reportaz_2016-10-27_Dark_Funeral - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

REPORTÁŽE
DARK FUNERAL, KRISIUN, MISANTHROPIC MIGHT
 27.10.2016, Simm city, Viedeň
 
Turné s názvom "Shadows over Europe" prinieslo do Viedne švédsku kultovú formáciu DARK FUNERAL a brazílskych KRISIUN. Koncert sa konal v Simm city, kde som sa ocitol po prvý raz. Ide o dosť neobvyklý priestor, ktorý sa nachádza na treťom poschodí obchodného domu. Veľkosť tejto sály je taký medzistupeň medzi Szene a Gasometer, niečo obdobné ako Aréna.

 
Zaradenie miestneho supportu v podobe MISANTHROPIC MIGHT nebol práve najlepší ťah. Ich priamočiary jednoduchý black metal neponúka ani kvalitu, ani nejaké novátorské postupy, skôr naopak. Jediná vec, ktorou sa odlišujú od svojich spolubojovníkov bola asi imidž kapely. Na rozdiel od klasických war paintov vystupuje skupina v kuklách, ktoré im slúžia ako masky. Hudobne čerpajú z odkazu švédskeho black metalu a to najmä kapiel ako NIFELHEIM alebo DARK FUNERAL. Na rozdiel od svojich vzorov však nepodávajú tak presvedčivé výkony. Gitaristovi na pravej strane pódia okrem toho pravidelne vypadával zvuk, ktorý mimochodom nestál za veľa. Chlapci sa snažili šíriť zlo, no ich výkon bol trocha rozpačitý. No nakoniec sme tú polhodinku vydržali a nebola to až taká katastrofa. V istých momentoch sa to dalo počúvať.

Brazílčania KRISIUN mali už o niečo lepší zvuk, ale pri zložení gitara, basa, bicie by to nemal byť väčší problém. Tvorbu tejto smečky napočúvanú síce nemám, no naživo som ich videl niekoľko krát a tušil som, čo od nich môžem očakávať. V ich tvorbe jasne cítiť inšpiráciu kapelami ako SLAYER, DEICIDE, VADER či MORBID ANGEL. Za tie roky čo sú na scéne majú odohratých neskutočne veľa koncertov a je to aj cítiť. Bezchybne odohraný set nám ponúkol nekompromisné skladby ako "Apocalyptic Victory", "Scars of the Hatred" či "Ways Of Barbarism". Alex Camargo ako aj Moyses Kolesne počas celého koncertu donekonečna ďakovali publiku za podporu a účasť na tomto koncerte, až to ku koncu bolo otravné. Predposlednú skladbu večera páni odpálili rock´n´rollovú hymnu "Ace of Spades" a mali vyhraté. Odohrali ju vo veľkom štýle a zožali za ňu veľké ovácie. Celý koncert potom ukončili skladbou "Black Force Domain". KRISIUN predviedli presne to , čo sa od nich očakávalo. Mimochodom je to až neuveriteľné ale v tejto kapele od roku 1990 ako vznikla nedošlo k ani jednej personálnej zmene. Tak tomu hovorím súdržnosť. Troch "zhavranených" bratov proste nič nerozdelí.  

Po nie práve najvydarenejšom vystúpení DARK FUNERAL na tohtoročnom Brutal Assaulte som dúfal, že vo Viedni to bude o niečo lepšie. V aktuálnej zostave skupiny nájdete z tej pôvodnej len Lorda Ahrimana. Spevák a najvýraznejšia postava v skupine Emperor Magus Caligula ju opustil už v roku 2010 a jeho náhradník Nachtgarm v nej vydržal len rok. Nováčik za mikrofónom Heljarmadr sa v Jozefove neprezentoval v tom najlepšom svetle, no vo Viedni to už bolo lepšie. Spolu s gitaristom Chaq Molom a bubeníkom Dominátorom odpálili koncert skladbou „Unchain My Soul“ z aktuálnej dosky „Where shadows forever reign“. Hneď v úvode musím skonštatovať, že ich koncert mal veľmi zlý zvuk. Bicie a vokály vcelku ušli, no oddeliť od seba dvojicu gitár a basu bol značný problém. Tie sa totiž zliali do jednej hutnej zvukovej masy. Tvorbu DF mám vcelku dobre napočúvanú, no aj tak som mal problém identifikovať niektoré skladby. Black metal síce nepatrí k štýlom, kde je nutný super čistý zvuk, no DF sú v tomto smere výnimkou. Je to škoda, pretože hudobníci sa snažili podať čo najlepší výkon v rátane trochu statického Heljarmdra, no ten zvuk to celé degradoval. Na druhej strane musím pochváliť setlist vystúpenia. DARK FUNERAL nám ponúkli ukážkový prierez ich diskografiou. Základ tvorili blasfemické výplachy typické najmä pre ich rannú tvorbu ako „The Arrival of Satan's Empire“, „666 Voices Inside“, či „The Dawn No More Rises“. Z novších piesní potešili o niečo pomalšie kusy ako „Atrum Regina“ alebo „As I Ascend“. Prvým vrcholom ich setu bola hymnická skladba „Stigmata“, ktorú považujem za asi najlepšiu akú kedy zložili. Neskutočne chytľavý hit s výrazným refrénom a magickou atmosférou. Je to každopádne paradox, že najlepšie piesne skupiny, pre ktorú sú typické blackové náklepy sú tri relatívne pomalšie skladby. Mojich ďalších dvoch favoritov údernú „My Funeral“ a čiernotu „Nail Them To The Cross“ odohrali pred, respektíve v rámci prídavku. Škoda toho skazeného zvuku, pretože ten koncert mal svoje kvality.

Priestory Simm City neboli zaplnené ani len do polovice a je škoda, že sa akcia nekonala v menšom priestore. To však mohlo byť spôsobené požiadavkami na veľkosť pódia. To totiž vyplnili kovové pentagramy, obrátené kríže a niekoľko plachiet s motívmi z ich posledného albumu.

Pridal: Martin Mayer
Foto: Martin Mayer
 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky