rozhovor_2015-03-13_Slip_of_the_Lip - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

ROZHOVORY

Slovenská kapela Slip of the Lip je na scéne ešte len krátko a pred nedávnom vydala svoj debut. Ten rozhodne zamieša karty na domácej scéne a preto som si pripravil niekoľko otázok na ktoré zodpovedal spevák a basgitarista Roman Jakobej. Pokiaľ radi objavujete kvalitné slovenské kapely tak sa začítajte do nasledujúcich riadkov.Ste pomerne mladé zoskupenie na domácej scéne. Predstav v úvode kapelu.

Sme košická formácia ktorá funguje od leta 2014. Bubeník Viktor a gitarista Robo spolu fungovali v predchádzajúcej kapele Heartrock už od roku 2010. V júni 2013 som sa stal tretím spevákom ja a v októbri sa stal novým gitaristom Maroš. Pred letom 2014 sme sa rozhodli pokračovať ako kvartet pozostávajúci z poslednej šiestej zostavy. Keďže kapela Heartrock prešla mnohými zmenami na postoch hudobníkov a takisto sa s jednotlivými členmi menilo aj hudobné smerovanie kapely, rozhodli sme sa uzavrieť kapitolu s názvom Heartrock a započať novú s názvom Slip Of The Lip.

Momentálnu zostavu tvoria:
Roman Jakobej – spev, basová gitara
Róbert Jenčík – gitara, vokály
Maroš Fehér – guitara. vokály
Viktor Mrážik – bicie, perkusie

Aké boli a sú vaše hudobné vzory?

Každý člen kapely má iné hudobné vzory:
- pre Roba to sú Slash, Ritchie Kotzen, Angus Young, C.C. DeVille, Yngwie Malsmteen
- pre Maroša hlavne Mark Tremonti, Zakk Wylde, Michael Angelo Batio, Joe Bonamassa, Tommy Emmanuel
- pre Viktora zase Aaron Spears, Benny Greb, Tony Royster Jr., Brent Fitz, Chad Smith
- no a pre mňa Kip Winger, Myles Kennedy, Mariusz Duda, Štefan Hunďža, Sting, Geddy Lee

Váš debutový album vyšiel len prednedávnom. Máš už nejaké ohlasy na debut či už od poslucháčov alebo hudobnej kritiky?

Doterajšie ohlasy, ktoré boli predovšetkým od poslucháčov, boli veľmi veľmi pozitívne čo nás strašne teší. Dokonca mnoho ľudí aj mimo kamarátov a rodiny nám robia promo, hovoria o nás a odporúčajú nás ostatným. Ako príklad uvediem jednu pani, ktorej sa tak páči náš album, že si ho vystavila v obchode, kde pracuje a púšťa ho tam. Alebo Marošova kamarátka si dala urobiť tričko s obalom nášho albumu. Takéto veci, ktoré robia ľudia sami od seba, sú úplne ohromujúce. Čo sa týka hudobnej kritiky, na pár recenzií ešte čakáme J

Pri jeho komponovaní ste sa podieľali spoločne, alebo jeho skladanie je záležitosť individualizmu jedného človeka?

Skladby vznikajú rôzne. Napr. prvú skladbu We Will Rise sme dali dokopy spolu s gitaristom Robom ešte na jednej z úplne prvých skúšok so mnou v lete 2013. Stupid Games je mojím dielom a taká Holy Cross vznikla ako prvá spoločná vec vo formácii Slip of the Lip koncom leta 2014, kde každý prispel svojou troškou. Ostatné skladby z Epčka vznikli ešte pred Marošovým a mojím príchodom ale ako Slip of the Lip sme ich doviedli do terajšej podoby.

Povedz niečo ku textom. Aké veci či udalosti boli inšpiráciou pri ich skladaní?

Viem sa vyjadriť len k textom, ktoré som písal ja. We Will Rise nesie v sebe taký symbolický odkaz na našu kapelu, kde aj názov znamená : “My povstaneme“.  Je to taká oslavná skladba rockovej muziky, ktorá hovorí o tom, že rock pretrvá napriek všetkým úskaliam moderných trendov.

Stupid Games pojednáva o “hlúpych hrách“, ktoré ľudia často hrajú pri dvorení. Myslím si, že život je príliš krátky na to, aby sme tým strácali čas a ak sa človeku niekto páči alebo aj keď nie, mal by mu to povedať na rovinu a nie ťahať ho za nos. Skladba vyznieva ako akási prosba k opačnému pohlaviu, nech dá jasne najavo, či to má význam alebo nie.

Holy Cross vznikla ako hymna pre moto-klub Holy Cross zo Žiaru nad Hronom a aj textovo pojednáva o živote motorkárov. Podotknem ešte, že honorár za túto skladbu nám pokryl skoro polovicu výdavkov na nahrávanie.

Koncerty. Plánujete aj nejaké vystúpenia či už po kluboch, alebo aj nejaký festival či motorkársky zraz?

Väčšina koncertov je v stave riešenia a plánovania, momentálne nás čakajú dve akcie – 14.3 – Stropkov s kapelou Alternatiwe a 28.3 zahráme v KE v Popka Music Pube v rámci súťaže Rock Off 2. Čaká nás veľa akcií, o ktorých presnom dátume budeme informovať na FB.

Podpora kapiel u nás. Je to ošemetná téma, pretože kapely tu podporuje každý a vlastne nik. Aký je tvoj pohľad na tento aspekt?

Je to tak, ako hovoríš. Tých portálov je skutočne veľa, či je ale ich cieľom propagovať kapely je otázne. Ako príklad použijem to, čo sa nám stalo pred pár týždňami. Písali sme do jedného z najčítanejších hudobných portálov na Slovensku s tým, že sme chceli, aby nám pomohli spropagovať krst nášho debutového EP, ktorý bol 28.2. Poslali sme im naše dva zverejnené single a odpísali nám, že nemôžu zverejniť všetko a že je v našom vlastnom záujme, aby sme sa neprezentovali na tomto portáli kým naša hudba nebude naozaj kvalitná a schopná osloviť široké publikum. Na naše dva single napísali, že nie sú veľmi originálne a že keď chceme spievať po anglicky, mali by sme ísť na pár rokov žiť do anglicky hovoriacej krajiny. Názor nech si vytvorí každý sám (najlepšie po vypočutí nášho EPčka), dodám len, že mám vyštudovaný anglický jazyk a literatúru v Prešove.

Muzika určite pohlcuje väčšinu voľného času. Pokiaľ máš nejaký čomu ako ho tráviš, alebo akým koníčkom sa venuješ?

Vo voľnom čase sa takmer výhradne venujem hudbe, ale chodím aj do posilky, behať, sem-tam si pozriem nejaký film alebo prečítam dobrú knižku. A hlavne stále počúvam muziku. Deň bez toho si prakticky ani neviem predstaviť.

Hudobný žáner v ktorom pôsobíte bol v minulosti známy bujarým životným štýlom. Nemyslím teraz nič konkrétne, ale aký je tvoj pohľad nálepku Sex, Drugs and Rock´n´Roll o ktorú sa žánru postarali žiariace hviezdy z minulosti?

Táto nálepka určite pri mnohých interpretoch platila a mnohým aj zničila život. Ja som sa stále radil skôr k tej druhej strane, kde boli hudobníci s umeleckými ašpiráciami a ktorým naozaj išlo o to vytvoriť nejakú umeleckú hodnotu. Nehovorím, že si život netreba užiť, ale ide to aj bez toho aby človek zničil seba a všetkých okolo.

Ďakujem za tvoj čas venovaný mojim otázkam. Máš ešte niečo na záver čo by si rád odkázal čitateľom a fanúšikom?

Ďakujem aj ja za rozhovor. Na záver by som snáď dodal len to, že nás môžete nájsť na Facebooku aj na Bandzone

Pridal: Michal Roháč
Pridané: 13.03.2015

 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky