cd_2017_036 - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

RECENZIE
ANATHEMA - The Optimist

Posledný kúsok z proodukcie liverpoolskej Anathemy, Distant Satelites vo mne zanechal zkreslené pocity. Na jednu stranu chápem, že sa niektoré kapely a tvorba vyvíjajú, ale na druhú stranu, nie je úplné jasné, akým smerom sa chcú vydať, obzvlášť keď sa ten smer mení.

Vyhlásenie Anathemy, že s novinkou The Optimist chcú nadviazať na album Fine Day to Exit, ma potešila, a to viac, že sa jednalo o jeden z úspešných albumov. Zahryzol som sa teda do nového albumu s o to väčšou chuťou.Hneď na úvod ma síce zarazila podoba intra, hlavne zvuk naprogramovaných bicích, našťastie sa po minúte a štvrť začne Leaving It Behinds klasickým rukopisom Anathemy, no aj tu sa znovu objavujú nasemplované pasáže s bicími. Každopádne to dobre rozpumpuje krvný obeh. Nasledújuca Endless Ways začína podobne ako to bolo na predchádzajúcich dvoch albumov. Rýchla skladba na začiatok a potom nasleduje pomalý song.Endless Ways sa však dostane do obrátok cirka po minúte a drží tempo až do konca. Skvelý to song s hlasom len Lee Douglas. Všimli ste si, že väčšinou býva štvrtá skladba najlepšia zo všetkých... aspoň u mnou počúvaných kapiel. The Optimist je toho skvelým príkladom, melancholický začiatok iba s pianom, Vincentovým a Lee vokálom, vygraduje do jednej z najlepších inštrumentálnych pasáží na albume. Sólo piano a gitara sa zažerie do pamäti a nejde ho dostať von. Inštrumentálnu San Francisco som proste nepochopil. To Springfield je klasická Anathema, keď to berieme ako kúsok do koncepčnej skladačky k Fine Day to Exit. Dokonca aj Ghosts, ktorá je viac elektronická, než by človek čakal. Ale dvojka John Douglas a Daniel Cardoso, sa v tom vyžívajú, ako je vidieť. Akýsi popový začiatok Can’t Let Go nie je typický v tvorbe Anathemy, ale nakoniec sa vystupňuje s pomocou gitarových tónov a zmierni tak dopad na celkový mäkký dojem skladby. Temnú stránku albumu podporí Close Your Eyes, opäť len s hlasovým prednesom Lee, pravda s jazzom ešte Anathema nekoketovala, tak uvidíme kam to povedie. Nasleduje ďalší pshychedelický kúsok v podobe Wildfires, neviem čo si chlapci dali predtým než to napísali, ale má tograndiózne finále. Back to the Start nás odprevadí znovu na pláž kde sa všetko končilo alebo začínalo? Tak či onak sa kruh uzavrie v pokojnom duchu.

Tvorba Anathemy nebola nikdy jednoduchá a trvalo určitý čas než sa vám niektoré kúsky dostali pod kožu. Celkový dojem je lepší než tomu bolo u Distant Satelites a keby sa Cavanaghovci a spol. vyvarovali niektorých pasáží, resp. skladieb, bolo by to skvelý album.

Pridal: Henry
Pridané: 01.09.2017
Hodnotenie: 8/10
 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky