reportaz_2016-12-02_Tarja_KE_2016-12-07_Tarja_BA - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

REPORTÁŽE
The Shadow Shows 2016

Košice – 2.12.2016 Angels aréna
Bratislava – 7.12.2016 MMC

 
Prvý decembrový týždeň sa u nás niesol aj v duchu fínskej kráľovnej symfonického kovu, Tarji Turunen, ktorá sa po viac ako dvoch rokoch opäť vrátila na Slovensko, aby svojim slovenských priaznivcom predstavila nový album, The Shadow Self. Hellmagazine a jeho redaktori boli tento krát prítomní na obidvoch zastávkach. Pripomeňte si teda s nami atmosféru týchto mimoriadne estetických živých vystúpení.

Košický koncert, ktorý sa odohral ako prvý. Bol umiestený do relatívne veľkej haly miestnych basketbalistiek. Napriek tomu, že spočiatku som o návštevnosť mala celkom obavy, Tarja mala v košickej Angels aréne napokon celkom slušnú divácku kulisu. Čím však nechcem povedať, že sa nedala dosiahnuť aj vyššia účasť, ale to už je debata o inom. Veľkosť priestoru dovoľovala umiestnenie obrazoviek, ktoré Tarja počas tohto turné používa po prvý krát v jej sólo kariére. Hoci už nie je jediný umelec, ktorý ich na pódiu používa, určite by som ich označila za veľmi dobrý ťah. Tarjina hudba je teatrálna a tak trochu aj filmová a premietanie klipov, či iných zaujímavých videí resp. fotografií tento zážitok len zosilnilo.

Aj keď Bratislave tento moment chýbal, koncert nebol o nič menej intenzívny. Práve naopak, bratislavský MMC bol podľa mňa jedným z najlepších Tarjiných vystúpení na Slovensku. Atmosfére pridal  aj fakt, že je to rozmerovo menší klub a všetci sú si tam akosi bližšie.

Koncerty otvorilo nádherné orchestrálne intro, po ktorom Tarja odpálila show, akú vie urobiť snáď len ona. Demons in You, 500 Letters, No Bitter End...publiku, ktoré jej doslova zobalo z ruky, viac nebolo treba. Punc kvality dodala aj skvelá zostava hudobníkov. Snáď najzaujímavejším je fakt, že sú všetci úplne odlišní, no pritom im to hrá akoby boli v jednej kapele aspoň 30 rokov.

Set pokračoval...Lucid Dreamer a jej snová pasáž, Love to Hate, pri ktorej sa Tarja vie poriadne odviazať či temný Undertaker. To všetko si slovenské publikum užívalo plnými dúškami aj v jednom aj v druhom meste. Tarja stále nezabudla ani na svoje Nightwish časy a do setlistu zapojila „mix“ skladieb. Nechýbali Ever Dream, The Riddler, Tutankhamen a Slaying the Dreamer, kde sa spevácky predviedol aj gitarista Alex Scholpp a ktoré určite potešili všetkých prítomných. Calling from the Wild mala zas dohru v podobe niekoľko minútového besnenia kapely, počas ktorého zažiaril každý jeden člen, ale rovnako sa predviedli aj ako im to hrá spoločne.
 
Pomedzi skladby Tarja veľmi rada s publikom aj komunikuje. Od poslednej návštevy si zlepšila aj svoju slovenčinu a okrem „dobrý večer“ a „ďakujem“, sa naučila aj „milujem vás“ či „ruky hore“. Dokonca aj Kosiče už boli Košice.

Po troch rokoch sa Tarja opäť vrátila aj k akustickému setu. Tento krát ho tvorili skladby pôsobiace tak trochu ako prierez albumov: Until Silence, The Reign, Mystique Voyage, House of Wax a krásne nové aranžmá prvého singlu I Walk Alone. Bombastickým záverom bola epická Too Many, na konci ktorej hudobníci jeden po druhom opúšťali pódium. Zatiaľ čo v Košiciach začali ľudia odchádzať, Bratislava tento krok pochopila trošku lepšie. V obidvoch prípadoch sa samozrejme Tarja na pódium vrátila aby odohrala prídavok v podobe nového singlu Innocence a nesmrteľných klasík Die Alive a Until My Last Breath. Vtipná skrytá skladba novinky, Hit Song, bol použitý ako outro a bolo hotovo.
 
Hosťami tejto časti turné boli španielski Suddenlash a britskí Immension. Prvá spomínaná kapela síce žánrovo zapadala viac, no mňa osobne potešila viac práve druhá zostava.  Rýchly no svižný set si ale v obidvoch prípadoch vyspieval a odohral poriadny potlesk.

Tarja a jej koncerty vždy patria k tým, ktoré si nenechám ujsť. Stage, kostýmy, skvelý zvuk, osvetlenie, fantastická kapela a najmä neuveriteľný spev...to boli The Shadow Shows 2016 na Slovensku.
Setlist Košice+Bratislava

Demons in You
500 Letters
No Bitter End
Lucid Dreamer
The Living End
Calling from the Wild
NW Medley
Akustický set
Love to Hate
Victim of Ritual
Undertaker
Too Many
Innocence
Die Alive
Until My Last Breath

Pridal: Dominika Nováková
Foto: Pavel Šimo
 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky