reportaz_2016-10-09_Lordi - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

REPORTÁŽE
 LORDI, Silver Dust, Shiraz Lane - 9.10.2016 – Majestic Music Club, Bratislava

Po dlhej dobe som sa vybral do bratislavského Majesticu s vidinou skvelej hudby. Dôvodom bolo monštrózne Lordi, ktoré svoju hororovú show malo odpáliť na prvom z tuzemských koncertov. Pôvodné desivé správy o nízkej návštevnosti vyvrátili už hodinu pred koncertom davy postávajúce pred klubom, pričom nakoniec sa do haly dostavilo viac ako 500 fanúšikov, ktorých mal už o ôsmej rozohniť prvý interpret. Tým mala byť mladá fínska skupinka SHIRAZ LANE, ktorá ale, veľmi jemne povedané, nenadchla. Zo začiatku som si povedal: „Výborne!“, mladá hard rocková kapela. Po prvej skladbe som si ale uvedomil, že už to ide trocha dlho. Nehovoriac o tom, že sme boli na začiatku a tá polhodina koncertu bolo ďaleko viac ako bolo únosné. Po tejto polhodine, ktorá mi ubrala pol roka života a pár krát som sa musel sám seba pýtať „Prečo?!“ konečne skončila a nastúpilo niečo o poznanie odlišné. Alternatívny Groove metal priniesol SILVER DUST, čo pre mňa predstavovalo obrovskú neznámu, no už začiatok koncertu predznamenal, že nudiť sa rozhodne nebudeme. Obrovské zrkadlo z ktorého sa vykľula LCD obrazovka ozvláštňovala priebežne skladby, kapela podávala na pódiu neskutočný výkon a energia, ktorú dostali do publika bola neopísateľná. Občasne som pochyboval, či to Lordi dokážu tromfnúť. Charizma, celkový dizajn a pódiový prejav, ktorému kraľoval bubeník so svojimi šialenými výrazmi a tým, že nechal na pódiu srdce aj dušu. Jedno z najpríjemnejších prekvapení z koncertov za poslednú dobu. Čerešničkou na celej show bol záver, kedy sa na pódiu všetci členovia kapely zhostili bicích a rozskákali kompletné MMC.

Následne sa na pódiu začalo naplno pracovať na prípravách zlatého klinca večera. O kvalitách pódiovej show sa pri LORDI asi netreba nijak rozpisovať. Začiatok patril srdcovke hlavy kapely – skladbe „KISS – God of Thunder“. Následne postava v dosť chabom kostýme uviedla dlho očakávané príšerky, ktoré sa na pódium privalili s otváračkou show „Let´s Go Slaughter He-Man“. Postupne sme sa prelúskali okrem noviniek a overených hitov aj pár dosť raritnými skladbami, ako „Hellbender Turbulence“ a „Cadaver Lover“, ktoré ale z môjho pohľadu trocha spomaľovali setlist a nahradenie ich skladbami ako „This is Heavy Metal“, „Scare Force One“ alebo „Nailed By the Hammer of Frankenstein“ by vôbec nebolo na škodu. Inak ale išlo o vydarený koncert, ako obrovské pozitívum beriem stále kreatívnejšie pódiové divadielka a lepšiu a lepšiu prácu s publikom, ktorú hlavne Mr.Lordi predvádzal. Potešením pre mužské publikum bol rozhodne aj odev Helly, ktorý skôr odhaľoval ako zahaľoval, hlavne v momente, kedy odhodila vestu a ostala v dosť potrhanej blúzke. V setliste boli priebežne zakomponované aj sóla jednotlivých hudobníkov, ktoré ukazovali ich majstrovstvo na zverenom nástroji, pričom asi najzaujímavejším bolo basové v podaní Oxa, ktoré dostalo do vienka silnú dávku tanečného ducha. Lordi predviedli klasický náklad, ktorý však mierne pokrivkával vďaka nie úplne vydarenému setlistu, čo však rozhodne nebol problém, ktorý by sa nedal prehliadnuť. Hojne tomu napomohla hlavne spomínaná prepracovaná show a nasadenie príšer z ďalekého severu.

Ako to povedať celé v skratke? Shiraz Lane nejak prežijem, kvôli Silver Dust a Lordi zvažujem ešte jednu zastávku na tomto turné. Rozhodne to stojí za to!

Pridal: Samuel Sámel
Foto: Michal Roháč
 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky