. Čo by si odkázal alebo poradil mladým kapelám, ktoré sa chcú prihlásiť a hlavne v nej uspieť?

Rada sama o sebe môže byť nebezpečný dar. Čo ale môžem s istotou odporučiť, je, aby kapely svoje vystúpenie pred porotou neodflákli a poctivo sa pripravili. Tiež je dôležité, že ak to nevyjde na prvý ani druhýkrát, môže sa to podariť na tretí a to bol práve náš prípad. Takže neodporúčam hundrať, že to zase nevyšlo. Mladým tvorcom by som chcela odporučiť, aby sa žánrovo celkom neobmedzovali a aby sa nebáli byť kreatívni a dynamickí. Dajte svojej hudbe hĺbku a rozmer. To je práve aj naša motivácia a aj keď sme mladí a ešte sa len učíme, tak toto je základ.

Ďakujem za tvoj čas venovaný tomuto interviu a prajem mnoho úspechov.

Ďakujeme veľmi pekne a aj my prajeme všetko dobré.

Pridal: Michal Roháč
Pridané: 12.08.2015

 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky