reportaz_2016-07-01_Collision - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

REPORTÁŽE
COLLISION, NEID, KANDAR
 1.7.2016, Fuga, Bratislava

 
Koncertná agentúra REST OF NOISE production nám pravidelne prináša zaujímavé kapely zväčša deathového alebo grindového razenia. Žiaľ snaha sa nie vždy vypláca a tento večer to Tomáš (organizátor) pocítil naplno. A to aj napriek ideálnym podmienkam za akých sa tento koncert konal. Piatok večer, tri zaujímavé zahraničné kapely v kombinácii s ľudovým vstupným 6 Eur je ponuka, ktorej len ťažko odolať. Mimochodom aj keď sme koncert spropagovali na našich stránkach, pri takto smiešnom vstupnom nás ani nenapadlo vypýtať si akreditáciu. No a výsledok - na koncert sa dostavilo asi dvadsať ľudí. Je síce pravda, že sa v tento deň konal v Bratislave ešte jeden ug koncert, no aj tak je to žalostne malá účasť.

Koncert odpálili brnenskí grinderi KANDAR. Kapela funguje síce len rok, no nie sú to žiadny zelenáči. V ich zostave nájdete hudobníkov, ktorí si prešli kapelami ako MINCING FURY, PIGSTY, SPINLESS FUCKERS, plus na basu tu hrá slováčisko Martin. Nedávno im vyšiel debutový album "Groovy" pod hlavičkou Bizarre Leprous Production. Ich vystúpenie bolo nekompromisné, brutálne a poriadne zbesilé. Sick'n'horror grind core v ich podaní šlapal ako namazaný stroj a drtil všetko, čo mu prišlo do cesty. Páni sú zjavne fanúšikovia starých poctivých hororov a svoju produkciu "skrášľujú" krátkymi úryvkami z nich. Letmý pohľad na názvy piesní vám dá ucelenú predstavu akým filmovým lahôdkam holdujú. Najaktívnejší člen skupiny spevák Topi vypotil počas vystúpenia určite najviac potu popri neustálom "headbangovaní". Z jeho hrdla vychádzali okrem klasického growlu rôzne škreky a iné divné zvuky. Spolu s celou kapelou predviedli skvelú show, nabitú energiou a svojráznym humorom. Nie náhodou sa kapela tento rok objaví aj na doskách Obscene Extremu už za necelé dva týždne. Okrem pesničiek z ich debutu odohrali aj jeden cover od švédskych REGURGITATE "Blind Fiends of Chaos".

Taliani NEID fungujú na scéne deväť rokov a okrem množstva splitiek majú na svojom konte dva dlhohrajúce albumy. No to som sa asi nevyjadril práve presne, pretože dokopy ich dĺžka činí cca pol hodinu. Kapela skrátka obľubuje krátke songy, ktoré dosahujú maximálne dve minúty. Vo svojej muzike kombinujú rýchle grindcorové pasáže s pomalšími death metalovými v "oldschool" štýle. V prvej časti svojho setu hrali vlastné skladby, ku ktorým neskôr pridali aj zopár coverov, ktoré si prispôsobili na svoju obľúbenú dĺžku. Ako spevák Guru Renato vtipne poznamenal, ide o staré skladby pochádzajúce z čias, keď ešte nemali žiaden internet a bavili sa len metalom a masturbáciou. Zaregistroval som tam nejakú SEPULTURU a určite IRON MAIDEN. Pätica muzikantov predviedla energický živý set a zanechali veľmi pozitívny dojem.

Keď som pred troma rokmi navštívil minifest GUTTURAL GORE GRIND MAFIA v Ostrave prvý raz som sa stretol s hudbou holandských COLLISION. Ich nekompromisný set bol jeden z najlepších z celého festivalu. Tento rok im vyšiel po dlhých štyroch rokoch nový album s vtipným názvom "Satanic Surgery". Ich hudba v sebe spája grind core, thrash metal, hard core a punk. Predstavte si mix THE EXPLOITED, S.O.D., NAPALM DEATH a dostanete približnú predstavu toho, čo táto pätica muzikantov produkuje. Táto mimoriadne výbušná zmes naberá ešte väčšie obrátky práve pri ich živých vystúpeniach. Dvojica vokalistov Björn Hylkema a Wouter Wagemans dáva ich koncertom svojim neustálym "dialógom" ešte väčšiu dynamiku. Je to ako tornádo, ktoré zomelie všetko živé aj neživé. Neustále výbuchy energie v divokom tempe poriadne otriasli celým klubom a dokonale nám dobili batérie. Ťažko sa mi hľadajú slová, ktorými by som mal opísať tento zhudobnený jadrový výbuch. Ich set ubehol neskutočne rýchlo a na radosť všetkých prítomných ešte museli pridávať. Neskutočná energia srší z ich vystúpení a čudujem sa, že sa pod pódiom nestrhol väčší kotol. Jáj úplne som zabudol, že to by najprv museli dôjsť ľudia. Mimochodom klobúk dole pred všetkými kapelami, ktoré odohrali svoje sety naplno bez ohľadu na počet prítomných. Ale je to škoda, lebo poriadna mela pod pódiom vie hudobníkov nakopnúť ešte viac. Každopádne COLLISION to dnes večer opäť rozbalili vo veľkom štýle. Ak ste nevideli túto kapielku naživo, určite to čo najskôr napravte.

Čo dodať na záver. Myslím, že všetci čo mohli a neprišli môžu len ľutovať. Vážme si fakt, že žijú medzi nami blázni (myslené v dobrom), ktorí sú ochotní organizovať takéto akcie aj napriek riziku finančnej straty. A tá bola v tomto prípade asi nie malá.

Pridal: Martin Mayer
Foto: Matin Mayer
 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky