reportaz_2016-11-19_Malignant_Tumour - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

REPORTÁŽE
25.narodeniny  MALIGNANT TUMOUR / ASPHYX / AGATHOCLES / TENDR
19.11.2016 – Provoz Hlubina OSTRAVA /dolní oblast Vítkovice/
 
 
Už niekoľko mesiacov Bilos avizoval, že na 25 narodeniny kapely MALIGNANT UTMOUR urobí žúrku, na akú bude scéna dlho pamätať. Nebol teda dôvod sa netešiť a v predstihu sa do Ostravy nachystať, pretože ja koncerty jednoducho nestíham a keby som povedal, že mi to je jedno klamal by som. Navyše avizovaná koncertná zostava hostí doslova volala po účasti. A tak sme si naplánovali na Piatok RAGE a spol. v Martine no a v sobotu to odpáliť rovno na Ostravsko. Radosť zo sobotňajšej cesty u mňa doladila aj plastová fľaša s čarovným obsahom Ružarumu /Rum+Cola/, pretože som našťastie nebol šofér. Strečno uzavreté a tak cesta po okreskách prebieha v lepšej nálade. Do Ostravy prchádzame asi o pol 7 večer a kým nájdeme novootvorený Provoz Hlubina, prejde ďalších viac ako 30 minút. Nakoniec ale k objektu dorazíme a mne od údivu padá sánka. Na areál som sa totiž tešil rovnako ako na samotný koncert a jeho štýlový vzhľad sa práve k takejto udalosti náramne hodí. Provoz Hlubina pozostáva z dvoch hlavných sál, kedy jedna z nich je vlastne obrovský bar s množstvom stolov a dnu sa už nachádza cca 400 ľudí, predajcovia merchu vrátane kapiel, a tiež kopa známych tvárí ktoré som nevidel dobrých 15 rokov. V rovnako veľkej sále vedľa je už všetko nachystané na začiatok koncertu. Všetci však čakajú, pretože ešte pred samotným koncertom, ktorý má výkop o 20:00 sa ešte premietal dokument Way Of The Metallist a to priamo v nových malých kinosálach. Tento skvelý bonus bol samozrejme v cene vstupenky. My s partiou beháme po areáli, obzriem VIPku, stretávame maníkov z Agathocles a Asphyx, ktorí boli obletovaní fanúšikmi a foťákmi a na pódium sa pomaly chystá rozbiehač celej akcie a síce domáca kapela TENDR.

TENDR je bandou z dávnej histórie Ostravskej scény, ktorá patrila k aktívnym Thrash Metalovým mlátičkám, no jej životnosť nebola dlhá a tak sa znova dáva dokopy po 23 rokoch, na čom má zásadný podiel práve táto akcia. Výborný štartér na začiatok koncertu. V koncertnej sále je minimálne 400 tiel a vedľa priestoroch baru odhadujem ďalších 250. Počet, z ktorého mi znova padá sánka. TENDR spustili svoj valivý rytmický Thrash. Myslím, že ich repertoár moc známy nie je, no ja som zachytil 2 skladby, ktoré som poznal z Youtube. Kapela sa pódiovej prezentácie nebojí a vo veľkej, takmer plnej sále sa cíti dobre a je vidieť, že uvoľnene. Chlapi už tiež majú svoj vek a tento koncert ich rozhodne baví. Chytajú sa aj ľudia pred pódiom a z toho cítim stupňujúcu atmosféru. Set, ktorý kapela TENDR zahrala by som označil za klasický štart akcie takéhoto charakteru. Publikum je rozohriate a po zhruba štvrťhodine sa TEND-ákom poďakuje, zatlieska a teší sa na ďalšiu bandu.

Na rad prichádzajú starí Mince Coreoví vlci AGATHOCLES, ktorí dorazli Malignantom zablahoželať až z Belgicka. Tvorbu tejto kapely spoznalo obrovské mnžstvo ľudí, pretože ihneď po prvých tónoch sa objavila v tvárach ľudí pozitívna mimika. AGATHOCLES to rúbu hlava nehlava a sálou sa nesie zbesilý Grindcore. Krátke skladby odsýpajú jedna za druhou a sú prešpikované ešte kratšími, niekoľko sekundovými vypalovákmi. Do približne hodinového programu sa takých naskladá veľmi veľa. Je vidieť, že chalani obehali pódiá všetkých kontinentov, pretože ich komunikácia s publikom, ich vystupovanie a celková chémia je tak silná, že ju môže vyrobiť len životná skúsenosť a nič iné. Sú to čerti, ktorí Underground priamo tvorili a je to na nich aj badateľné. Čo na to ľudia? Šaleli. Absolútne šaleli a AGATHOCLES ich neskutočne rozbehli. Krv v ich žilách sa musela zriediť, pretože obrátky narastali, ľudia sa bavili čoraz viac a pod pódiom to už poriadne vrie. Vyzerá to, že Ostrava je na extrémny Metal stvorená a AGATHOCLES tu boli ako ryby vo vode. Celý set je totálne profesionálny a ja som videl kapelu naživo len druhý krát. Večer ale pokračuje a na rad prichádzajú Holandskí hrobári ASPHYX.

Keď na pódium vybehol Drunnen a jeho kupmáni, zem sa zatriasla a sála sa dotlačila doplna. Viac ako 700 ľudí čaká, kým bielovlasý starec, ktorý celý večer ťahal jedno pivo za druhým, otvorí ústa a z hrdla vypustí jeho suché a nezameniteľné uáááááááááá! V tom momente som skamenel a nevedel som, či si mám v hlave pustiť skôr Asphyx alebo Pestilence. Zimomriavky, desivá atmosféra a všade okolo seba som cítil šialenstvo v torzách prítomných. ASPHYX to odpaľujú od podlahy a sála sa zapája od prvej sekundy. Všetko okolo mňa vrie a banda na pódiu dáva jeden song za druhým. Všetky prežívam ako nikdy predtým, rozbieha sa mosh pit a Drunnenova komunikácia privádza prítomných do varu. ASPHYX sú doslova obri a sami sú z návštevy tejto akcie šťastní. Prezentujú svoj ťažkotonážny vyzretý Death Metal takým spôsobom, ako to vie málokto. To, že sa tu cítia dobre naznačuje aj fakt, že Drunnen je oblečený do trika so znakom Baník Ostrava a keď sa show ASPHYXu končí tak kričí Banííík Pičo! Neuveriteľné! V tomto sete som prežil druhú mladosť, keď som ešte hudbu vnímal živelne a úplne inak ako dnes. Surovo, hltavo a nekompromisne. Presne taký ale bol aj koncert legendárnej Holandskej smečky a ja jej za to dávam jeden obrovský palec hore.

MALIGNANT TUMOUR sa dostávajú na rad ako posledná kapela. V tento deň oslavovali svoje 25-te narodeniny, no zároveň krstili svoj šiesty album The Metallist. Z koncertného miesta takmer nikto neodišiel a tak sa môžu hlavní hrdinovia večera rozbehnúť. Začali svojím typickým výjavom a poriadne zostra. Ich novodobý Death´N Roll je mocný a plný energie. Ľudia tak okamžite reagujú a nastáva peklo. Keďže mám za sebou aj piatkový koncert, rozhodneme sa túto skvelú akciu opustiť zhruba v polovici setu MALIGNANT TUMOUR. Je pred polnocou, ja mám hlavu plnú myšlienok, ešte raz si obzerám toto skvelé koncertné miesto, zanechávam partu z Mikuláša a odchádzam spolu so svojou družinou. Sadám do auta a vo svojom vnútri sa pýtam: Prečo?? Prečo v jeden deň na Morave ide v Zlíne prasknúť vypredaná hala kde sa tlačí pár tisíc ľudí, prečo je nabitý aj tento koncert, kde nás bolo cez 700 kusov a prečo boli ľudia aj na ďalšom koncerte, ktorý sa konal v Ostrave? Slovenský fanúšik je hladný po hudbe. Je skutočne iný ako ten, čo žije pár kilometrov na západ? Prečo v Čechách bývajú také skvelé koncerty? Odpoveď poznám, ale neviem sa s ňou zmieriť. Každý z nás rozhoduje o tom, ako naša scéna vyzerá. Český fanúšik svoj koncert vždy podporí, ale ten náš Slovenský si akosi často nachádza veľa výhovoriek. Ak to takto pôjde ďalej, promotéri veľmi rýchlo skončia a zrejme sa vráti doba, keď som v rokoch 91 či 92 chodil na koncerty len do Čiech, pretože u nás jednoducho nič nebolo. Táto veľkolepá akcia ma očarila, nesmierne uspokojila a veľmi uspokojila. Všetko fungovalo na 150% a ľudia boli úžasní. Odišiel som však plný zmiešaných pocitov zo situácie na Slovensku, ktoré vo mne pretrvávajú doteraz.

Pridal: Ďuro Haríň
Foto: Martin Mayer
 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky