dvd_2015_002 - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

RECENZIE

KATATONIA - Sanctitude  (CD/DVD 2015)

Posledným radovým albumom švédskych melancholikov KATATONIA bola zaujímavá nahrávka s názvom „Dethroned & Uncrowned“. Na nej sa nachádza album „Dead end kings“ kompletne prerobený do akustickej podoby. Po jeho vydaní skupina vyrazila na miniturné a jednou zo zastávok bol aj Londýn. Tam v kostole Union Chapel nahrali tento krehký klenot. Ich melancholické skladby v akustickom prevedení sa menia vo veľmi intímne výpovede plné žiaľu a temnoty. Hudobníci v pokoji sedia na stoličkách obklopení horiacimi sviečkami a sú efektne nasvietení zadnými reflektormi. Celému koncertu velí mŕtvolne bledý Jonas Renkse, ktorý spieva ako z veľkej knihy. Popri tom má v rukách elektrickú gitaru, na ktorej si v kľude vyšíva typické „katatonické“ melódie. Z pôvodnej zostavy, ktorá nahrala „Dethroned & Uncrowned“ na pódiu nájdete okrem Jonasa ďalšieho pôvodného člena Andersa Nyströma a basáka Niklasa Sandina. Ostatní dvaja členovia sú nájomní muzikanti, keďže aktuálne tvoria skupinu len traja členovia. Setlist celého koncertu tvorí už spomínaný album, plus prierez ich dosavadnej tvorby. Pochopiteľne ide o výber piesní, ktorých podstata v akustickej podobe nestráca na svojom význame. Sú to zväčša piesne, ktorých melódie v týchto verziách ešte viac vystupujú na povrch. Zaujímavosťou sú skladby, ktoré na živo skupina vôbec nehráva a mali na tomto koncerte svoju premiéru. Či už je to staručká „Day“ z prelomového albumu „Brave murder day“ alebo „Gone“ z „Discouraged Ones“. Z mojich favoritov mi tu chýba snáď len „Departer“, ktorá by svojou snovou atmosférou určite zapadla do celkového konceptu. Prídavok koncertu bo tiež exkluzívny. Najprv odohrali dvojicu nádherných piesní „Owerta“ a „Evidence“, aby to celé ukončili piesňou „The one you are looking for is not here“, v ktorej privítali na pódiu Silje Wergeland (THE GATHERING).

Okrem záznamu koncertu disk obsahuje rozsiahle interview s Jonasom a Andersom, v ktorom rozoberú obrovské množstvo tém. Od príprav tohto koncertu a celého miniturné, nástrojového zloženia, odchodu bývalých členov ako aj najbližšej budúcnosti. Ide zrejme o najobsahlejší rozhovor, aký som kedy videl či čítal.

No späť k samotnému záznamu. Ten je po filmárskej stránke na veľmi dobrej úrovni. V produkcii K-Scope som síce videl aj väčšie skvosty, no odvedená práca na tomto disku je odrazom daného okamihu. Ku zvuku nemám najmenšie výhrady, skôr naopak.

„Sanctitude“ je oslavou hudby, ktorou nás KATATONIA obdarúva už viac než 24 rokov. Tá ju prezentuje vo svojej nahote, bez zvukových stien a podpory bicích. Jednoznačne zaujímavý prínos do bohatej diskografie skupiny.

Pridal Martin Mayer
Pridané: 30.05.2015

Hodnotenie: 9/10

 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky