rozhovor_2015-01-31_Orden_Ogan - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

ROZHOVORY

Orden Ogan, nemeckí power metalisti, pred pár dňami vydali novinku pod názvom Ravenhead. Nám sa podarilo vyspovedať speváka Seeba a záznam z tejto debaty vám teraz prinášame.Zdravím kapelu Orden Ogan zo Slovenska. Nový rok sa práve začal. Čo vám prinesie?

Práve sme na turné s kapelou HammerFall a budeme hrať aj na pár letných festivaloch (Bang your Head, Rock Harz, Rockstad Falun (Sabaton Open Air), aj na rumunskom Rock Meeting s  Blind Guardian a mnohé iné) a na jeseň sa chystáme na ďalšie európske turné s kapelou Powerwolf. A s najväčšou pravdepodobnosťou pôjdeme na naše vlastné turné, ale to asi až budúci rok a to aj s novým DVD.

Keďže sme pri novom roku, dávaš si nejaké predsavzatia?

Nie, v roku 2014 išlo všetko fajn (smiech).

Vaša nová platňa – Ravenhead – už vyšla, ako som spomínala. Mohol by si nám ju trošku predstaviť a možno aj porovnať s predchodcami? Doniesli ste do vašej hudby niečo nové?

Myslím si, že najdôležitejšia zmena je v tom, že sme sa zbavili nepotrebne ťažkých kompozícií a skladby sú priamočiare. Možno aj viac ako  na „To The End“. Tiež sme zmenili postup písania a najprv sme mali hotové refrény oproti tomu, že pred tým sme sa sústredili viac na jednotlivé riffy. Výsledok je naša najsilnejšia nahrávka, ktorá sa sústredí na refrény a tie sa stali srdcom každej skladby. S novým albumom sme veľmi spokojní.

Ako dlho vám trvali všetky práce?

V štúdiu sme boli pol roka. Spolu s predprodukciou a písaním materiálu to zabralo takmer rok.

Čo považuješ za najväčšiu inšpiráciu pri skladaní nového materiálu?

No, ja vlastne stále niečo skladám. Od prvých dní hrania na gitaru bolo pre mňa skladanie niečo ako skrýša. Som to proste ja. A na to nepotrebujem inšpiráciu. Vo väčšine prípadov, keď prídeš s nápadom, príbehom ako „The Lake“ či „Ravenhead“, to samé už pôsobí ako oheň, ktorý horí sám od seba. Každá myšlienka ťa posúva k ďalšej myšlienke a takto to funguje.

Tento krát ste k albumu pridali aj prekvapenie v podobe živého záznamu vášho koncertu z festivalu Summer Breeze z roku 2013. Prečo ste DVD nevydali osobitne ako živý album?

No jedná sa len o 45-minútový set. To by na DVD bolo veľmi krátke, ale v každom prípade to bola skvelá show a chceli sme fanúšikom priniesť aj takýto pekný bonus. Momentálne ale plánujeme DVD na rok 2016.

Pre tých, ktorí nevedia, mohol by si vysvetliť, čo vlastne názov vašej kapely znamená?

ORDEN je nemecké slovo pre náboženský poriadok a OGAN je starý keltský výraz pre strach. Takže v podstate to znamená „poriadok strachu“.

Všimla som si, že spúšťate novú web stránku. S touto skutočnosťou mi napadla jedna zaujímavá otázka. Čo si myslíte o dnešnej, ja to nazývam „závislosti na facebooku“? Ľudia zdieľajú a „lajkujú“ všetko len cez sociálnu sieť. Robia to už bohužiaľ aj niektoré kapely, ktoré svoje oficiálne weby ani nepoužívajú.

Facebook je najrýchlejšia a najjednoduchšia cesta, akou sa dá spojiť s fanúšikmi, kedykoľvek a kdekoľvek sú. Takže rozumiem, prečo sa na to mnohé kapely začali sústrediť. V našom prípade ale máme len nejaké technické problémy a stránka bude online už čoskoro.

V posledných dňoch sa odohralo veľa tragédií, asi vieš o čom hovorím. Aký je tvoj názor na náboženský fanatizmus a fanatizmus ako taký?

Tolerancia je jedna z najväčších hodnôt. Povedal by som, že ľudia môžu byť fanatickí ako len chcú, pokiaľ to nezasiahne a neovplyvní iných. To ale neznamená, že ich fanatizmu musíš porozumieť. Ale v tomto prípade je už tá pomyselná čiara prekročená. Ale viac sa k tomu nechcem vyjadrovať.

Tomu samozrejme rozumiem. Ak sa nemýlim, tak na Slovensku ste nikdy nehrali. Ak áno, tak ma oprav, v každom prípade, môžeme očakávať zastávku s novým albumom aj v našej krajine?

Máš úplnú pravdu. Ani jedno turné ešte nemalo zastávku na Slovensku. Ale toto my už tak celkom neovplyvníme. Veľmi radi by sme hrali aj u vás, ale v tento chvíli to nie je naplánované. Boli by sme tomu však otvorení – len o to požiadajte organizátorov festivalov, haha!

Chcel by si na záver odkázať niečo našim čitateľom?

Veľmi pekne ďakujeme, ak si kúpite náš nový album či merch. Vy ste tí, ktorí našu hudbu udržia pri živote. Dúfame, že sa na Slovensku už čoskoro ukážeme!

Veľmi pekne ďakujem za tvoj čas a za rozhovor!

Pridal: Dominika Nováková
Pridané: 31.01.2015
Foto: Orden Ogan FB

  

 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky