cd_2017_045 - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

RECENZIE
CRADLE OF FILTH - Cryptoriana - The Seductiveness of Decay

Aj keď blackmetalová smečka Cradle of Filth vydala posledný svoj počin pred nejakým tým mesiacom, nedá mi aby som sa k ich dielu nevrátil. Mnohými zatracovaná skupina, si vyslúžila veľa uštipačných poznámok, hlavne čo sa týka kvality (obsahu) ich tvorby, za posledných desať pätnásť rokov. Ja osobne som rád, že som im stále veril. Moje čakanie sa vyplatilo a už predchádzajúci počin Hammer Of the Witches, bol dôkazom toho, že myšlienky a hlavne ich prevedenie do kvalitnej podoby v nich stále sú. Podľa mojich odhadov (a nielen mojich) kapele prospelo, že ju opustil dlhoročný skladateľ Paul Allender, s ktorým pravdu povediac tvorba strácala cveng a s jeho odchodom dostal viac priestoru Marthus, ktorý už dávno neplní iba svoju úlohu kvalitného bicmana, ale svoj skladateľský potenciál rozvíja ďalej na novinke Cryptoriana.

Je jasné že dielo kvalít Dusk and Her Embrace už asi Daniho zverenci nedosiahnu, ale Cryptoriana sa k oldschool štýlu neuveriteľne priblížila. Samotný Dani Filth predvádza to, načo sme boli u neho zvyknutý v deväťdesiatych rokoch minulého storočia z obdobia Vempire.  Nemalou mierou sa pod hudobný prejav podpísalo aj gitarové duo Ric Shaw a Ashock, z ktorých druhý menovaný nie je nikto iný ako bývalý člen brnenských ROOT. Títo dvaja páni si to na novinke rozdávajú celkom slušne, čo dáva zvuku surovosť a stupňujú atmosféru jednotlivých skladieb. Ako miernejší a nežnejší prvok pôsobia vokály Lindsay Schoolcraft, ktorá je spolu s chorálmi viac využívaná oproti „hluchej“ tvorbe. Klávesy v určitých pasážach znejú ako spinet, možno skutočný zámer vystihnúť viktoriánsku dobu starého Anglicka. Hlavná časť nahrávania sa samozrejme odohrávala v Anglicku, ale určitý vplyv mal aj pobyt v juhomoravskom kraji odkiaľ pochádzajú Ashok s Marthusom. V týchto končinách sa nahrali ony chorály, tak typické pre spomínanú dobu devätnásteho storočia. Zvukovo je Cryptoriana (Victoriana?) vypiplaná do posledného detailu, ale napriek tomu jej nechýba razancia.
 
Cryptoriana - The Seductiveness of Decay je viac než hodný nasledovník dobre nastaveného smeru na Hammer Of The Witches. Cradle of Filth potvrdzujú, že sa s nimi stále musí počítať ako plnohodnotným členom blackmetalovej scény.

Pridal: Henry
Pridané: 02.12.2017
Hodnotenie:  9,5/10
 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky