reportaz_2016-12-06_Oathbreaker - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

REPORTÁŽE
 OATHBREAKER, WIFE
 6.12.2016, Arena Viedeň
 
 
Belgických OATHBREAKER som objavil len pred niekoľkými mesiacmi a ich aktuálna nahrávka "Rheia" ma totálne zvalcovala. Jej podrobný popis by sa mal paralelne objaviť s týmto reportom v rubrike recenzie.

Ako support na európske turné si pozvali hudobníka Jamesa Kellyho, ktorý vystúpil so svojím elektronickým projektom WIFE. Inak minulosť tohto hudobníka sa spája s dnes už nefungujúcou formáciou ALTAR OF PLAGUES, ktorá sa svojou originálnou tvorbou navždy zapísala do metalového undergroundu. Hudba WIFE je čisto elektronická záležitosť a preto berte moje hodnotenie ako laický pohľad. Jednotlivé skladby obsahujú v sebe zaujímavé hudobné motívy, ktoré znejú moderne a sú slušne vyprodukované. Jediné čo mi na jeho tvorbe chýba je gradácia jednotlivých pasáží. Počas celého koncertu som čakal na moment, kedy sa skladby konečne prenesú do vyššieho levelu a vygradujú celú kompozíciu. Toho som sa žiaľ nedočkal a je to rozhodne škoda. Tá muzika v sebe potenciál určite má, no chcelo by to na nej viac zapracovať. Aspoň ja to tak cítim. Je škoda, že James to s ALTAR OF PLAGUES nadobro zabalil. Tam ako autor hudby bol omnoho výraznejší.

Viedenská Aréna má hneď niekoľko priestorov, v ktorých prebiehajú koncerty. Túto akciu organizátori umiestnili do najmenšej z nich s názvom Dreiraum a kapacitou 150 ľudí (reálne pred pódiom je to však určite menej). Už na WIFE bol klub prakticky naplnený a tak chýbalo trocha komfortu. Na druhej strane tento priestor vôbec neoddeľuje hudobníkov od publika a miestami som sa cítil ako na verejnej skúške. OATHBREAKER odpálili koncert dvojicou piesní "10:56" a "Second Son of R". A to sú presne dve skladby, ktoré som počul od nich ako prvé a totálne mi odpálili dekel na hlave. Kombinácia post hard coru a post black metalu v podaní OATHBREAKER je zabijácka, no zároveň je nositeľkou obrovského množstva emócií. Melanchólia, úzkostné pocity smútku, hnev, agresia to všetko v tejto nevšednej hudbe nájdete. Ak máte radi kapely ako BATTLE OF MICE, DEAFHEAVEN toto je rozhodne muzika pre vás. Speváčka kapely Caro Tanghe má veľmi širokú paletu výrazových prostriedkov a vo všetkých polohách pôsobí suverénne. Je schopná v jednej skladbe čisto odspievať jemnú melancholickú melódiu a v zápätí spustiť totálny scream, ktorý je podložený nekompromisnou black metalovou palbou. Presne podobne ladenú hudbu zbožňujem a tento koncert bol presne o tom. Hudobníci dali do vystúpenia úplné maximum a predviedli strhujúcu show. Z novinky nakoniec odznelo hneď sedem piesní a je mi jasné aj prečo. Nemám nič proti ich staršej tvorbe, no novinka ich posunula minimálne o jeden level vyššie. No nakoniec sa dostalo aj na jednu staršiu skladbu a to konkrétne "Glimpse of the Unseen". Táto pieseň sa nesie v pomalšom tempe a jej gitarové riffy spolu s rytmikou silne pripomína aktuálnu tvorbu SATYRICON. Touto skladbou nakoniec ukončili celé svoje vystúpenie. OATHBREAKER to tento večer odpálili vo veľkom štýle a celú Dreiraum zrovnali so zemou.

Objektív

Fotografovanie tohto koncertu bolo veľmi špecifické. Na jednej strane zaujímavo osvetlený set WIFE, kde však fuguroval len jeden človek so svojimi mašinkami. Takže tam veľa možností na väčší počet fotografií nemáte. Set OATHBREAKER naopak toto rozhodne ponúkal, no tam zas chýbalo svetlo, teda základný predpoklad na dobré snímky. Preto som porobil pár záberov s veľmi nízkou dobou uzávierky, dve fotografie s bleskom (hanba mi!) a radšej som si naplno užíval tento skvelý koncert. Preto je galéria trocha chudobnejšia ako obvykle.

Použitá technika
- Canon EOS 5D mark II
- Canon EOS 550D
- Canon EF 24-70mm f/2.8L USM
- Samyang 8mm f/3.5 Aspherical Fish-eye

Podrobný exif na tomto odkaze - FLICKR.COM

Pridal: Martin Mayer
Foto: Martin Mayer
 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky