cd_2015_041 - HELLMAGAZINE

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

RECENZIE

AMORPHIS - Under the Red Cloud

Under the Red Cloud je označené ako dvanásty radový album fínskych melodických death metalových mohykánov Amorphis. Zároveň je tomu už desať rokov, čo sa mikrofónu chopil  Tomi Joutsen. Počas jeho pôsobenia v skupine som považoval za najviac vydarený album Skyforger (2009). Trochu rozporuplné reakcie vo mne zanechali kúsky Silent Waters a The Beginning of Times. Vlaňajší rok bol výročný pre kultový album Tales from Tousend Lakes a aj to sa pravdepodobne podpísalo na kvalite nového materiálu.

Under the Red Cloud je prepracovanejší ako predchádzajúci Circle a Tomi Joutsen tu predvádza vynikajúci výkon. Jeho hlas sa pohybuje od čistých pasáží, cez growlingové až niekam, dovolím si tvrdiť, až blackovým škrekom ako napríklad The Four Wise Ones. Jedná sa pravdepodobne o najtvrdší hlasový prejav od nástupu Tomiho do Amorphis. O libreto sa ako obvykle postaral Pekka Kainulainen, aj keď sa tentoraz nejedná o príbeh ako celok. Gitarová práca Esa Holopainena si drží svoju štandardnú úroveň. Spoločné melodické pasáže sú pretkané folkovými nápadmi a vyúsťujú k úzkostlivým sólam, hlavne počuteľné v Tree of Ages. Zaujímaví je aj progres v poslednej skladbe White Night. Klávesový podklad ako v Elegy, k tomu ženský vokál snažiaci sa udržať pozornosť pri zdanlivej nesúrodosti, sa následne preleje do klasiky týchto Fínov. Jens Bogren, čo by producent, však veľmi dobre vie, ako vyrábať albumy na zákazku. Joutsen u neho jednoznačne dominuje, ale nezabúda ani na poctivý základ s bicmenom Rechbergerom a basákom Etelavuorim, pre celkový sound Amorphis.

Severské príbehy prerozprávané Amorphis na Under the Red Cloud sú plné nálad, melódií a emócií. Je to správne dozreté album dobre prepracované a s každým počutím, sa dostávam do hĺbky jeho atmosféry.

Pridal: Henry
Pridané: 26.09.2015
Hodnotenie: 9/10

 
© 2017 HELLMAGAZINE
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky