rozhovor_2015-03-18_The_Gentle_Storm - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

ROZHOVORY

THE GENTLE STORM je nový hudobný projekt speváčky a textárky Anneke van Giersbergen a skladateľa, hudobníka Arjena Anthony Lucassena. Ich debutový album „The Diary“ vychádza 23. marca pod značkou InsideOut Music. V tomto krátkom rozhovore som vyspovedal Anneke a to nielen o tomto jej novom projekte.HM : Na novom albume THE GENTLE STORM spolupracuješ s Arjen Lucassenom. Čím je podľa teba tento hudobník  výnimočný a ako ho vnímaš po ľudskej stránke?

AvG : Arjenova hudba vyniká najmä jeho zmyslom pre melódie, v ktorých zachytáva jednotlivo atmosféru a emócie. To na jeho hudbe milujem a je úžasné na ňu spievať. Jeho hudba ti dáva veľký priestor byť v speve kreatívny.  

HM : Album „The Diary“ je koncepčné dielo. Aký príbeh v sebe skrýva? Bolo ťažké premeniť tento príbeh na texty piesní?

AvG : Ten príbeh je o dvoch ľuďoch žijúcich v období zlatého veku Holandska (ide o prelom 16. a 17. storočia, keď sa Holandsko stalo svetovým centrom obchodu, rozvíjalo sa tu maliarstvo a veda, podnikali sa úspešné objaviteľské, kolonizačné a obchodné plavby do celého sveta). Žena je sama doma v Amsterdame a muž sa plaví po mori už dva a pol roka. Ich jediný kontakt je listová korešpondencia. Desať piesní predstavuje desať dopisov. Je to príbeh o láske, túžbe, radosti a bolesti, no zároveň aj o bežnom živote v Amsterdame. Bavilo ma písať texty týmto spôsobom. Je to vec, ktorú som nikdy pred tým nerobila a dosť vecí som sa popri tom naučila.   

HM : Prečo album vychádza ako dvojCD, pričom disky obsahujú tie isté skladby, len v iných verziách?

AvG : Mysleli sme, že by bolo skvelé spracovať jednotlivé piesne dvoma odlišnými spôsobmi, pričom emócie, texty a hudba ostávajú nezmenené. Bola to pre nás výzva spracovať tieto skladby v bombastickom, energickom “heavy” štýle a na druhej strane vo viac atmosferickom introvertnom duchu. Veľa ľudí prekvapilo aké sú tieto albumy odlišné. Nejde však o klasický album s akustickým bonusom. Obidve časti sú nesmierne silné nahrávky, na ktoré sme nesmierne hrdí.   

HM : Prečo tento projekt nevychádza pod menom AYERON, ale dostal svoje vlastné meno GENTLE STORM?

AvG : Pretože ide o album, ktorého autormi sme ja a Arjen. Hudbu ako aj texty sme písali spolu a preto sme mu dali svoje vlastné meno.  

HM : Mohla by si nám predstaviť všetkých hudobníkov, ktorí sa na nahrávaní albumu podieľali?

AvG : No na tejto nahrávke spolupracovalo viac ako 20 hudobníkov, z ktorých však len niektorí budú súčasťou doprovodnej kapely. Basgitarista Johan Von Stratum (STREAM OF PASSION), pianista Joost van den Broek (AFTER FOREVER) a bubeník Ed Warby (GOREFEST, HAIL OF BULLETS, THE 11TH HOUR). S nimi a niektorými ďalšími sme vytvorili fantastickú partiu, ktorá vyprevadí toto album na turné.    

HM : Máte naplánované jedno klasické a jedno akustické turné. Chystáte aj nejaké špeciálne vystúpenie s väčšou produkciou? Počítam, že na turné asi nebudete ťahať zbory prípadne orchester.

AvG : Haha no zbory určite nebudú, no spolu pripravujeme veľkú show, v ktorej predstavíme časť albumu s názvom Storm. V nej zaznejú skladby THE GENTLE STORM v metalovom prevedení, plus niektoré skladby od THE GATHERING, DEVIN TOWNSEND-a a AYERON. Bude to prvý raz čo pôjdem na turné, kde ponesieme so sebou viac pódiových scén. Pôjde teda o rozhodne najväčšiu produkciu, ktorej som sa kedy zúčastnila.    

HM : V posledných rokoch si spolupracovala s množstvom zaujímavých hudobníkov. Máš nejakého vysnívaného, s ktorým by si chcela spolupracovať alebo si zaspievať duet?

AvG : Ó áno, pár mojich obľúbených spevákov mám na zozname, ako Mike Patton či Chino z DEFTONES. Bola by som veľmi šťastná, keby sa mi to raz podarilo.

HM : Koncom minulého roka prebehli v Holandsku dva koncerty THE GATHERING, na ktorom sa zúčastnili všetci bývalí ako aj súčasní členovia. Ako si spomínaš na túto udalosť a aké emócie v tebe vyvolala?

AvG : Áno, bolo skvelé byť opäť na jednom pódiu s členmi THE GATHERING a osláviť dvadsiate výročie tejto úžasnej skupiny. Som veľmi hrdá na to, že som bola dlhú dobu jej súčasťou. Oba vystúpenia boli vypredané a veľmi nás potešilo, koľko ľudí z rôznych kútov sveta prišlo na tento dvojkoncert.  

HM : Čo tvoja sólová kariéra? Chystáš tento rok niečo nové alebo ťa naplno zamestnávajú projekty GENTLE STORM a THE SIRENS?

AvG : Stále mám množstvo nových nápadov a pochopiteľne na niečom novom aj pracujem. No momentálne sa plne sústreďujem na turné a vydanie albumu THE GENTLE STORM.

HM : Ktoré obdobie tvojej kariéry považuješ za svoje najplodnejšie a ktoré naopak najmenej? Na ktorý album si najviac pyšná, ak taký existuje?

AvG : Nepamätám si na žiadne obdobie, ktoré by som považovala za menej produktívne :-). Nikdy som nemala poznámkový blok, kde by som si značila svoje nápady. Moja tvorivosť má konštantný charakter. Na veľké množstvo albumov som pochopiteľne hrdá, no moji favoriti sú “How To Measure a Planet”, “Air” a “Epicload”. No a samozrejme “The Diary”.   

HM : Vzhľadom na tvoju vyťaženosť staráš sa o svoje hlasivky nejakým špeciálnym spôsobom?

AvG : Asi najlepšie pre speváka je kvalitný spánok a odpočinok. Čo je samozrejme trocha problém pri mojej vyťaženosti. Ale snažím sa veľa odpočívať, zdravo jesť, piť veľa vody a bylinkových čajov. Neznie to síce veľmi rockovo, no udržuje nás to zdravých a pri sile :-)


HM : Si osoba z ktorej sála pozitívna energia. Čo však teba najviac dobíja energiou mimo hudby a vecami s ňou spojenými?

AvG : Ja úprimne verím v pozitívnu energiu ako náboženstvo. Pokiaľ by sa ľudia dívali na veci z pozitívnej strany, mali sa radi a navzájom sa rešpektovali, svet sa by sa stal nádherným miestom na život. A to sa aj snažím preniesť do mojej hudby a vystúpení v čo najväčšej miere.

HM : Kedy ťa najbližšie môžeme vidieť na Slovensku?

AvG : Dúfam, že čo najskôr. Tento rok budeme hrať veľké množstvo koncertov, tak snáď sa vybereme aj vaším smerom.

HM : Vďaka za rozhovor a už sa teším na tvoj pripravovaný album.

AvG : Ďakujem a posielam pozdravy. Anneke

Pridal: Martin Mayer
Pridané: 18.03.2015
Foto: Martin Mayer

  

 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky