reportaz_2016-01-27_Kataklysm - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

REPORTÁŽE

OF GHOSTS AND GODS European Tour 2016
KATAKLYSM, SEPTICFLESH, ABORTED
27.január 2016, MMC klub BratislavaJeden z prvých tohtoročných koncertov nielen pre nás, ale aj pre našu redakciu predstavovalo parádne zoskupenie troch death metalových kapiel hrajúcich svojskú a osobitú odnož tohto metalového žánru. Zatiaľ čo Belgičania ABORTED ponúkajú extrémny grindom nasiaknutý death metal, grécki metaloví bohovia SEPTICFLESH umne začleňujú do hudby symfonické party a napokon Kanaďania KATAKLYSM produkujúci v súčasnosti  melodickejšiu formu death metalového žánru. MMC klub spočiatku zíval prázdnotou, ale fanúšikovia roztratení v jeho útrobách, či pri bare a v merchi sa napokon pred pódiom stretli v celkom uspokojivom počte.

ABORTED sa v posledných rokoch mimoriadne vyšvihli hlavne vďaka ostatným dvom albumom („Global Flatline“, „The Necrotic Manifesto“) a vidieť ich naživo je vždy veľkým zážitkom. Slovenským fanúšikom sa naposledy predstavili pred vyše rokom v menšom priestore U Očka a o ich obľúbenosti v našich končinách svedčí aj dnešné mnohopočetné osadenstvo v oveľa väčšom MMC klube. Muzikanti bez zbytočných rečí, ale zato v sprievode obrovských ovácií ani nestihli poriadne zaujať svoje pozície na stejdži a v okamihu začali sypať nadupaný death metal. Zvuk nebol ideálny, ako to už pri prvej kapele v MMC býva, ale to z môjho pohľadu neubralo z celkového dojmu takmer nič. Na obrovskú energiu, ktorá sa valila z pódia to nemalo žiadny vplyv. Extrémna death grindová sypačka, akou sa ABORTED prezentujú určite nie je pre každého, ale ak vás na živo raz dostanú, už vás nepustia. Svencho s charakteristickým vokálom s niekoľkými kanálnymi polohami pomätene pobehoval po pódiu, ale krky si poriadne precvičili aj gitarista Mendel a hlavne šialený basák JB. Na poste druhého gitaristu stál Ian Jekelis, ktorý po odchode nahradil Dannyho Tunkera a do kapely vcelku zapadol, keďže som si túto zmenu spočiatku neuvedomila. Bubeník Ken Bedene sa nedá okomentovať inak, ako kurva klepač. Svoje schopnosti neskryje ani za kultivovaným výzorom s okuliarmi a oholenou bradou. Dnes večer sa najviac hralo z kultového a asi aj top albumu ich diskografie „Goremageddon: The saw and the carnage done“ a odzneli aj skladby z posledných dvoch albumov. Ale keďže len nedávno chlapci vydali EP s novým materiálom, predstavili naživo titulnú skladbu „Termination Redux“, ktorá dostala aj klipovú formu a k tomu ešte „Bound in Acrimony“. Ak teda z celkového hodnotenia eliminujeme nie celkom ideálny zvuk, setík Belgičanov ABORTED bol sviežim, nadupaným, energickým, no proste skvelým štartom večera.

Keďže dnešný koncert ponúka naozaj death metalovú rôznorodosť, mnoho prítomných prišlo v prvom rade kvôli nasledujúcemu gréckemu zoskupeniu SEPTICFLESH a zdalo sa, že hustota pred pódiom sa jemne zvýšila. Mojím prvým stretom s touto legendárnou kapelou bol až ich album „Communion“, no tá temná a tajomná atmosféra, ktorá z neho sršala si ma v okamihu získala. Toto turné síce nesie meno ostatného albumu KATAKLYSM, ale ani grécki muzikanti nezaháľali a aj oni koncertne podporujú svoj posledný počin „Titan“, z ktorého dnes zaznel aj väčší podiel skladieb. Aj napriek nie veľmi lichotivým recenziám na tento album, podľa mňa je „Titan“ adekvátnym pokračovaním v ich tvorbe. Orchestrálna stránka a zborové spevy síce občas prebíjajú metalový základ, ale dajú sa tu nájsť úžasné epické skladby, z ktorých dnes zazneli „Prototype“ a na záver setu „Prometheus“ s jedinečnou atmosférou a dynamikou. Na „Communion“ to samozrejme nemá a najviac som sa tešila pri odznení titulnej skladby z tohto albumu spolu s nádhernou vecou „Anubis“. Avšak bez Sotirisa sme si jeho klasické vokály mohli vypočuť len zo záznamu. Členovia SEPTICFLESH sú vynikajúcimi a zohratými muzikantmi, ale aj v ich prípade musím vyzdvihnúť bicmana Krimha, ktorý šliapal ako hodinky a držal celú kapelu pohromade. Nespomenúť sa nedá ani frontman na poste vokalistu Spiros, ktorému často vytýkajú jeho strojené pózy. Mňa osobne nejak moc neiritujú, skôr som mala pocit, že basu visiacu na krku má len na okrasu, keďže do nej hrabol len veľmi sporadicky. A čo mi ešte trochu vadilo, to boli jeho prílišné výzvy publika aj v takých momentoch, keď si človek chcel vychutnať so zatvorenými očami jedinečnú atmosféru symfonických melódií. To burcovanie nebolo vždy na mieste. Ale osadenstvo klubu ich po každej skladbe odmenilo nadšeným potleskom a sklamaných ľudí by som vedela porátať na prstoch jednej ruky. Všetci sme si mystickú atmosféru vynikajúco užili.

Headlinerom tohto turné boli Kanaďania KATAKLYSM, ktorým patrilo vyvrcholenie večera, ale každú jednu z dnešných formácií by som si vedela predstaviť na ich mieste. Svojou kvalitou a húževnatosťou by si to zaslúžili aj ABORTED aj SEPTICFLESH. Ja som úprimne KATAKLYSM nikdy príliš nesledovala a do uší sa mi dostal jedine album „Shadows & Dust“ a potom až predchádzajúci počin „Waiting for the end to come“. A to je veru značný posun od poctivého death metalu k modernejšiemu poňatiu tohto žánru. Ale to samozrejme nemusí byť veľká tragédia, posun je posun a práve väčší dôraz kladený na melódie v ich neskoršej tvorbe mne oveľa viac vyhovuje. Aj z toho dôvodu som predpokladala, že dnešné osadenstvo bude rozdelené na dva tábory
priaznivci staršej tvorby a naopak mladší poslucháči stotožnení so súčasnou tvárou kapely. Avšak, či išlo o pätnásť rokov starú skladbu alebo počin z ostatného albumu „Of Ghosts and Gods“, na živo to bola rovnaká pecka. KATAKLYSM na čele s vokalistom Mauriziom nás všetkých zrovnali so zemou, lebo sila ich muziky sa rovnala veternej smršti. Svieži death metal s melodickým základom a miestami hardcorovým tempom pripomínal občas súčasné metalcorové zoskupenia, k čomu prispieval aj Mauriziov rezavý ukričaný vokál. Ale v prvom rade išlo o poctivý melodický death metal. Publikum bolo vo vytržení, v kotli to poriadne vrelo a spokojné osadenstvo je asi najlepšou známkou vysokej kvality vystúpenia. Kontakt kapely s publikom bol rovnako vynikajúci, Maurizio už počas koncertu ďakoval fanúšikom v prvých radoch vrelým podaním rúk. Muzikanti si zavtipkovali aj na tému nášho národného destilátu, keďže basáka Stéphana si fanúšikovia vzali do parády zrejme už pred koncertom a v žilách mu prúdil jed menom borovička. Presne takéto momenty dodávajú koncertu pridanú hodnotu, keď získavate pocit, že aj vy ste súčasťou tohto veľkého hudobného kolotoča, a kapela vám ešte viac zdôrazní, že práve na vás záleží. Dnešný koncert KATAKLYSM bol vynikajúci po všetkých stránkach. Výberom skladieb, zvukom, energiou a elektrizujúcim kontaktom kapely s publikom.

Je úžasné uvedomiť si, ako sa kapela a fanúšikovia navzájom dopĺňajú, muzikanti kŕmia svoj hlad po tvorení muziky a fanúšikovia sa ňou sýtia ako hladní vlci. A takto to funguje. Občas na to človek zabúda. Ale jeden bez druhého by sme nemohli existovať.

Jeden z prvých koncertov v sezóne dopadol nad všetky očakávania. Okrem kapiel za ich skvelé výkony, treba poďakovať aj agentúre Octopus promotion a všetkým zúčastneným, ktorí v MMC vytvorili jedinečnú atmosféru. Tešíme sa na ďalšie akcie.

KATAKLYSM
približný setlist

Breaching the Asylum
If I Was God... I'd Burn It All
As I Slither
The Black Sheep
Manipulator of Souls
At the Edge of the World
Thy Serpents Tongue
Push the Venom
The Ambassador of Pain
Where the Enemy Sleeps...
Soul Destroyer
The Chains of Power
Open Scars
In Shadows & Dust
Crippled & Broken
Iron Will
Elevate

Pridal: Petra Šrámková
Foto: Martin Mayer

 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky