cd_2017_032 - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

RECENZIE
ACT ON DISPUTES - Raw Display of Violence

Jedno z prvých vydavateľských dietok Slovak Metal Army (SMA) boli Novomešťania ACT ON DISPUTES, ktorým vyšlo krásne EPko nazvané „Raw Display ofViolence“ obsahujúce 5 skladieb. Chalani v súčasnom zoskupení nie sú na scéne dlho, ale nahrať a vydať tento materiál nebol vôbec zlý nápad. Načo sa schovávať niekde v garáži, keď makáte, skúšate a veríte svojej hudbe? Treba todať proste von! Samozrejme je fajn spýtať sa názor aj niekoho nezainteresovaného a znalého, či nehráte úplne hovadiny, ktoré sa páčia akurát tak vám, haha. Ale to nie je prípad ACT ON DISPUTES. Chlapci si po urputnom boji konečne našli stabilnú zostavu a začali tvoriť od úplného začiatku. A to sa prosím pekne odohralo len minulý rok! Takže chalani si nadrilovali skladby, nahrali ich v štúdiu a SMA ich proste vydalo. Aké jednoduché!Ale nemyslite si, že SMA vydá album každej kapele len preto, že je slovenská. Nahrávka musí byť kvalitná, musí osloviť, či už Vás chytí za srdce alebo jednoducho odpáli dekel. A to je prípad ACT ON DISPUTES.

Či už ide o zvuk nahrávky, prevedenie a jej celkovú kvalitu, latku chlapci položili hodne vysoko. Žánrovo sa hudba môže radiť k deathcoru, za čím stoja mnohopočetné sekanice, breakdowny, kvílivé gitary, či valivé stredné tempo, ktoré vás núti pokyvkávať hlavou do rytmu. Miestami sa do skladieb vkráda aj djent amelodické, ale zato razantné gitary môžu muzike prisúdiť aj prívlastok groovy. Jednoducho povedané, hudba ACT ON DISPUTESje súčasná, moderná a určená skôr mladšiemu okruhu poslucháčov. Pozitívom je výrazná basgitara, ktorá v každej skladbe ponúka zaujímavé linky a zvuk je vďaka nej oveľa tvrdší a razantnejší. Ďalším plusom sú rôznorodé vokály od brutálneho gutturalu po corový spev, ktorý je samozrejme zastúpený najviac. Vyskytujú sa tu aj pasáže s klasickým melodickým vokálom, či recitácia. V booklete sú uvedení ako doprovodní vokalisti gitarista s basákom, takže si chlapci všetko pekne rozdelili. Aj vďaka tomu je nahrávka pestrá, stredné tempo vás pomaly zadupáva do zeme a rozmanitosť jej dodávajú aj atmosferické pasáže. Z piatich skladieb je dokonca jedna inštrumentálka. Neviem či by som na krátke EPko umiestnila práve takúto skladbu, ale je príjemným osviežením a ja osobne som si ju veľmi obľúbila. Celkový dojem z tohto albumu je veľmi pozitívny. Na Slovensku ma napadá už len jedna známejšia formácia, ktorá žánrovo zabŕda do deathcoru, a tou je STERCORE. Ide už o ostrieľaných hudobníkov aj v rámci iných kapiel a aj im čoskorovyjdenový album, tak budeme môcť porovnávať v rámci štýlu.

Debutové EPko „Raw Display ofViolence“ od Novomešťanov ACT ON DISPUTESje pre kapeluvynikajúcim štartom. Skladateľsky aj inštrumentálne to majú chlapci zvládnuté, tak verím, že sa môžeme tešiť na ďalšie kvalitnénahrávky, ktoré obohatia našu metalovú scénu.

Pridal: Petra Šrámková
Pridané: 17.08.2017
Hodnotenie: 7/10
 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky