reportaz_2016-04-27_Jinjer - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

REPORTÁŽE
JINJER, FISHARTCOLLECTION, WASTAGE
 27.4.2016, Randal Bratislava

 
Koncertami nabitý apríl sa pomaly ale iste blíži k záveru a my sa opäť nachádzame v Randale. Po zvučných menách ako GORGUTS, MELECHESH, NILE či BORKNAGAR tentoraz prináša menej známu formáciu JINJER z Ukrajiny s dvoma domácim predskokanmi.

Na minuloročnom Gothoome som ich zmeškal a tak si ich konečne pozriem naživo dnes. WASTAGE pochádzajú z Košíc a na scéne sa pohybujú len tri roky. No na prvý pohľad sa nejedná o nejakých zelenáčov a ide o hudobníkov fungujúcich na scéne už nejakú dobu. Mal som ich zafixovaných ako päťčlenný súbor, no podľa všetkého už dlhšiu dobu fungujú vo štvorici. Hudobne sa radia do thrashcoru, s čím v zásade možno súhlasiť. V ich hudbe sa miesia príchute kapiel ako CLAWFINGER, SOULFLY či MACHINE HEAD. Na ich debutový album "Slave to the system" som čítal samé pochvalné recenzie, tak uvidíme čo predvedú na živo. Neviem či som mal veľké očakávania, ale ich set ma nejak extra neohúril. Je síce pravda že pod pódiom bolo tradične mŕtvo, čo býva častým javom pri prvej kapele, no i tak mi celý ich set prišiel málo dynamický a bez šťavy. Snahu nemožno kapele uprieť ale výsledok ma nepresvedčil. Dokonca aj skladba "Davidian" mi v ich podaní prišla nejaká vyprchaná. Ja viem, že hrať pre jedného headbangujúceho fanúšika je trochu frustrujúce, na druhej strane tu hrali kapely v podobnej situácii a aj tak vyzneli omnoho živšie. Nie náhodou ma v prvotne napadli BRAINSCAN, ktorý sú tejto kapele na slovenskej scéne hudobne asi najbližšie. Tí tu svojho času tak isto hrali v podstate pre nikoho ale zanechali omnoho lepší dojem.

Trnavčania FISHARTCOLLECTION mi však napravili chuť a ich koncertný set bol omnoho živší. Až tu som si uvedomil, ako dlho som ich naživo nevidel vystupovať. A zhodou okolností to bolo posledne opäť na Gothoom festivale, no tentokrát dva roky do zadu. Mimochodom pod pódiom som zaregistroval aj vtedajšieho neoficiálneho maskota festivalu bahenného muža, kto sa zúčastnil isto vie o čo sa jedná. Od vtedy skupine vyšlo luxusné EP "Pretlak" a práve jemu bola venovaná prvá časť ich vystúpenia. Aj v živom prevedení znejú tieto skladby mimoriadne vitálne a osviežujúco. Celé vystúpenie tradične ťahal vpred spevák Peťo Hija, ktorého prejav je neprehliadnuteľný. Ako býva jeho zvykom, dlho na pódiu nevydržal a časť vystúpenia odspieval aj pod ním. Jeho hlas dáva muzike údernosť ako aj agresiu a dynamiku. Pochvalu si zaslúžia pochopiteľne aj ostatní muzikanti, no jedného by som tento večer rád vyzdvihol. Jakub Daniš hrajúci na ústnej harmonike predviedol tento večer rockovú show ako sa patrí. Napriek tomu, že obsluhuje trocha netradičný nástroj na metal/rockovej scéne bolo ho tento večer celé pódium. A to nehovoriac o jeho hudobnom vklade, ktorým kapelu vyčleňuje od ostatnej scény. Po odohratí vecí z novinky prišli na radu aj skladby "olejové". Tie sú o čosi divokejšie a ako som si neskôr uvedomil, na živo vyznievajú o čosi presvedčivejšie. A to bolo asi najväčšie prekvapenie ich vystúpenia. No či už to boli nové veci či staršia tvorba, celkovo veľká pochvala za predvedený výkon.

O existencii kapely JINJER som ešte pred nedávnom nemal ani len poňatia. Dostal som však na nich tip a po letmom zoznámení sa s ich muzikou bolo rozhodnuté. Skupina pochádza z mesta Gorlovka a na scéne sa pohybujú od roku 2009. Majú na svojom konte jedno EP, jeden album a čoskoro vydajú pod značkou Napalm Records jeho nasledovníka. Aj keď je jeho vydanie naplánované až na koniec júla, veci z neho už hrávajú  na živo a dokonca majú von hneď dva videoklipy. Skupina produkuje mix groove metalu a metalcoru. Zo štvorice muzikantov vyniká najviac sympatická speváčka Tatiana, jednak svojím zjavom ako aj spevom. Okrem melodického prejavu, ktorý mi farbou hlasu pripomína Sandru Nasic disponuje poriadne nabrúseným screamom. Na pódiu pochopiteľne pútala najväčšiu pozornosť a svojím spevom dokazovala, že krása nie je úplne všetko. Ich energická agresívna hudba konečne rozprúdila prítomné publikum, aj keď to bolo v podstate veľmi vlažné. Najväčšou peckou večera bola asi skladba "Sit Stay Roll Over", ktorá svojou energiou predčila všetky ostatné kusy. Napriek tomu, že všetci hudobníci podali dobrý výkon, niečo ich vystúpeniu predsa len chýbalo. Jednotlivé skladby mali celkom slušný drive, no koncert ako celok ma po istom čase začal jemne nudiť. Možno to bolo spomínanou nevyváženosťou jednotlivých piesní a možno chýbajúcim peklom pod pódiom, ktoré by možno viac nakoplo skupinu. Každopádne to nebol vôbec zlý koncert, len si neudržal moju plnú pozornosť až do konca. To sa niekedy stáva.

Celý maratón koncertov v tomto mesiaci ukončia OBSCURE SPHINX vo Fuge, čo samo o sebe sľubuje veľký umelecký zážitok. O tom ako to nakoniec dopadne vás budeme pochopiteľne informovať.

Pridal: Martin Mayer
Foto: Martin Mayer


 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky