rozhovor_2015-05-03_Satyricon - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

ROZHOVORY

Jedna z nórskych najlepších metalových kapiel SATYRICON práve vydáva live album pomenovaný ”Live at the Opera”. Nám sa pri tejto príležitsti podarilo vyspovedať Frosta, ktorý veľmi ochotne zodpovedal všetky moje otázky a prezradil aj plány na najbližšie obdobie.Live at the Opera je vaše prvé samostatné DVD od roku 1992. Prečo trvalo tak dlho vydať živý album?

Vlastne sme nikdy nemali plány na vydanie live albumu. Koncerty sú o konkrétnom okamihu a o účasti na nich. Koncert v opere sme ale chceli zdokumentovať. Bola to výnimočná a unikátna udalosť, ktorá si zaslúžila byť nahratá. Zborové aranžmá urobili z pôvodných skladieb niečo odlišné. Mali by sa dostať aj k širšiemu publiku.

V súčasnej dobe sa koncertovaniu nevenujete tak ako pred tým v minulosti. Predpokladám, že ste stále do hudby zainteresovaný hoci máte ročne len pár koncertov. Venujete sa aj nejakým bočným projektom?

Momentálne trávime dosť času v skúšobni a píšeme hudbu. Súčasne sme začali pracovať aj na cover albume, ktorý plánujeme vydať ešte v tomto roku. Dokončenie DVD Live at the Opera tiež zabralo veľa času a úsilia. Dá sa povedať, že sme zavretí v našej tvorivej jaskyni. Keď však prebehnú všetky tieto  vydania, budeme sa intenzívnejšie venovať práve koncertovaniu.

Ako tráviš svoj voľný čas?

Niekedy len relaxujem, inokedy sa venujem aktivitám, pri ktorých sa zrekreujem, alebo si užívam nejaké pôžitkárske potešenia. Voľného času ale veľa nemám.

Poďme ale späť k vydávanému DVD. Kto vám pomáhal so zborovými aranžmá?

Kjetil Bjerkestrand ich napísal a urobil excelentnú prácu. Veľmi presne sme vedeli, čo sme chceli dosiahnuť s týmto projektom a on vystihol našu hudbu veľmi dobre. Satyr na všetko dohliadal a ubezpečoval sa, že dosiahneme ten správny výsledok.

Bolo pre vás veľmi rozdielne hrať za doprovodu zboru?

Vôbec nie. Zbor je veľmi disciplínovaný a trénovaný a pod vedením excelentného majstra Davida Maiwalla sme sa perfektne zosynchronizovali.

Užili ste si tie nádherné priestory? Národná opera je úžasné miesto pre blackmetalový koncert.

Samozrejme, dodalo nám to slávnostnú a ceremoniálnu auru. Skvelé miesto pre takúto show.

Ako ste vyberali setlist?

Vyberali sme skladby, o ktorých sme si mysleli, že by im pridanie zboru mohlo pridať ďalšiu hodnotu. A samozrejme sme mysleli aj na to, že táto show je prvá na turné k novému albumu, a preto sme vybrali pár skladieb aj z novinky.

Aktuálne prebieha jediné turné pre rok 2015, ktoré ale zahŕňa len veľmi málo krajín. Plánujete na tento rok viac živých koncertov?

Keďže sa práve nachádzame vo veľmi tvorivom období – píšeme a skúšame nové skladby – tento rok už ďalšie koncerty pravdepodobne neprídu. Musíme sa sústrediť na tento proces a priveľa koncertov by to prerušilo. Viac koncertov by sme mali odohrať potom od roku 2016.

Je to už veľa rokov, čo ste sa objavili na scéne. Čo sa z  tvojho pohľadu v hudbe zmenilo najviac?

Stala sa hutnejšou, autoritatívnou a tiež aj dynamickou a živelnou. Verím, že sme ako hudobníci dospeli a je pred nami ešte dlhá cesta.

Hudbe ste sa začali venovať tak 25 rokov dozadu. Stali ste sa veľmi známou kapelou nie len doma ale aj vo svete. Premýšľali ste niekedy nad tým, že sa to stane?

V začiatkoch sme to nevideli až na takú dlhú dráhu. No vždy sme boli odhodlaní, ambiciózni a mali sme v sebe víťazného ducha. Náš rozvoj išiel postupne, nestalo sa to cez noc.

Viem, že je to mimoriadne náročné, ale mohol by si pouvažovať, čo považuješ za najdôležitejší moment v histórií kapely?

Asi by som nevedel vybrať jednu vec – ale asi by to bolo zrodenie kapely -  no radšej poviem sériu momentov, ktoré sú pre nás kľúčové a to sú naše albumy. Tie nám dali tvar.

Kedy môžu vaši slovenskí priaznivci očakávať vašu návštevu?

Povedal by som, že v roku 2016. Veľmi radi by sme prišli opäť k vám – naposledy sme si z Bratislavy odniesli skvelé zážitky.

Veľmi pekne ti ďakujem za rozhovor a prajem vám veľa úspechov.

Pridal: Dominika Nováková
Pridané: 03.05.2015
Foto: Per Ole Hagen

  

 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky