reportaz_2016-09-14_Novembre - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

REPORTÁŽE
NOVEMBRE, ISOLE, SHORES OF NULL, APRIL WEEPS
 14.9.2016, Randal, Bratislava

 
Talianski melancholici NOVEMBRE nepatria medzi najznámejšie metalové skupiny, no svojich fanúšikov si za obdobie svojej existencie našli. Ich hudba je originálna, silne emotívna a moje srdce si získali najmä ich predposledným albumom "The Blue", no k tomu sa dostaneme neskôr. Skupina po vydaní novinky "Ursa" vyrazila na trinásťdňové turné spolu s krajanmi SHORES OF NULL a Švédmi ISOLE.

No prvým vystupujúcim dnešného večera boli APRIL WEEPS z Dunajskej Stredy, ktorých asi netreba extra predstavovať. Hneď na úvod musím skupinu pochváliť za kryštálovo čistý zvuk, ktorý znel ako z nahrávky. Setlist dnešného koncertu tvorili jednak nové piesne ako "A way Of mind", "The Last Piece of Eden" a kolekcia starších kusov z debutového albumu.  Ich koncerty si dlhodobo držia veľmi slušnú úroveň a ani tento večer tomu nebolo inak. Príjemná atmosféra ich hudby, skromné vystupovanie hudobníkov a dobré inštrumentálne výkony boli ozdobou ich setu. Na rozdiel od ich posledného vystúpenia v MMC mi dnes pripadala skupina omnoho uvoľnenejšia a ich hudba vyžarovala tú správnu energiu. A to nielen v skladbe "Positive energy". Jediná vec, ktorá mi na ich vystúpení vadila boli Norove vokály, ktoré boli v istých momentoch až príliš vypjaté a rezali do uší. Neviem si to dosť dobre vysvetliť, lebo týmto spôsobom spieval vždy, no začalo mi to vadiť až teraz. Viac mi vyhovuje keď sa jeho hlas približuje growlu, ako keď chytá blackový nádych.  No inak APRIL WEEPS predviedli svoj štandard a v menších kluboch im to hrá omnoho lepšie ako na väčších pódiách.

Taliani SHORES OF NULL už mali o niečo menej čitateľný zvuk, čo však mohol byť aj zámer. Čo však zámerom rozhodne nebolo, bol utopený spev počas celého koncertu. Gitara spolu s bicími prehlušili všetky nástroje a aj sám Davide Straccione mal problém s odposluchmi, z ktorých nepočul svoj spev. Skupina produkuje vcelku príjemný melodický doom metal s čistými ako aj drsnými vokálmi. Aj keď ich tvorba nie je ničím originálna, malo ich vystúpenie svoje svetlé chvíľky. Najmä v pomalších pasážach a s melodickými spevmi zneli vcelku pôsobivo. Okrem piesní z debutového albumu predstavili publiku aj dve nové skladby a to "Donau" a " I hate shades"(ak som dobre rozumel). Vcelku vtipne vyznela otázka speváka publiku, či chcú rýchlu alebo pomalú skladbu. Niekto z publika vykríkol že chce rýchlu, no aj tak sa skupina rozhodla odohrať skladbu pomalú. SHORES OF NULL predviedli priemerné vystúpenie s niekoľkými pôsobivými momentmi. Myslím že rolu predskokana zvládli vcelku dobre, len škoda toho nazvučenia.

Po nich nasledovali Švédi ISOLE, ktorí už majú na scéne svoje meno. Ich tvorba poznamenená tradičným doom metalom s prevažne melodickým spevom na mňa neurobila veľký dojem. Zvuk nemali ani zďaleka ideálny, no ako som neskôr zistil v zadnej časti klubu to vcelku ušlo. Na moje prekvapenie skoro polovicu ich setlistu tvorili skladby z debutového albumu "Forevermore". Pomalý a ťaživý doom metal odený v tradičnom strihu mal však na môj vkus až príliš veľa hluchých miest a neudržal moju plnú pozornosť. Pochváliť však musím speváka Daniela Bryntseho, ktorého čisté spevy zneli vcelku pôsobivo a svojím výkonom zachraňoval celkový dojem. Škoda že v rámci svojho setlistu nezahrali aspoň jednu skladbu EREB ALTOR, ktorých zostava je totožná s ISOLE a ide v podstate o tribute band BATHORY. Určite by to ich vystúpenie príjemne spestrilo. Mimochodom v rámci tohoto turné EREB ALTOR odohrali tri plnohodnotné vystúpenia - v Aténach, v Thessaloniki a v Sofii. Ktovie prečo tomu tak nebolo počas celého turné?

V roku 2007 NOVEMBRE vydali album "The Blue", ktorý definitívne zmenil môj pohľad na túto skupinu. Na niekoľko dlhých mesiacov ovládol tento album môj prehrávač a hlboko sa mi zaryl do pamäte. Rok na to som skupinu uvidel na Brutal Assaulte, kde len potvrdili svoje kvality . Následne sa na dlhých sedem rokov odmlčali a s ich návratom už asi nikto nerátal. Keď však prvého apríla tohoto roku vydali svoj comebackový album "URSA", nešlo o žiaden prvoaprílový žart. Spolu s vydaním novinky obnovili aj svoje koncertné aktivity a dnes večer sa premiérovo predstavili aj slovenskému publiku. Koncert začali krátkym introm, po ktorom nasledovala dvojica piesní "Anaemia" a "Triesteitaliana" zo spomínaného albumu "The Blue". Stačilo pár tónov a už ma mali vo svojej moci. Krajší začiatok koncertu som si ani nemohol želať. Podporení vynikajúcim zvukom nám na ploche desiatich minút predviedli nezabudnuteľnú hudobnú lahôdku. Originálna a svojská hudba kombinuje v sebe krehkosť, hlboké emócie v priamom kontraste s dravosťou a agresiou. Je úžasné ako behom jednej skladby preletia touto širokou škálou pocitov bez náznaku nesúrodosti. Spevák Carmelo Orlando predviedol strhujúci výkon a v každej polohe svojho hlasu zažiaril. Celá kapela šlapala ako hodinky, čo vzhľadom na dlhú pauzu a nie práve časté koncertovanie zasluhuje obdiv. Po dvojici spomínaných piesní nasledovali ukážky z novinky a postupne sme sa prepracovali až k debutovému albumu, z ktorého na záver koncertu odohrali skladbu "The Dream of the Old Boats". V jedinečnej hudbe NOVEMBRE sa veľmi umne miesi doom metalová nostalgia, black metalová dravosť, progresívne hudobné postupy a inštrumentálna vyspelosť muzikantov. Dnes večer veľmi suverénnym spôsobom ukázali, prečo práve oni sú hlavnou hviezdou večera. Ich hudba je proste minimálne o jednu triedu vyššie ako ich predskokani. Mimochodom tento koncert sa odzrkadlil aj v setliste môjho prehrávača, kde sa opäť usadilo niekoľko nahrávok tejto výnimočnej skupiny.

Pridal: Martin Mayer
Foto: Martin Mayer
 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky